Trosečníci byli na opuštěném ostrově tři dny, našli je až díky obřímu nápisu SOS

ČTK ČTK
5. 8. 2020 9:00
Australské a americké námořnictvo zachránilo tři muže, kteří uvázli na opuštěném ostrůvku v Tichém oceánu. Pátrací tým si ze vzduchu všiml velkého, do písku vyrytého nápisu SOS, napsala v úterý agentura AP.
Foto: Reuters

Trosečníci byli pohřešovaní tři dny. V sedmimetrové lodi 30. července zamířili z atolu Pulawat ke 43 kilometrů vzdálenému atolu Pulap. Brzy se však ztratili a následně jim došlo palivo, uvedlo australské ministerstvo obrany.

Muže nakonec 190 kilometrů od Pulawatu na ostrově Pikelot našlo australské námořnictvo. Při pátrání asistovalo armádní plavidlo Canberra, které se vracelo z vojenského cvičení na Havajských ostrovech, a posily z americké základny na ostrově Guam.

Na písečné pláži Pikelotu se podařilo přistát helikoptéře australské armády. Zachránci trosečníkům poskytli vodu a jídlo, zpět domů je odvezlo plavidlo mikronéské pobřežní stráže. Muži byli podle Australanů v dobré kondici.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy