Lékař odkryl tabu afrických kmenů: Mrzačení, obřízky i smrt

jaz
30. 1. 2014 16:30
Holandský lékař se snaží bojovat proti krutým iniciačním rituálům prováděných na jihu Afriky, které mají za následek stovky mrtvých.
Foto: Al Jazeera TV repro

Bhisho - Doktor Dingeman Rijken působící v jižní Africe se snaží přimět vůdce národa Xhosů žijícího na jihovýchodě Jihoafrické republiky v provincii Východní Kapsko, aby rázně zakročili proti krutým tradicím. Podle Rijkena mají na svědomí mučení i smrt některých svých lidí.

Iniciační rituály jsou rozšířené po celém kontinentu, toto zasvěcování do dospělosti si ovšem podle doktora Rijkena vyžádalo od roku 1995 na 825 mrtvých chlapců.

Iniciace kopím

Během obřadu je dospívajícím hochům neodborně provedena obřízka tradičním kopím a poté následuje měsíční izolace od komunity na tajném místě v nehostinné buši s omezeným přísunem potravin.

Mnozí z nich jsou poté převezeni do nemocnice kvůli dehydrataci, podvýživě, těžkým zraněním po obřízce a celkové vyčerpanosti.

Jak probíhá iniciační rituál?
Jak probíhá iniciační rituál? | Video:

"Často jste cítili hnilobu, když šli okolo vás. Strávil jsem mnoho hodin čištěním ran a snažil se jim zavést katétry do jejich zmrzačených penisů a bojoval s tím, jak říct sedmnáctiletému chlapci, že přišel o své mužství," napsal Rijken na svých stránkách, které zřídil právě pro osvětu a zabránění dalšího mrzačení.

Boj o obřízku

Rituály se provádějí každý rok v létě a během poslední vlny zemřelo na 43 mladých mužů. Proto se doktor Rijken rozhodl zveřejnit lékařské snímky toho, co mají tradice na svědomí.

Tímto krokem si ale rozhněval vůdce Xhosů, kteří ho obviňují z vměšování se do jejich kultury a také z perverzností, kvůli shromažďování fotografií s intimními místy chlapců. Požadují okamžité zrušení webové stránky.

Xhosové

Iniciační rituály Xhosů

- žijí na jihovýchodě JAR v provincii Východní Kapsko

- nazývají se také amaXhosa, což je spojení slov člověk a přívětivost 

- národ čítá necelých osm milionů lidí

- mateřštinou je xhoština (druhý nejpoužívanější jazyk v zemi)

- členem Xhosů byl také Nelson Mandela, bývalý prezident JAR

Pravdou ale zůstává, že pokud iniciační rituál mladí Xhosové přežijí, potýkají se s infekcemi, znetvořením i amputacemi svých údů, a to za plného souhlasu svých vůdců.

Středověký rituál byl zakázán v roce 1820 poté, co tehdejší král Faku přišel o několik synů. Přesto se dočkal obnovení o 160 let později. Xhosové se tak stále svého zvyku nehodlají vzdát a ani přijmout západní metody obřízky, které by jistě zmenšily počet zmrzačených a mrtvých chlapců.

Obřízkou procházejí také dívky, a to převážně právě v afrických zemích. Rituál zahrnuje odstranění některých vnějších pohlavních orgánů ženy během dospívání, což s sebou přináší celoživotní negativní následky. Přesto se od mrzačení dětí stále neupouští.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sáblíková byla na trojce v Heerenveenu čtvrtá za Nizozemkami

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Heerenveenu čtvrté místo v závodu na 3000 metrů. Třiatřicetiletá česká reprezentantka zajela poprvé v kariéře v hale Thialf čas pod hranici čtyř minut, nestačila ale na trojici Nizozemek a nerozšířila bilanci 90 medailových umístění v seriálu. V novém rekordu dráhy 3:57,15 minuty zvítězila Irene Schoutenová.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži, 500 m: 1. Arefjev (Rus.) 34,459, 2. Ntab 34,652, 3. Velema (oba Niz.) 34,740.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Ntab 114, 2. Arefejev 92, 3. Mulder (Niz.) 80.

Ženy, 500 m: 1. Koková (Niz.) 37,726, 2. Golikovová 37,303, 3. Fatkulinová (obě Rus.) 37,406.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Koková 120, 2. Golikovová 108, 3. McLeanová (Kan.) 91.

3000 m: 1. Schoutenová 3:57,155, 2. De Jongová 3:58,521, 3. Beuneová (všechny Niz.) 3:58,908, 4. Sáblíková 3:59,215, …13. Zdráhalová (obě ČR) 4:10,379.

Další zprávy