Závisláci šílí: Bublinková fólie ztratí svůj praskavý zvuk

jaz
6. 7. 2015 13:29
Společnost, která před 60 lety vyvinula bublinkovou fólii, přichází s ohledem na klesající tržby s novou podobou bublinek. Už nebudou praskat, což má odběratelům přinést úspory.
Foto: thebarrowboy / Foter / CC BY

Praha - Kdo se těší, že s objednaným balíčkem přijde poštou i bublinková fólie, kterou lidé napříč kontinenty v hypnotickém stavu bublinku po bublince praskají, bude zklamaný. Jak informoval Wall Street Journal, výrobce mění produkci a nové bublinky už nebudou vydávat žádný zvuk.

"Každej den si večer sednu, vezmu bublinkovou fólii a praskám. Matematicky přesně jednu bublinku na jednu sekundu. Je to závislost, se kterou bych měl skončit," píše například jeden z uživatelů na českém portálu Zpovědnice. "Kde bereš pořád ty fólie, dej mi nějaký tip," domáhá se rady další a jiný se přidává zase se svou zkušeností. "No vidíš, já nikdy neměl tu trpělivost. Vždycky tu fólii zkroutím do vrtule, aby praskly všechny najednou."

Bublinky si neoblíbili jen lidé. Závislý mýval se stal na internetu hitem. | Video: YouTube

I tak vypadá závislost na něčem tak běžném, jako je obalový materiál vyrobený z polyetylenu, který může sloužit i jako tepelná a zvuková izolace. Vynalezl ho v roce 1957 americký inženýr Alfred Fielding a švédský vynálezce Marc Chavannes, původně coby 3D tapetu. Okamžitě se stala celosvětovým hitem, ale s růstem konkurence a expanzí globální výroby musela společnost Sealed Air změnit strategii.

Začátkem července proto oznámila, že bude vyrábět nový typ bublinkové fólie, která ale přijde o svůj charakteristický praskavý zvuk. Zároveň uklidnila fanoušky, že o starý typ jen tak nepřijdou.

"Naši pravidelní zákazníci, kteří chtějí stále starší modely, jež jsou pro ně srdeční záležitostí, se nemusí bát, budeme je stále produkovat,“ řekl ředitel komunikace společnosti Ken Aurichio serveru Quartz s tím, že myšlenka na nový typ fólie se rodila posledních deset let.

Podle Wall Street Journalu se bude nový typ fólie jmenovat iBubble, což evokuje známé produkty společnosti Apple. Výhodou iBubble je její skladovatelnost, protože se zákazníkům bude posílat vypuštěná. Dle potřeby si ji pak naplní vzduchem pomocí čerpadla, které je u společnosti Sealed Air dostupné za 5,5 tisíce dolarů, což je v přepočtu asi 135 tisíc korun. Společnost ale doufá, že do roku 2017 sníží cenu na 25 tisíc korun.

Zvláštností také je, že bublinky jsou navzájem spojené, což dává zákazníkům možnost je jednoduše nafouknout. Ovšem fanoušci bublinkové fólie tím přijdou o svou zálibu, protože iBubble se jednoduše nedá prasknout.

Známou závislost na bublinkové fólii využili před dvěma lety výrobci krytů pro mobilní telefony iPhone, a vytvořili tak speciální produkt zvaný PuchiPuchi, který vydává zvuk podobný právě praskání bublinek.

Vynálezci obalového materiálu Fielding a Chavannes určitě netušili, že jejich fólie bude mít i svůj mezinárodní den. Den bublinkové fólie se slaví vždy poslední pondělí v lednu a letos připadl na 26. leden.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Schodek rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun z říjnových 286,7 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) stát za celý rok dodrží plánovaný schodek 375 miliard korun. Loni byl ke konci listopadu deficit 401,5 miliardy korun, což byl nejhorší průběžný výsledek hospodaření od vzniku Česka.

Celkové příjmy rozpočtu za letošních 11 měsíců meziročně vzrostly o 7,2 procenta na 1,423 bilionu korun. K růstu příjmů přispěly podle MF zejména výnosy z daní a pojistného, meziroční srovnání naopak negativně zkresluje výnos z dividend, který letos zatím státu nebyl vyplacen.

Celkové výdaje ke konci listopadu meziročně vzrostly o 1,8 procenta na 1,761 bilionu korun.V letošním roce sice stát mimořádně valorizoval důchody, zvýšil životní minimum i různé dávky a přispívá domácnostem na takzvaný úsporný tarif, proti loňsku ale vyplatil méně peněz spojených s protiepidemickou pomocí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Armádní zakázky za 3,5 miliardy projednala vláda

O servis letounů L-159 se české armádě bude nadále starat jejich výrobce Aero Vodochody. Do roku 2029 firmě ministerstvo obrany zaplatí asi 2,3 miliardy korun bez DPH, informoval vládu resort. "Pozáruční servis je nezbytný pro zajištění nepřetržitého výcviku pilotů a k podstatnému zvýšení jejich bezpečnosti při výcviku nebo v bojových podmínkách," uvedlo ministerstvo.

Vláda ve čtvrtek zároveň dostala informaci o nákupu radiostanic a kryptografických prostředků kategorie CCI (Controlled Cryptographic Item). "Zařízení jsou určena do systému taktických radiových komunikací pro velení a řízení Armády ČR," uvedlo ministerstvo. Stát budou asi 1,2 miliardy korun bez DPH a pořízeny budou prostřednictvím americké vlády a jejího programu Foreign Military Sales. Ministerstvo poznamenalo, že jde o jediný možný způsob pořízení vojenského materiálu z USA. "Pořizované radiostanice a kryptografické prostředky zabezpečí hlasové a širokopásmové datové spojení jednotek při různých činnostech jak v zahraničních operacích, tak na území Česka," dodalo ministerstvo.

Další zakázkou, se kterou byla vláda seznámena, je zpracování projektové dokumentace na nový administrativně-technický areál, kde bude možné zpracovávat citlivé informace až do stupně utajení v kategorii přísně tajné. Jeho cena bude 140,5 milionu korun a zpracuje ji společnost Intar. "Dokumentace by měla být hotová do konce roku 2024, v letech 2025 až 2028 by měla proběhnout stavba," uvedl úřad. Místo stavby nespecifikoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Země EU dohodly postup ohledně ochrany řemeslných a průmyslových výrobků

Stovky druhů tradičních evropských výrobků včetně českého křišťálu jsou o krok blíž k zahrnutí do systému ochranných označení Evropské unie. Unijní ministři totiž dnes přijali stanovisko k návrhu o ochraně řemeslných a průmyslových výrobků. Cílem je zaručit autenticitu produktů, které jsou spojeny s konkrétním regionem.

Unie v současnosti vymáhá pravidla o ochraně takzvané geografické indikace u mnoha druhů potravin, jako jsou parmazán, šampaňské víno či třeboňský kapr. Návrh předložený v dubnu Evropskou komisí (EK) by vytvořil podobný systém pro výrobky, jako je sklo z benátského ostrova Murano, druh porcelánu vyráběný ve francouzském Limoges nebo český křišťál a granát. Unijní exekutiva očekává, že se ochrana dotkne zhruba 800 produktů.

"Toto nařízení zaručí kvalitu a autenticitu výrobků prodávaných v EU," uvedl v prohlášení český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Na jednání Rady EU, kterému předsedá, předtím ministři sedmadvacítky schválili několik úprav v textu EK. Cílem zásahů je sladit připravovanou normu s existujícími pravidly a vyjasnit podmínky pro registraci ochranných známek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy