Závisláci šílí: Bublinková fólie ztratí svůj praskavý zvuk

jaz
6. 7. 2015 13:29
Společnost, která před 60 lety vyvinula bublinkovou fólii, přichází s ohledem na klesající tržby s novou podobou bublinek. Už nebudou praskat, což má odběratelům přinést úspory.
Foto: thebarrowboy / Foter / CC BY

Praha - Kdo se těší, že s objednaným balíčkem přijde poštou i bublinková fólie, kterou lidé napříč kontinenty v hypnotickém stavu bublinku po bublince praskají, bude zklamaný. Jak informoval Wall Street Journal, výrobce mění produkci a nové bublinky už nebudou vydávat žádný zvuk.

"Každej den si večer sednu, vezmu bublinkovou fólii a praskám. Matematicky přesně jednu bublinku na jednu sekundu. Je to závislost, se kterou bych měl skončit," píše například jeden z uživatelů na českém portálu Zpovědnice. "Kde bereš pořád ty fólie, dej mi nějaký tip," domáhá se rady další a jiný se přidává zase se svou zkušeností. "No vidíš, já nikdy neměl tu trpělivost. Vždycky tu fólii zkroutím do vrtule, aby praskly všechny najednou."

Bublinky si neoblíbili jen lidé. Závislý mýval se stal na internetu hitem. | Video: YouTube

I tak vypadá závislost na něčem tak běžném, jako je obalový materiál vyrobený z polyetylenu, který může sloužit i jako tepelná a zvuková izolace. Vynalezl ho v roce 1957 americký inženýr Alfred Fielding a švédský vynálezce Marc Chavannes, původně coby 3D tapetu. Okamžitě se stala celosvětovým hitem, ale s růstem konkurence a expanzí globální výroby musela společnost Sealed Air změnit strategii.

Začátkem července proto oznámila, že bude vyrábět nový typ bublinkové fólie, která ale přijde o svůj charakteristický praskavý zvuk. Zároveň uklidnila fanoušky, že o starý typ jen tak nepřijdou.

"Naši pravidelní zákazníci, kteří chtějí stále starší modely, jež jsou pro ně srdeční záležitostí, se nemusí bát, budeme je stále produkovat,“ řekl ředitel komunikace společnosti Ken Aurichio serveru Quartz s tím, že myšlenka na nový typ fólie se rodila posledních deset let.

Podle Wall Street Journalu se bude nový typ fólie jmenovat iBubble, což evokuje známé produkty společnosti Apple. Výhodou iBubble je její skladovatelnost, protože se zákazníkům bude posílat vypuštěná. Dle potřeby si ji pak naplní vzduchem pomocí čerpadla, které je u společnosti Sealed Air dostupné za 5,5 tisíce dolarů, což je v přepočtu asi 135 tisíc korun. Společnost ale doufá, že do roku 2017 sníží cenu na 25 tisíc korun.

Zvláštností také je, že bublinky jsou navzájem spojené, což dává zákazníkům možnost je jednoduše nafouknout. Ovšem fanoušci bublinkové fólie tím přijdou o svou zálibu, protože iBubble se jednoduše nedá prasknout.

Známou závislost na bublinkové fólii využili před dvěma lety výrobci krytů pro mobilní telefony iPhone, a vytvořili tak speciální produkt zvaný PuchiPuchi, který vydává zvuk podobný právě praskání bublinek.

Vynálezci obalového materiálu Fielding a Chavannes určitě netušili, že jejich fólie bude mít i svůj mezinárodní den. Den bublinkové fólie se slaví vždy poslední pondělí v lednu a letos připadl na 26. leden.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy