Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Lidí s psychickými potížemi v pandemii přibylo, zájem o on-line terapii roste

komerční článek
14. 9. 2021 12:58
On-line terapie také zpřístupnila odbornou pomoc lidem, pro které byla do té doby nedostupná.
Foto: komerční článek

Koronavirová krize se negativně podepsala na psychickém zdraví Čechů. Podle Rady vlády pro duševní zdraví stoupl v důsledku pandemie výskyt duševních onemocnění z cca 20 na 30 procent a riziko sebevražd vzrostlo třikrát. Zároveň ale pandemie podpořila popularitu on-line terapie, která pomáhá zvýšit dostupnost odborné pomoci i lidem, kteří by jinak z různých důvodů terapeuta nevyhledali. 

Česká platforma pro on-line terapii Terap.io funguje už dva roky, během první vlny pandemie na jaře 2020 se počet uživatelů platformy ztrojnásobil. Důvodů je podle jejího zakladatele několik. „Nárůst psychických potíží související s pandemií a lockdowny byl jedním z důvodů. Zároveň si mnoho lidí, kteří docházeli na terapie, během pandemie vyzkoušelo sezení po telefonu nebo přes internet a zjistili, že to jde a že někdy jim to může vyhovovat i více. A třeba si i v on-line nabídce našli lépe vyhovujícího terapeuta,“ vysvětluje Chadi El-Moussawi.

On-line terapie zároveň zpřístupnila odbornou pomoc lidem, pro které byla do té doby z nějakého důvodu překážkou. Problém najít vhodného terapeuta v rozumné vzdálenosti měli typicky lidé z regionů a menších měst. Pro jiné byl bariérou čas strávený dojížděním na sezení. „On-line forma je v mnoha ohledech flexibilnější. Právě časová úspora je podle našich klientů nejčastěji zmiňovanou výhodou oproti osobnímu setkání s terapeutem,“ říká El-Moussawi.

Foto: komerční článek

Terapie i ve firmách

V poslední době začínají o duševní zdraví svých zaměstnanců více pečovat také firmy. Duševní zdraví má totiž přímý vliv na produktivitu práce. Potvrdila to i studie WHO, která vyčíslila náklady na investice do prevence v oblasti duševního zdraví jako 4x menší než případné ztráty z důvodu snížené produktivity zaměstnanců. „V posledních měsících se na nás obrátily desítky českých firem, které si všímají dopadů pandemie na psychiku svých zaměstnanců. Společnosti jako Bonami, Heuréka či Sodexo zařadily poukazy na online terapii mezi své zaměstnanecké benefity,“ potvrdil Chadi El-Moussawi.

Například firma Bonami připravila pro své zaměstnance tzv. home office balíček, který zahrnuje mimo jiné kredit na nákup monitoru a pohodlné kancelářské židle nebo lekce jógy. „Jedním z komponentů bylo i psychoterapeutické sezení, skrze které poskytujeme anonymně odbornou pomoc každému v týmu, kdo ji potřebuje,” říká vedoucí HR oddělení Bonami Tereza Vítková. 

Párová či rodinná terapie

Počet registrací na platformě Terap.io i nadále roste v desítkách procent měsíčně, každý měsíc proběhne zhruba 1000 sezení. Do budoucna bude na platformě kromě individuální online terapii k využití také terapie rodinná či párová, kde terapeut funguje spíše jaké mediátor mezi více stranami. “Nabídneme také možnost spolupráce s více odborníky naráz a chceme také rozšířit jazykovou nabídku terapií,” dodal Chádí El-Moussawi.

Aktuálně přes českou on-line platformu Terap.io poskytuje své služby 70 ověřených terapeutů, registrovaných uživatelů je přes 5000. Nejčastěji se na tyto odborníky obrací lidé kvůli problémům ve vztazích, depresím, tíživé životní situaci nebo ti, kdo mají strach o své zdraví, rodinu, děti či o práci. Terapii využívají častěji ženy než muži.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy