Kyperští lovci decimují zpěvné ptactvo z celé Evropy

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk, Reuters
28. 3. 2009 23:00
Jen loni odchytli přes milión drozdů, pěnic či červenek

Nicosia - Ve Francii se ve velkém konzumují žabí stehýnka, Norové si zas potrpí na maso z velryb. Žab je přitom čím dál tím míň, o velrybách ani nemluvě.

Kvůli lidské touze po netradičním kulinářském zážitku ale v Evropě trpí i další zvířata. Třeba zpěvní ptáci, kteří jsou vyhledávanou pochoutkou na jihoevropském Kypru.

Jen loni jich tamní lovci zabili přes 1,1 milionu, tvrdí kyperská odnož organizace na ochranu ptáků BirdLife. A to přesto, že jejich odchyt i servírování ostrovní zákony zakazují.

Oproti předchozímu roku se množství ulovených zvířat nezvýšilo, výrazně ale stoupl počet ptáků odchycených v zimních měsících.

Přes Kypr vede hlavní migrační trasa ptáků z Evropy do teplých krajů
Přes Kypr vede hlavní migrační trasa ptáků z Evropy do teplých krajů | Foto: Reuters

Lapání na lep

Místní restaurace, hlavně ty na východě země, si ze zákazu příliš nedělají, upozorňuje agentura Reuters. Takzvanou "ampelopoulii" hostům nabízejí jako delikatesu za vysoké ceny.

Ptáčci se balí do vinných listů, pečou nebo grilují. Jedna malá porce přijde asi na pět eur.

Kyperští strávníci konzumují hlavně pěnice černohlavé, červenky či zpěvné drozdy. Chytají je v křoví do jemných sítí nebo na voňavý lep, jímž potírají větve.

Aby je lovci nálakali, pouštějí ptákům hudbu z reproduktorů.

Hrozba pro Evropu

"Něco takového je naprosto nepřijatelné, a to z jakéhokoliv úhlu pohledu," tvrdí šéf BirdLife Kypr Martin Hellicar.

Kyperští lovci lapají ptáky na lep nebo do jemných sítí
Kyperští lovci lapají ptáky na lep nebo do jemných sítí | Foto: www.hedvabnastezka.cz

Právě nevybíravý způsob lovu podle něj vede k tomu, že je řada zpěvných ptáků na pokraji vyhynutí. A nejen těch s domovem na Kypru.

Kypr totiž leží na hlavním migračním tahu z Evropy do teplých krajů. Většina z loni odchycených ptáků byli ptáci tažní, kyperští lovci tudíž ohrožují ptačí populaci celé Evropy.

"Pokud nedojde k nějaké rozhodné akci, čeká evropské tažné ptáky smutná budoucnost," uvedl Martin Hellicar.

Zprávu, kterou vypracovala spolu s Britskou královskou společností na ochranu ptáků, už BirdLife poslala Radě Evropy, kyperské vládě i Evropské komisi.

Čtěte také: Revoluce v ochraně ptáků: První soukromá rezervace

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy