Jaro se blíží. Zima skončí za šest týdnů, tvrdí svišť Phil

ČTK, pej
3. 2. 2014 18:00
Podle předpovědi známého amerického sviště Phila by letošní zima měla skončit už za šest týdnů.
svišť Phil
svišť Phil | Foto: Reuters

Punxsutawney - Letošní zima by měla skončil za šest týdnů. Vyplývá to z tradiční předpovědi proslulého zvířecího meteorologa, sviště Phila, z pensylvánského městečka Punxsutawney.

Klíčem předpovědi je Philův stín. Pokud svišť vyleze z nory a spatří svůj stín, nelze příchod jara v příštích šesti týdnech očekávat. Pokud ho neuvidí, když je například zataženo, nebude již teplé oblečení brzy potřeba. Phil letos opustil noru za svítání a svůj stín uviděl, takže zima bude trvat nejméně do poloviny března.

Nakonec ale může být všechno jinak. Podle záznamů má Philova předpověď 40% úspěšnost. Podle nekompletně dochovaných záznamů členů Svištího klubu (Groundhog Club's Inner Circle) předpověděl 101krát zimu a 17krát příchod jara.

Tradice stará 127 let

Rituál, jenž má počátky v 19. století, je značně oblíbený a ujít si ho nenechají tisíce lidí. Stejně tomu bylo i letos, kdy 127. ročník předpovědi navíc kolidoval s ostře sledovaným finále amerického fotbalu Super Bowl.

Sviští předpovědi se konají na řadě míst USA, ale Philova meteorologická rozvaha pořádaná v Punxsutawney je považována za nejpopulárnější. Také se traduje, že v Punxsutawney oznamuje počasí stále stejné zvíře, byť se normálně svišti dožívají zhruba deseti let. Phil si ale prý každé jaro podle pověsti lokne kouzelného punče, který ho ochrání před smrtí.

 

Právě se děje

Další zprávy