Kvůli skokům na lyžích spal v blázinci, olympiáda z něj udělala legendu. Orel Eddie teď míří do kin

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
Aktualizováno 14. 4. 2016 20:01
V českých kinech se od čtvrtka promítá film Orel Eddie, který vypráví příběh britského skokana na lyžích Michaela Edwardse. Sportovec s nadváhou a tlustými brýlemi se v roce 1988 zúčastnil olympijských her v Calgary, a přestože dvakrát skončil na posledním místě, stal se miláčkem fanoušků a legendou sportu. V dobrém na Eddieho vzpomíná i tehdejší stříbrný medailista Pavel Ploc, podle kterého jeho účast prospěla sportu, protože dokázal kolem závodů udělat skvělou atmosféru. "Mělo to tu správnou Coubertinovu myšlenku, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se,“ říká Ploc.
Foto: Profimedia.cz

Často se o něm mluví jako o nejhorším skokanovi na lyžích všech dob. Michael Edwards, britský sportovec známý pod přezdívkou Orel Eddie se stal miláčkem olympijských her 1988 v Calgary a ukázkovým příkladem anglického pojmu "heroic failure" neboli hrdinské prohry.

Orel Eddie na Olympijských hrách 1988
Orel Eddie na Olympijských hrách 1988 | Foto: Profimedia.cz

Měl nadváhu, nosil obří brýle a v obou olympijských závodech skončil suverénně poslední. I přesto se stal miláčkem fanoušků. Jeho odhodlanost, pozitivní přístup a pozoruhodný životní příběh z něj přes noc udělaly světovou celebritu. Teď o něm vznikl film, který promítají i česká kina. 

Eddie zanechal dojem i v Pavlu Plocovi, českém skokanovi na lyžích, který v Calgary získal stříbrnou medaili. "Byl komický, měl nějaká kila navíc, na očích ty dva popelníky, prostě nevypadal jako skokan a všichni z toho byli vykulení," řekl Aktuálně.cz. "Měl ten svůj humor, nikdy jsem z něj nepoznal, jestli to myslí vážně, nebo jestli to dělá pro nějaké svoje ego nebo srandu," dodal Ploc, v současnosti poslanec za ČSSD

Orel Eddie / Eddie The Eagle

Eddie The Eagle
  • Životopisný / Komedie / Drama / Sportovní
  • Velká Británie / USA / Německo, 2016, 106 min
  • Režie: Dexter Fletcher
  • Scénář: Sean Macaulay, Simon Kelton
  • Hrají: Taron Egerton, Hugh Jackman, Christopher Walken, Jo Hartley

O filmu se mluví již 17 let

Edwardsův příběh logicky zaujal i filmaře. První nápad na natočení životopisného snímku padl před 17 lety, myšlenka nabrala konkrétnější obrysy po mezinárodním úspěchu filmu Kokosy na sněhu, který pojednával o jamajského bobu, což byl další z exotických příběhů olympijských her v Calgary.

Zrealizovat se ho podařilo až před rokem a půl, kdy se za Eddiem vydal producent Matthew Vaughn (Kick-Ass, X-Men: První třída) a režisér Dexter Fletcher (Divoký Bill). Věci se konečně daly do pohybu.

Filmaři za práva k příběhu zaplatili několik tisíc dolarů a Eddie se tak po 28 letech dočkal "svého" filmu. A jak ho přijal? "Popis srdce a duše skokana nemohl být přesnější, ačkoliv je pravdivý jen z pěti procent," popsal deníku The Guardian pocity z promítání, které mu vehnalo slzy do očí.

Film s názvem Orel Eddie, který ve čtvrtek 14. dubna přichází i do českých kin, z něj dělá sportovního neumětela, který byl od malička přesvědčen o tom, že dosáhne sportovního úspěchu, ale je předurčen k neustálému selhávání. S jeho sportovním talentem to bylo ale trochu jinak.

Foto: Profimedia.cz

Edwards nebyl žádný sportovní antitalent

Eddie byl ve skutečnosti nadějný sportovec. Fotbal, kriket, volejbal nebo ragby, fušoval tak trochu do všeho a rozhodně nebyl žádný antitalent. Podobně je tomu i s lyžováním. Ve filmu je vykreslen jako nešikovný lyžař, přitom se v roce 1984 jen těsně nedostal do britské nominace sjezdového lyžování na olympijské hry.

Zkreslení sportovního talentu ve filmu ho neurazilo, v rozhovoru pro The Guardian řekl: "Chápu, proč to tak filmaři udělali. Ve skutečnosti jsem mnohem lepší lyžař než ve filmu, ale ve filmu to takhle dává smysl."

Skutečný Eddieho příběh je daleko temnější a krutější, než jak ho pojali tvůrci filmu. Eddie při přípravě na olympiádu živořil, neměl peníze, při mínus 25 stupních musel přespávat v karavanu, několik týdnů strávil i ve finském blázinci, jen aby mohl trénovat.

Vše se v průběhu her změnilo, fanoušci mu začali fandit a sledovali jeho příběh. Noviny a televizní štáby se o něj mohly přetrhnout, dával jeden rozhovor za druhým, doslova okouzlil celé hry. Dostal se i do projevu šéfa organizačního výboru her Franka Kinga: "Na těchto hrách někteří sportovci získali zlato, jiní překonali rekordy a jeden muž létal jako orel."

Dařilo se mu finančně i v osobním životě. Potkal budoucí manželku a matku svých dvou dcer Samanthu, vystupoval v různých show, získal sponzory. Díky nim jen na olympiádě vydělal přes 600 tisíc dolarů. Pro srovnání, Ploc dostal za stříbrnou medaili 100 tisíc korun.

Kvůli pravidlu "Eddieho orla" se nedostal na další hry

Mezinárodní olympijský výbor se později rozhodl sepsat tzv. pravidlo Eddieho orla. To zpřísnilo pravidla nominace, kdy se sportovci museli na olympiádu kvalifikovat.

"Byla to škoda, skoky díky němu získaly na popularitě. Ještě více se do toho dostala show, on dokázal sehnat ty lidi a vnést tam dobrou atmosféru. Mělo to správnou Coubertinovou myšlenku, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se," míní Ploc.

I proto se Eddie již nikdy na olympijské hry nekvalifikoval, přestože se o to ještě třikrát pokoušel. Jeho skoky končily zraněním, během kariéry mu dvakrát praskla lebka, zlomil si čelist, klíční kost, žebra, koleno, prsty na všech končetinách i obratel. 

Je mu 52 let, ale klidně by znovu skákal

Žádné zranění ho nikdy nezlomilo. Vůli prokazoval dál a vlastně ji ukazuje dodnes, filmařům se sám nabídl jako skokan do filmu. "Setkal jsem se s Dexterem Fletcherem, režisérem filmu, a ten mi sdělil, že mají problém nalézt nějaké skokany, kteří by uměli skákat klasickým stylem, protože se skáče už jenom véčko. Tak jsem se nabídl, že bych to klidně i skočil," řekl dnes již 52letý Edwards BBC.

Skočit si chtěl i v roce 2013, kdy se tehdy jako čerstvý padesátník rozhodl nastoupit jako předskokan při závodu světového poháru v Ga-Pa. "Skoky na lyžích se nedají dělat jako rekreační sport. Navíc mám nějakých těch 15 kilo navíc, takže já už bych si asi skočit netroufl," oglosoval Ploc

Touha překonávat sebe sama ho nikdy neopustila, jeho vůli žádná zlomenina nikdy nezlomila. A nejspíše ani nezlomí, i když ho jednou možná bude stát život. Podobně je tomu i s filmem. Ten sice nenabídne nejpřesnější popis Eddieho života, ale zachytí v něm to, co Eddieho dělá Eddiem. Jeho odhodlání.

Video: 20th Century Fox
 

Právě se děje

před 24 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy