Stále nové "levitující" lodě. Co je za iluzí, která Britům už měsíce nedá spát?

pru pru
18. 5. 2021 7:00
Plavidlo, které se až magicky vznáší nad mořskou hladinou, zachytili před několika dny náhodní kolemjdoucí u pobřeží anglického Kentu. Na záběrech pluje v dálce loď, která na první pohled vypadá, jako kdyby levitovala ve vzduchu. Za takovým optickým klamem stojí jev zvaný jako fata morgana. V posledních týdnech ho na pobřeží Velké Británie zaznamenali hned několikrát.
V Anglii natočili loď levitující ve vzduchu. Může za to optický klam zvaný jako fata morgana. | Video: Reuters

Autor videa uviděl "vznášející" se loď, když se procházel po pobřeží u města Minster v severoanglickém Kentu. Zprvu nevěřil svým vlastním očím a netušil, co může tento optický klam způsobovat.

Stejného jevu si na pobřeží Velké Británie lidé všímají už více než dva měsíce. Na začátku března lidé zachytili "levitující" lodě u anglického města Falmouth na jižním pobřeží Cornwallu nebo v oblasti Aberdeenshire na východě Skotska.

"Když jsem uviděl v dálce loď, udiveně jsem se pozastavil, jestli opravdu vidím správně, že se loď vznáší," uvedl skotský obyvatel Colin McCallum pro britský deník The Sun. "Nicméně když jsem se podíval poněkolikáté a pořádně, tak jsem zjistil, že se jedná jen o pozoruhodnou optickou iluzi," dodal. 

Fata morgana je jev, při němž lze vidět obraz vzdáleného objektu, jak se zrcadlí ve vzduchu atmosféry. Podle meteorologa britské televizní stanice BBC Davida Brainea se v zimě a na jaře objevuje fata morgana v oblasti Velké Británie jen velmi vzácně. Její výskyt je běžný zejména v polárních oblastech.

"Fata morgana se objevuje kvůli takzvané teplotní inverzi, při níž leží studený vzduch blíže hladiny moře a naopak teplejší vzduch je až nad ním," vysvětluje meteorolog Braine pro server BBC. "Jelikož je studený vzduch hustší než teplý vzduch, tak dochází k ohýbání paprsků světla takovým způsobem, že se mění to, jak vidíme vzdálené objekty," dodal.

 

Právě se děje

před 13 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
Další zprávy