Závisláci šílí: Bublinková fólie ztratí svůj praskavý zvuk

jaz
6. 7. 2015 13:29
Společnost, která před 60 lety vyvinula bublinkovou fólii, přichází s ohledem na klesající tržby s novou podobou bublinek. Už nebudou praskat, což má odběratelům přinést úspory.
Foto: thebarrowboy / Foter / CC BY

Praha - Kdo se těší, že s objednaným balíčkem přijde poštou i bublinková fólie, kterou lidé napříč kontinenty v hypnotickém stavu bublinku po bublince praskají, bude zklamaný. Jak informoval Wall Street Journal, výrobce mění produkci a nové bublinky už nebudou vydávat žádný zvuk.

"Každej den si večer sednu, vezmu bublinkovou fólii a praskám. Matematicky přesně jednu bublinku na jednu sekundu. Je to závislost, se kterou bych měl skončit," píše například jeden z uživatelů na českém portálu Zpovědnice. "Kde bereš pořád ty fólie, dej mi nějaký tip," domáhá se rady další a jiný se přidává zase se svou zkušeností. "No vidíš, já nikdy neměl tu trpělivost. Vždycky tu fólii zkroutím do vrtule, aby praskly všechny najednou."

Bublinky si neoblíbili jen lidé. Závislý mýval se stal na internetu hitem. | Video: YouTube

I tak vypadá závislost na něčem tak běžném, jako je obalový materiál vyrobený z polyetylenu, který může sloužit i jako tepelná a zvuková izolace. Vynalezl ho v roce 1957 americký inženýr Alfred Fielding a švédský vynálezce Marc Chavannes, původně coby 3D tapetu. Okamžitě se stala celosvětovým hitem, ale s růstem konkurence a expanzí globální výroby musela společnost Sealed Air změnit strategii.

Začátkem července proto oznámila, že bude vyrábět nový typ bublinkové fólie, která ale přijde o svůj charakteristický praskavý zvuk. Zároveň uklidnila fanoušky, že o starý typ jen tak nepřijdou.

"Naši pravidelní zákazníci, kteří chtějí stále starší modely, jež jsou pro ně srdeční záležitostí, se nemusí bát, budeme je stále produkovat,“ řekl ředitel komunikace společnosti Ken Aurichio serveru Quartz s tím, že myšlenka na nový typ fólie se rodila posledních deset let.

Podle Wall Street Journalu se bude nový typ fólie jmenovat iBubble, což evokuje známé produkty společnosti Apple. Výhodou iBubble je její skladovatelnost, protože se zákazníkům bude posílat vypuštěná. Dle potřeby si ji pak naplní vzduchem pomocí čerpadla, které je u společnosti Sealed Air dostupné za 5,5 tisíce dolarů, což je v přepočtu asi 135 tisíc korun. Společnost ale doufá, že do roku 2017 sníží cenu na 25 tisíc korun.

Zvláštností také je, že bublinky jsou navzájem spojené, což dává zákazníkům možnost je jednoduše nafouknout. Ovšem fanoušci bublinkové fólie tím přijdou o svou zálibu, protože iBubble se jednoduše nedá prasknout.

Známou závislost na bublinkové fólii využili před dvěma lety výrobci krytů pro mobilní telefony iPhone, a vytvořili tak speciální produkt zvaný PuchiPuchi, který vydává zvuk podobný právě praskání bublinek.

Vynálezci obalového materiálu Fielding a Chavannes určitě netušili, že jejich fólie bude mít i svůj mezinárodní den. Den bublinkové fólie se slaví vždy poslední pondělí v lednu a letos připadl na 26. leden.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy