Bhisho - Doktor Dingeman Rijken působící v jižní Africe se snaží přimět vůdce národa Xhosů žijícího na jihovýchodě Jihoafrické republiky v provincii Východní Kapsko, aby rázně zakročili proti krutým tradicím. Podle Rijkena mají na svědomí mučení i smrt některých svých lidí.
Iniciační rituály jsou rozšířené po celém kontinentu, toto zasvěcování do dospělosti si ovšem podle doktora Rijkena vyžádalo od roku 1995 na 825 mrtvých chlapců.
Iniciace kopím
Během obřadu je dospívajícím hochům neodborně provedena obřízka tradičním kopím a poté následuje měsíční izolace od komunity na tajném místě v nehostinné buši s omezeným přísunem potravin.
Mnozí z nich jsou poté převezeni do nemocnice kvůli dehydrataci, podvýživě, těžkým zraněním po obřízce a celkové vyčerpanosti.
"Často jste cítili hnilobu, když šli okolo vás. Strávil jsem mnoho hodin čištěním ran a snažil se jim zavést katétry do jejich zmrzačených penisů a bojoval s tím, jak říct sedmnáctiletému chlapci, že přišel o své mužství," napsal Rijken na svých stránkách, které zřídil právě pro osvětu a zabránění dalšího mrzačení.
Boj o obřízku
Rituály se provádějí každý rok v létě a během poslední vlny zemřelo na 43 mladých mužů. Proto se doktor Rijken rozhodl zveřejnit lékařské snímky toho, co mají tradice na svědomí.
Tímto krokem si ale rozhněval vůdce Xhosů, kteří ho obviňují z vměšování se do jejich kultury a také z perverzností, kvůli shromažďování fotografií s intimními místy chlapců. Požadují okamžité zrušení webové stránky.
Xhosové
- žijí na jihovýchodě JAR v provincii Východní Kapsko
- nazývají se také amaXhosa, což je spojení slov člověk a přívětivost
- národ čítá necelých osm milionů lidí
- mateřštinou je xhoština (druhý nejpoužívanější jazyk v zemi)
- členem Xhosů byl také Nelson Mandela, bývalý prezident JAR
Pravdou ale zůstává, že pokud iniciační rituál mladí Xhosové přežijí, potýkají se s infekcemi, znetvořením i amputacemi svých údů, a to za plného souhlasu svých vůdců.
Středověký rituál byl zakázán v roce 1820 poté, co tehdejší král Faku přišel o několik synů. Přesto se dočkal obnovení o 160 let později. Xhosové se tak stále svého zvyku nehodlají vzdát a ani přijmout západní metody obřízky, které by jistě zmenšily počet zmrzačených a mrtvých chlapců.
Obřízkou procházejí také dívky, a to převážně právě v afrických zemích. Rituál zahrnuje odstranění některých vnějších pohlavních orgánů ženy během dospívání, což s sebou přináší celoživotní negativní následky. Přesto se od mrzačení dětí stále neupouští.