Umělec snědl vystavené dílo svého kolegy. Šlo o banán přilepený páskou ke zdi

8. 12. 2019 14:13
Umělecké dílo, prodané za 120 tisíc dolarů (asi 2,8 milionu Kč), skončilo v žaludku jiného umělce. Sobotní incident - či performance - upoutal pozornost médií, včetně světových agentur či britské stanice BBC.
David Datuna snědl umělecké dílo svému kolegovi.
David Datuna snědl umělecké dílo svému kolegovi. | Foto: Reuters

"Je to žluté, je to přilepené páskou ke zdi, stojí to 120 tisíc dolarů a dá se to sníst. Co je to?" napsala v hádance agentura AFP a hned si odpověděla: "Banán prodaný za uvedenou cenu jedním umělcem, který jiný umělec s potěšením pozřel, aby šokoval měšťáky!"

Dílo představující prostě jen banán přichycený lepicí páskou ke zdi, vytvořil italský umělec Maurizio Cattelan a nazval jej Komediant. Tento týden zakoupili tři kupci tři exempláře tohoto díla v limitované sérii, uvedla stanice BBC na svém webu. Třetí exemplář s banánem byl podle agentury AP prodán za 150 tisíc dolarů a měl skončit v muzeu.

Ale Komediant byl vystaven v sobotu na prodejní výstavě soudobého umění Art Basel v Miami na Floridě, když se jeden z návštěvníků rozhodl uspořádat happening.

"Toto je umělecké představení Hladový umělec," prohlásil gruzínský umělec David Datuna, přistoupil ke zdi, odtrhl od ní banán, oloupal jej a snědl za velkého zájmu publika. "Mám rád díla Maurizia Cattelana a tuto instalaci skutečně miluji. Je moc chutná," dodal.

Jakkoli Datunův počin osazenstvo galerie zprvu rozzlobil, žádné kroky proti umělci nepodnikli. Jen jeden banán nahradili jiným, který už střeží strážník.

"(Datuna) nezničil umělecké dílo. Banán je idea," uvedl ředitel galerie Lucien Terras. Hodnota díla podle jeho vysvětlení spočívá v certifikátu pravosti a očekává se, že banán bude nahrazován pravidelně, aby neshnil. "Přineslo to spoustu napětí a pozornosti. Z představení jsme nebyli nadšeni, ale reakce byla fantastická a rozesmála hodně lidí," řekl.

Cattelana asi nejvíce proslavilo dílo nazvané Amerika v podobě plně funkční záchodové mísy z 18karátového zlata. Dílo v hodnotě pěti až šesti milionů dolarů bylo v září ukradeno z Blenheimského paláce v Anglii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy