Lesy musí platit miliony, aby odklidily černé skládky

9. 9. 2008 10:36
Po lesích jsou tisíce míst s odpadky
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Státní podnik Lesy České republiky zaplatí každoročně okolo čtyř milionů korun za odstraňování černých skládek.

Ani to však nepomáhá lesy vyčistit.

Jen za loňský rok se podle právě zveřejněných údajů vyšplhaly náklady na 3,7 milionu korun, letos zatím na další dva miliony.

"Počet černých skládek v lesích neklesá," řekl Radek Drahný, mluvčí Lesů ČR. Lidé se nejčastěji zbavují vysloužilých elektrických spotřebičů, domovní sutě, nábytku a dalších odpadků ze svých domácností, které obvykle vyhodí na okraji lesa.

Drahný uvedl, že každoročně vznikají tisíce větších či menších černých skládek. "Vznikají po celé republice, nejvíce ve vesnických regionech. Například okolo Prahy jich tolik neevidujeme," řekl pro Aktuálně.cz.

Doba rozkladu

  • Ohryzek jablka: 7-20 dní
  • Banánová slupka: 3-6 měsíců
  • Papírový kapesníček: 2-5 měsíců
  • Cigaretový filtr: 10-20 let
  • Igelitová taška: 20-30 let
  • Polystyren: Tisíciletí

Časovaná ekologická bomba

Lesy musí odpadky z lesních cest či mýtin uklidit co nejrychleji. Jinak by se například mohlo stát, že by se do země a podzemní vody mohly dostat nebezpečné chemikálie. Pár odhozených odpadků "láká" i další lidi, aby na skládku přidali další odpadky.

"Černé skládky jsou ekologickou časovanou bombou," řekl mluvčí Drahný.

Dodal, že nejvíce trpí lesy v bezprostřední blízkosti obcí. "Po otevření hranic se objevují v příhraničí i pytle s odpadem zahraničního původu."

Připomněl, že lesní stráž může člověku, kterého chytí, jak odhazuje odpadky, udělit na místě blokovou pokutu až dva tisíce korun. V případě závažnějšího přestupku mohou úřady ve správním řízení uložit výrazně vyšší sankci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy