Voják přezdívaný "magnet na bomby" přežil 17 výbuchů

ČTK ČTK
24. 3. 2014 13:12
Patrick Hyde přežil 17 bombových útoků, za pomoc při záchraně své jednotky byl vyznamenán Vojenským křížem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Kábul - Voják britské armády Patrick Hyde je buď šťastlivec, nebo naopak velký smolař: stal se totiž cílem již 17 bombových útoků afghánských povstalců. Všechny ale bez vážnějších zranění přežil.

Nyní byl vyznamenán Vojenským křížem za organizaci převozu raněných po posledním z útoků. Organizace převozu se ujal, přestože byl sám zraněn. O jeho příběhu dnes informoval server The Telegraph.

Sedmatřicetiletý Henry, přezdívaný "magnet na bomby", zažil svůj sedmnáctý bombový útok v provincii Hílmand na jihu Afghánistánu. Jeho jednotka tam doprovázela afghánské vojáky, kteří se snažili potlačit ofenzivu povstalců.

Když se jednotky dostaly pod palbu, snažily se ustoupit do nedalekého vojenského objektu. Jeden z Afghánců však přitom stoupl na nastraženou minu, jen pár metrů od místa, kde stál Henry se svými kolegy.

Chci být vojákem

Ačkoli byl po výbuchu sám zraněn, začal Hyde organizovat pomoc ostatním. Nejdříve všem zakázal jakýkoli pohyb, aby zabránil dalším výbuchům. Svým podřízeným pak nařídil, aby připravili místo pro přistání helikoptéry. Ta všechny raněné transportovala do tábora Bastion, kde se jim dostalo lékařské péče. Všichni přežili.

I přes své dosavadní zkušenosti chce Henry zůstat v armádě: "Nerad sedím za stolem. Chci být vojákem. Už vím, na co si dávat pozor. Spíš se mi stane, že mě přejede auto, nebo že spadnu ze schodů. Myslím, že umřu opravdu hloupým způsobem."

Celý incident, za jehož příkladné zvládnutí byl Hyde vyznamenán, se odehrál již 19. července minulého roku. Britské ministerstvo obrany jej ale z bezpečnostních důvodů zveřejnilo až teď.

 

Právě se děje

Další zprávy