Lesy musí platit miliony, aby odklidily černé skládky

9. 9. 2008 10:36
Po lesích jsou tisíce míst s odpadky
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Státní podnik Lesy České republiky zaplatí každoročně okolo čtyř milionů korun za odstraňování černých skládek.

Ani to však nepomáhá lesy vyčistit.

Jen za loňský rok se podle právě zveřejněných údajů vyšplhaly náklady na 3,7 milionu korun, letos zatím na další dva miliony.

"Počet černých skládek v lesích neklesá," řekl Radek Drahný, mluvčí Lesů ČR. Lidé se nejčastěji zbavují vysloužilých elektrických spotřebičů, domovní sutě, nábytku a dalších odpadků ze svých domácností, které obvykle vyhodí na okraji lesa.

Drahný uvedl, že každoročně vznikají tisíce větších či menších černých skládek. "Vznikají po celé republice, nejvíce ve vesnických regionech. Například okolo Prahy jich tolik neevidujeme," řekl pro Aktuálně.cz.

Doba rozkladu

  • Ohryzek jablka: 7-20 dní
  • Banánová slupka: 3-6 měsíců
  • Papírový kapesníček: 2-5 měsíců
  • Cigaretový filtr: 10-20 let
  • Igelitová taška: 20-30 let
  • Polystyren: Tisíciletí

Časovaná ekologická bomba

Lesy musí odpadky z lesních cest či mýtin uklidit co nejrychleji. Jinak by se například mohlo stát, že by se do země a podzemní vody mohly dostat nebezpečné chemikálie. Pár odhozených odpadků "láká" i další lidi, aby na skládku přidali další odpadky.

"Černé skládky jsou ekologickou časovanou bombou," řekl mluvčí Drahný.

Dodal, že nejvíce trpí lesy v bezprostřední blízkosti obcí. "Po otevření hranic se objevují v příhraničí i pytle s odpadem zahraničního původu."

Připomněl, že lesní stráž může člověku, kterého chytí, jak odhazuje odpadky, udělit na místě blokovou pokutu až dva tisíce korun. V případě závažnějšího přestupku mohou úřady ve správním řízení uložit výrazně vyšší sankci.

 

Právě se děje

před 32 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy