Tohle určitě nejezte. Studenti udělali nanuky ze špinavých řek, chtějí tak chránit prostředí

22. 6. 2017 8:49
Na první pohled vypadají lákavě, ale k jídlu rozhodně nejsou. Nanuky, které vytvořili studenti z tchajwanské univerzity, jsou totiž vyrobeny ze znečištěné vody. Mladí umělci udělali sto odlišných kusů, pracovali přitom se vzorky špinavé vody, které nabrali na různých místech ostrova. Projektem chtějí upozornit na problém neustále se zvyšujícího znečištění.
Studenti upozornili na špinavé tchaj-wanské řeky spotem na nanuky | Video: Knuckles Lee

Tři studenti z Tchaj-wanu přišli na originální způsob, jak vyjádřit nesouhlas s velkým znečištěním vody. Vyrobili sto různých nanuků, které sice vypadají chutně, ale ve skutečnosti jsou vytvořeny ze splašků.

V jednotlivých kusech se nacházejí například víčka z plastových lahví, kolíčky na prádlo či zbytky cigaret.

Autoři projektu z Národní tchajwanské univerzity umění nasbírali na ostrově sto vzorků znečištěné vody. Z nich pak odlili nanuky, které pro delší životnost namočili do průhledné polyesterové pryskyřice. "Jsou vyrobeny ze splašků, takže se na ně dá pouze dívat, ne je ochutnat," řekla pro server Mashable.com jedna z autorek Hung I-chen.

Nanuky mají upozornit na vzrůstající znečištění vody v Tchaj-wanu. Dopomáhají k tomu i barevné obaly, které podle autorů zvýrazňují kontrast mezi očekávaným nanukem a skutečným výrobkem uvnitř.

Na každém obalu je název modelu podle oblasti, kde byl vzorek odebrán. Výstava se sto originálními nanuky je momentálně k vidění v Tchaj-peji.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy