Vyrazit na výlet kdykoli a kamkoli. Česká firma mění obyčejná auta na kempingové vozy

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 6. 2019 22:19
Kempování v Česku je stále populární, jen loni se v areálech ubytovalo přes milion lidí. Přibývá také těch, kteří přespávají pod širým nebem a ve vlastních autech, což inspirovalo českou firmu k vyvinutí speciální vestavby, která běžný vůz přemění na kempingové auto. V přírodě nahradí kuchyň i ložnici.
Česká firma mění obyčejné vozy v komfortní kempingová auta | Video: Nest by egoé

Vše začalo v roce 2016, kdy si designér Radek Hegmon a spolumajitel firmy mmcité+, že postrádá možnost kempovat s menším autem, než je karavan. S "bydlíkem" se na cestách často nedá zaparkovat, do řady měst je vjezd zakázán a omezené možnosti má i v přírodě.

"Člověk by měl mít na cestách možnost zastavit kdekoli a kdykoli. Neměl by být svázaný žádnými limity hotelů, kempů, parkovišť a ani terénu," popisuje svou vizi Hegmon.

Společnost, která se doposud soustředila hlavně na vývoj městského mobiliáře a prvků dopravní infrastruktury, získala podnět k vytvoření dceřiné společnosti Egoé. Ta se specializuje na venkovní nábytek, lyže a také na obytnou vestavbu, kterou člověk může jednoduše připevnit do svého auta.

"Chtěli jsme, aby konstrukce i instalace obytné vestavby byla co nejjednodušší, aby lidé mohli používat auta, kterými běžně jezdí do práce," říká Adam Mašek z Egoé.

Unikátní doma i ve světě

"Vidíte, že když otevřu kufr, je tam barevná konstrukce, lidé jsou často překvapeni, jak je to hezké," demonstruje na instalované vestavbě garant projektu Adam Mašek a pokračuje: "Postupně mohu vysunout dílčí moduly, je tu gumové umyvadlo i mobilní lednička napájená na dvanáct voltů přes autobaterii."

V horní části konstrukce je rošt a barevné matrace, které se dají rozložit, a vytvoří tak spaní v interiéru anebo vně auta. Stropní tašky jsou z pevného outdoorového materiálu, včetně závěsných polic, do kterých se dají schovat třeba konzervy.

Pevné outdorové látky se dováží z Francie. V Čechách chybí kvalitní výroba, tvrdí Mašek.
Pevné outdorové látky se dováží z Francie. V Čechách chybí kvalitní výroba, tvrdí Mašek. | Foto: Egoé

Projekt je v Česku unikátní a jeho originalitu si cení i v zahraničí. "Na veletrhu v Německu nás oslovil korejský obchodník, který chce, abychom zajistili velkou kolekci pro tamní automobilky. Čekali bychom to od Norů, Islanďanů, ale rozhodně ne Korejců," říká Richard Vodička z designcité+, které vestavby vyvíjí.

Kladné ohlasy měla firma také na veletrhu designu v Miláně. Mezi nejčastější zákazníky patří Němci, Španělé a Francouzi. "Jsme ještě stále nová značka, a tak ještě chvíli potrvá, než se dostaneme do povědomí Čechů," říká Vodička. Vestavba se zatím vejde jen do aut typu VW Multivan a SUV, designéři už ale pracují na tom, aby si moduly mohli pořídit i lidé s kombíky a MPV.

Automobilová vestavba nahradí kuchyň i ložnici.
Automobilová vestavba nahradí kuchyň i ložnici. | Foto: Egoe

Přespat v přírodě můžete jen někde

Hlavní nevýhodou karavanů a pojízdných maringotek je ta, že se dají využít jen sezonně. "S karavanem vyrazíte na výlet 14 dní v roce, příprava je často velmi náročná, a to i proto, že si dopředu musíte zjistit, kde je s vozem možné zaparkovat," říká Richard Vodička. 

Většina evropských zemí pro kempování zpřísnila pravidla. V současné době je spaní venku legální jen ve 20 z 50 zemí Evropy. Z našich sousedů to jde v souladu se zákonem jen na Slovensku.

Kempování je oficiálně povolené v 20 zemích Evropy

  • Skandinávie, Island (mimo karavanů)
  • Litva, Lotyšsko, Estonsko
  • Rusko, Bělerusko
  • Ukrajina, Moldavsko, Rumunsko, Slovensko
  • Bosna a Herzegovina, Srbsko, Kosovo 
  • Arménie, Turecko
  • Kypr
  • Skotsko

"V hodně zemích je kempování tolerováno, ale místa jsou omezena pro vjezd karavanů," dodává Vodička. Přesto podle něj svobodné cestování nabývá na popularitě. "Lidé už mají dost hotelů, Airbnb a míst, kde je hodně lidí."

Vestavby, lyže i zahradní nábytek

Egoé vznikla na základě vlastních potřeb Radka Hegemona, který chtěl alternativně cestovat a mít na zahradě kvalitní nábytek. "Vadilo mu, že venkovní nábytek často není praktický, musí se neustále přesouvat, chránit před špatným počasím apd.," říká Anna Adámková z Egoé.   

"Zahradní nábytek může být venku přes celý rok, čalounění nenasákne vodu, a tak může být venku za každého počasí," říká Anna Adámková z Egoé.
"Zahradní nábytek může být venku přes celý rok, čalounění nenasákne vodu, a tak může být venku za každého počasí," říká Anna Adámková z Egoé. | Foto: Egoe

Výsledkem je kolekce z nerezového kovu. Minulý rok se i pár kusů objevilo na 10 vyhlídkách po celé České republice, například v Děvíně u Pálavy, ve Strážné hůrce anebo U Berounky. Hlavním smyslem projektu bylo a je zpříjemnit výletníkům pobyt v přírodě.

"Máme problém s tím, že ten projekt lidé zatím moc nechápou," říká Adámková. "Minule nám volala jedna paní, že jsme si nábytek v lese zapomněli při focení, sadu v Horečkách nám dokonce někdo ukradl," uzavírá Adámková.

Podívejte se také na video: České lavičky mají mezinárodní úspěch. Posadíte se na nich v Moskvě, v Silicon Valley i v Riu

Lavičky české značky mmcité mají mezinárodní úspěch. Posadíte se na ně v Moskvě, v Silicon Valley i v Riu | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Slovenský prokurátor zrušil stíhání dvou novinářů

Slovenský prokurátor v úterý zrušil stíhání dvou novinářů z Denníku N, obviněných z vyzrazení utajované informace v článku z roku 2018, oznámil mluvčí prokuratury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy