Ve městě platil zákaz koulování. Devítiletý kluk s tím nesouhlasil a prosadil změnu

Magazín Magazín
7. 12. 2018 17:00
Obecní nařízení v americkém městě Severance zakazovalo házet kameny a dalšími tvrdými předměty včetně sněhových koulí. Devítiletému chlapci Daneovi Bestovi ovšem zákon připadal nesmyslný, a tak od svých spoluobčanů posbíral podpisy na podporu jeho změny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

V zemích, kde padá sníh, patří koulování vedle stavění sněhuláků k nejoblíbenějším zimním kratochvílím. Ve městě Severance amerického státu Colorado bylo ale házení sněhových koulí až donedávna nezákonné.

Devítiletému Daneovi Bestovi přišlo podle televizní stanice CNN obecní nařízení hloupé a už mnohokrát ho porušil. Proto se letos společně se svými spolužáky rozhodl prosadit v zákoně změnu. Udělal si malý průzkum mezi dalšími obyvateli města a pak od nich sbíral podpisy na podporu legalizace koulovaček.

Většina sousedů ho podpořila, a tak nakonec předstoupil před městskou radu s návrhem výjimky v zákoně. "To nařízení je zastaralé. Chci si zaházet sněhovými koulemi bez toho, že bych se musel bát, že se dostanu do potíží," řekl malý aktivista CNN.

Starosta Severance Don McLeod televizi vysvětlil, že zákon obyvatelům zakazoval strefovat se do osob, zvířat, budov a vozidel kameny či jinými tvrdými předměty. Když školní třída na podzim navštívila radnici, potvrdil McLeod žákům, že se pravidlo bohužel vztahuje i na sněhové koule.

"Všechny děti byly překvapené, že celou dobu porušovaly zákon, a protože podobných nesmyslných pravidel máme u nás hodně, snažil jsem se je ponouknout k tomu, aby se je pokusily změnit. Až Dane mě vzal konečně vážně," vyzdvihl starosta.

Když dala obecní rada na základě hojného počtu podpisů chlapci za pravdu, oslavil to tím, že si hodil svou první legální sněhovou koulí. Rodiče jsou na Danea hrdí a prozradili CNN, že jejich syn teď hodlá pohnout s dalším kuriózním zákonem ve svém městě. Ten dovoluje každé domácnosti vlastnit jen tři domácí mazlíčky, a to navíc pouze psy a kočky. Dane se přitom sám stará o své morče a byl by rád, kdyby to mohl dělat legálně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pátek kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice po dopolední poradě povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

V nemocnici, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, Filipa přijali ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

před 18 minutami

Německem se táhne krvavá stopa pravicového extremismu, řekl ministr vnitra

Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Navíc už třetím pravicově extremisticky motivovaným útokem během pár měsíců. Seehofer to řekl v pátek na tiskové konferenci v Berlíně. Varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření v celé zemi.

"Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké," uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne "krvavá stopa pravicového extremismu". Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy