Mimořádná zpráva

Opuštěný ostrov s majákem je na prodej za 10 milionů. Dostat k němu se dá jen helikoptérou nebo lodí

Magazín Magazín
20. 7. 2017 11:10
Little Ross Island na jihozápadě Skotska je vystřižený jako z pohádky - opuštěný uprostřed moře, s nádhernou krajinou kolem a majákem s obytnými místnostmi. K prodeji je za necelých 10 milionů korun.
Ostrov Little Ross Island.
Ostrov Little Ross Island. | Foto: Profimedia.cz

Máte přebytečných 9,5 milionu korun a vlastníte soukromou helikoptéru nebo loď? Pak by vás mohla zajímat nabídka skotské realitní kanceláře Galbraith.

Ta totiž prodává ostrov Little Ross Island na jihozápadě regionu. Kromě pozemku o rozloze zhruba 117 360 metrů čtverečních je k dispozici také maják se šesti pokoji a tři přilehlé stodoly, které je ale potřeba opravit.

Podle britského Business Insideru je cena za ostrov nižší než za průměrnou novostavbu v Londýně.

Nízká cena má ale samozřejmě svůj háček. Opuštěný ostrov je totiž nechvalně znám případem vraždy z roku 1960, kdy návštěvníci objevili mrtvolu správce majáku Hugha Clarka, kterého zabil jeho kolega Robert Dickson. Dickson byl odsouzen k trestu smrti oběšením, jenž byl později zmírněn na doživotí.

Maják není v ceně

Cena zřejmě nezůstane na necelých deseti milionech korun. Realitní kancelář již nyní přijímá nabídky nad tuto částku a vzhledem k očekávanému zájmu se dá předpokládat, že se cena ještě bude zvyšovat.

Na dechberoucím zeleném ostrově vznikl na konci 18. století maják navržený Alanem Stevensonem. Sloužit začal přesně v roce 1800. A jeho světlo bylo označeno skotským fyzikem Williamem Thomsonem za jedno z nejlepších otáčivých světel na světě.

"V 19. století byl ostrov domovem vedoucího správce majáku, jeho podřízeného a jejich rodin - celkem tedy 16 lidí. Živobytí rodinám zajišťoval menší mléčný skot a prasečí chlívek," uvedl pro Business Insider David Corrie, společník z realitky Galbraith.

Ačkoliv maják samotný patří organizaci Nothern Lighthouse, která je zodpovědná za skotskou námořní navigaci, budoucímu majiteli bude k dispozici šest pokojů. Maják funguje zcela automaticky a pouze párkrát do roka jej přijede zkontrolovat odborník.

Nejbližší dálnice je vzdálena 57 kilometrů

Ostrov Little Ross Island je přístupný pouze privátní lodí nebo helikoptérou. Má zbudovaný přírodní přístav a pro odpočinek je zde i oblázková pláž. Na severu ostrova je chráněné kotviště a na severozápadě zase modernější lodní skluz.

Nejbližší letiště Prestwick je vzdáleno 112 kilometrů a dálnice zhruba 57 kilometrů. Vlak jezdí z 55 kilometrů vzdálené obce Dumfries. 

"Soukromé ostrovy se prodávají zřídka za přijatelnou cenu a obzvláště pak s obytným domem a dalšími nemovitostmi. Očekáváme velký zájem nejen z celé Velké Británie, ale také ze zahraničí," dodal Corrie.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy