Trosečníci byli na opuštěném ostrově tři dny, našli je až díky obřímu nápisu SOS

ČTK ČTK
5. 8. 2020 9:00
Australské a americké námořnictvo zachránilo tři muže, kteří uvázli na opuštěném ostrůvku v Tichém oceánu. Pátrací tým si ze vzduchu všiml velkého, do písku vyrytého nápisu SOS, napsala v úterý agentura AP.
Foto: Reuters

Trosečníci byli pohřešovaní tři dny. V sedmimetrové lodi 30. července zamířili z atolu Pulawat ke 43 kilometrů vzdálenému atolu Pulap. Brzy se však ztratili a následně jim došlo palivo, uvedlo australské ministerstvo obrany.

Muže nakonec 190 kilometrů od Pulawatu na ostrově Pikelot našlo australské námořnictvo. Při pátrání asistovalo armádní plavidlo Canberra, které se vracelo z vojenského cvičení na Havajských ostrovech, a posily z americké základny na ostrově Guam.

Na písečné pláži Pikelotu se podařilo přistát helikoptéře australské armády. Zachránci trosečníkům poskytli vodu a jídlo, zpět domů je odvezlo plavidlo mikronéské pobřežní stráže. Muži byli podle Australanů v dobré kondici.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Státní Lesy ČR jsou v pololetí kvůli kůrovci ve ztrátě 480 milionů Kč

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám dřeva ztrátu 480 milionů korun. Loni do konce června měl zisk 169 milionů korun. Kůrovcová kalamita na hospodaření státního podniku negativně dopadá třetím rokem v řadě. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi a jejich hlavní snahou je zvládnutí kalamity.

"Zásadní vliv na hospodářské výsledky mají přetrvávající nízké ceny dříví a prodej dříví nižší kvality z kůrovcových těžeb. Současně se zvýšil objem nákladů na pěstební činnost," uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová k důvodům pololetní ztráty. Kůrovcová kalamita způsobuje přetlak dřeva na trhu a pokles cen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy