Točení Samotářů se vymklo kontrole hned první den. Režisér musel Macháčkovi domluvit

Michaela Lišková Michaela Lišková
30. 4. 2023 7:00
"Všichni tady strašně lžou." "Já spíš myslím, že lidi tady málo hulej.“ V kultovním filmu Davida Ondříčka Samotáři nebyl "zhulený" jen Jiří Macháček. I když měl zakázané dávat jointy lidem ze štábu, první natáčecí den se stejně vymknul kontrole. Marihuanu si totiž dal kromě rekvizitáře a osvětlovače i samotný režisér.
"Tohle je můj poslední joint". Při natáčení Samotářů kouřil trávu nejen Macháček | Video: Aktuálně.cz

Představitel filmového Jakuba Jiří Macháček uvedl, že po prvním natáčecím dnu museli dohodu, kterou měli s Davidem Ondříčkem domluvenou, upravit. "David mi říkal: od týhle chvíle nejen že nesmíš dát zahulit někomu ze štábu, ale on řekl: především nesmíš dát zahulit mně," popsal Macháček. Herec byl někdy dokonce tak moc ovlivněný marihuanou, že mu museli při jedné scéně dokonce nakreslit čáru, které se bude držet, aby šel k objektivu kamery rovně.

Film Samotáři kromě vtipných scén se "zhuleným" Macháčkem vyobrazuje i tehdejší vztahy mladých lidí. V nejrůznějších filmových situacích se scénáristé Petr Zelenka a Olga Dabrowská inspirovali skutečnými příběhy. Některé postavy byly zase napsané podle konkrétních lidí. Robert měl představovat spolužáka filmařů z FAMU a rodiče Hanky zase reálné rodiče Olgy Dabrowské.

Samotáři šli do kin v roce 2000, kdy je v kinech vidělo 600 tisíc diváků. Několik hlášek z filmu zlidovělo a nadčasový snímek o komplikovaných vztazích je mezi lidmi oblíbený dodnes. Před třemi lety se dokonce do kin vrátil v restaurované verzi po 20 letech od premiéry.

Macháček: Marihuany jsem vykouřil hodně, dost věcí z natáčení Samotářů si nepamatuju

Rekvizitáři měli nakázáno, že mi budou vyrábět jointy, kdykoliv si řeknu, já ale nesměl dát nikomu ze štábu zakouřit, vzpomíná herec Jiří Macháček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy