Tohle určitě nejezte. Studenti udělali nanuky ze špinavých řek, chtějí tak chránit prostředí

22. 6. 2017 8:49
Na první pohled vypadají lákavě, ale k jídlu rozhodně nejsou. Nanuky, které vytvořili studenti z tchajwanské univerzity, jsou totiž vyrobeny ze znečištěné vody. Mladí umělci udělali sto odlišných kusů, pracovali přitom se vzorky špinavé vody, které nabrali na různých místech ostrova. Projektem chtějí upozornit na problém neustále se zvyšujícího znečištění.
Studenti upozornili na špinavé tchaj-wanské řeky spotem na nanuky | Video: Knuckles Lee

Tři studenti z Tchaj-wanu přišli na originální způsob, jak vyjádřit nesouhlas s velkým znečištěním vody. Vyrobili sto různých nanuků, které sice vypadají chutně, ale ve skutečnosti jsou vytvořeny ze splašků.

V jednotlivých kusech se nacházejí například víčka z plastových lahví, kolíčky na prádlo či zbytky cigaret.

Autoři projektu z Národní tchajwanské univerzity umění nasbírali na ostrově sto vzorků znečištěné vody. Z nich pak odlili nanuky, které pro delší životnost namočili do průhledné polyesterové pryskyřice. "Jsou vyrobeny ze splašků, takže se na ně dá pouze dívat, ne je ochutnat," řekla pro server Mashable.com jedna z autorek Hung I-chen.

Nanuky mají upozornit na vzrůstající znečištění vody v Tchaj-wanu. Dopomáhají k tomu i barevné obaly, které podle autorů zvýrazňují kontrast mezi očekávaným nanukem a skutečným výrobkem uvnitř.

Na každém obalu je název modelu podle oblasti, kde byl vzorek odebrán. Výstava se sto originálními nanuky je momentálně k vidění v Tchaj-peji.

 

Právě se děje

Další zprávy