Lékařky si stěžují, že je pacienti sexuálně obtěžují. Je to součást práce, slýchají

Magazín Magazín
21. 2. 2019 17:00
Mladá kanadská lékařka z Ontaria si nedávno na sociální síti Reddit postěžovala, že ji pacienti sexuálně obtěžují. "Nepřidávejte si mě na sociálních sítích, nepište mi zprávy, že se chcete seznámit... Jsem vaše doktorka," napsala. Její příspěvek zaznamenal velký ohlas.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Chci prostě chodit do práce a nechci řešit sexuální obtěžování," napsala ontarijská doktorka. Dodala, že svou práci miluje, ale nedokáže se přenést přes chování pacientů překračující všechny meze.

Britská televize BBC na příkladu dalších dvou mladých lékařek ukázala, že podobné chování ze strany pacientů je časté. 

Podle americké laborantky Jennifer, kterou britští novináři oslovili, je nevhodné chování se sexuálním podtextem ze strany pacientů běžné. Během své dvanáctileté praxe prý zažila řadu obtěžování od opilých či starších mužů. 

"Většinou se mi snaží dívat do výstřihu. Jeden opilý muž v poutech tohle udělal na pohotovosti před policistou," popsala a přidala další případy, kdy ji muži osahávali.

"Většina z nich tvrdila, že při zírání na můj hrudník nevěděli, co dělali," dodala s tím, že při osahávání častokrát také předstírali demenci.

To praktická lékařka Lesley z Alberty uvedla, že jí pro změnu jeden z mužů kdysi řekl, že "má fantastické nohy, a kdyby byl mladší, neví, jestli by se udržel". 

Jennifer i Lesley dodaly, že svou práci mají rády a pomáhání lidem je naplňuje, z podobného chování se jim však dělá zle. A efektivní řešení zatím neexistuje. Americké laborantce Jennifer jeden z manažerů nemocnice řekl, že jej to mrzí, ale nemůže s tím nic dělat. "Je to součástí práce," citovala jej laborantka. 

27letá fyzioterapeutka Monika, která pracuje v jedné z regionálních českých nemocnic, se s nevhodným chováním pacientů občas setkává. "Občas mi pokládají otázky typu 'jste vdaná, kolik máte dětí, já bych vás chtěl mít doma, vy jste pěkná, váš chlap se má asi dobře…', ale to je asi tím, že jsme s pacienty pravidelně, a tak si asi i víc dovolí," říká s tím, že ale vyložené sexuální obtěžování zatím během své praxe nezažila. 

Video: Sexuální násilí se tutlá, říká expertka v rozhovoru pro DVTV

Slovo ženy nemá větší váhu, než slovo muže, ale díky emancipaci má větší váhu než před dvaceti lety. Hnutí MeToo nebude mít dalekosáhlý účinek. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy