Lékař odkryl tabu afrických kmenů: Mrzačení, obřízky i smrt

jaz
30. 1. 2014 16:30
Holandský lékař se snaží bojovat proti krutým iniciačním rituálům prováděných na jihu Afriky, které mají za následek stovky mrtvých.
Foto: Al Jazeera TV repro

Bhisho - Doktor Dingeman Rijken působící v jižní Africe se snaží přimět vůdce národa Xhosů žijícího na jihovýchodě Jihoafrické republiky v provincii Východní Kapsko, aby rázně zakročili proti krutým tradicím. Podle Rijkena mají na svědomí mučení i smrt některých svých lidí.

Iniciační rituály jsou rozšířené po celém kontinentu, toto zasvěcování do dospělosti si ovšem podle doktora Rijkena vyžádalo od roku 1995 na 825 mrtvých chlapců.

Iniciace kopím

Během obřadu je dospívajícím hochům neodborně provedena obřízka tradičním kopím a poté následuje měsíční izolace od komunity na tajném místě v nehostinné buši s omezeným přísunem potravin.

Mnozí z nich jsou poté převezeni do nemocnice kvůli dehydrataci, podvýživě, těžkým zraněním po obřízce a celkové vyčerpanosti.

Jak probíhá iniciační rituál?
Jak probíhá iniciační rituál? | Video:

"Často jste cítili hnilobu, když šli okolo vás. Strávil jsem mnoho hodin čištěním ran a snažil se jim zavést katétry do jejich zmrzačených penisů a bojoval s tím, jak říct sedmnáctiletému chlapci, že přišel o své mužství," napsal Rijken na svých stránkách, které zřídil právě pro osvětu a zabránění dalšího mrzačení.

Boj o obřízku

Rituály se provádějí každý rok v létě a během poslední vlny zemřelo na 43 mladých mužů. Proto se doktor Rijken rozhodl zveřejnit lékařské snímky toho, co mají tradice na svědomí.

Tímto krokem si ale rozhněval vůdce Xhosů, kteří ho obviňují z vměšování se do jejich kultury a také z perverzností, kvůli shromažďování fotografií s intimními místy chlapců. Požadují okamžité zrušení webové stránky.

Xhosové

Iniciační rituály Xhosů

- žijí na jihovýchodě JAR v provincii Východní Kapsko

- nazývají se také amaXhosa, což je spojení slov člověk a přívětivost 

- národ čítá necelých osm milionů lidí

- mateřštinou je xhoština (druhý nejpoužívanější jazyk v zemi)

- členem Xhosů byl také Nelson Mandela, bývalý prezident JAR

Pravdou ale zůstává, že pokud iniciační rituál mladí Xhosové přežijí, potýkají se s infekcemi, znetvořením i amputacemi svých údů, a to za plného souhlasu svých vůdců.

Středověký rituál byl zakázán v roce 1820 poté, co tehdejší král Faku přišel o několik synů. Přesto se dočkal obnovení o 160 let později. Xhosové se tak stále svého zvyku nehodlají vzdát a ani přijmout západní metody obřízky, které by jistě zmenšily počet zmrzačených a mrtvých chlapců.

Obřízkou procházejí také dívky, a to převážně právě v afrických zemích. Rituál zahrnuje odstranění některých vnějších pohlavních orgánů ženy během dospívání, což s sebou přináší celoživotní negativní následky. Přesto se od mrzačení dětí stále neupouští.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Plzeňská práva od ledna povede bývalý ústavní soudce Stanislav Balík

Novým děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni bude v dalších čtyřech letech pedagog, advokát a bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. Rozhodlo o tom 15 ze 16 hlasů členů akademického senátu fakulty. Balík byl jediným kandidátem. Po jmenování děkanem povede fakultu od 25. ledna 2020, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Balík, narozený v roce 1956, absolvoval v roce 1979 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a v roce 1981 obor archivnictví na Filozofické fakultě stejné univerzity. Do roku 1989 pracoval jako podnikový právník, poté se věnoval advokacii. V letech 2002 až 2003 vedl Českou advokátní komoru. V roce 2004 byl jmenován soudcem Ústavního soudu ČR. Po desetiletém mandátu se vedle akademického působení vrátil k advokacii.

Funkci Balík převezme po děkanovi Janu Paulym, který fakultu vede od ledna 2012 a kandidovat už nemohl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že se příští rok v Tokiu hodlá zúčastnit popáté v kariéře olympijského tenisového turnaje. Zlato z olympijské dvouhry je jedinou velkou trofejí, která fenomenálnímu Švýcarovi ve sbírce chybí.

"Posledních pár týdnů, možná spíš měsíců, jsem se bavil se svým týmem o tom, co mám dělat příští rok v létě mezi Wimbledonem a US Open. Nakonec rozhodlo moje srdce o tom, že bych chtěl ještě jednou hrát na olympiádě," uvedl dnes během sponzorské akce v Tokiu Federer, jenž krátce po skončení tenisového turnaje na OH oslaví devětatřicáté narozeniny.

Federer se poprvé představil pod pěti kruhy v Sydney v roce 2000, kde skončil čtvrtý. O čtyři roky později, kdy byl stejně jako v Pekingu 2008 vlajkonošem švýcarské výpravy, ho nečekaně ve 3. kole vyřadil Tomáš Berdych. V Číně získal Federer zlato ve čtyřhře po boku Stana Wawrinky, v Londýně 2012 prohrál na trávě ve Wimbledonu finále s Andym Murraym a před třemi lety v Riu de Janeiro nestartoval kvůli zranění kolena.

Další zprávy