Opuštěný ostrov s majákem je na prodej za 10 milionů. Dostat k němu se dá jen helikoptérou nebo lodí

Magazín Magazín
20. 7. 2017 11:10
Little Ross Island na jihozápadě Skotska je vystřižený jako z pohádky - opuštěný uprostřed moře, s nádhernou krajinou kolem a majákem s obytnými místnostmi. K prodeji je za necelých 10 milionů korun.
Ostrov Little Ross Island.
Ostrov Little Ross Island. | Foto: Profimedia.cz

Máte přebytečných 9,5 milionu korun a vlastníte soukromou helikoptéru nebo loď? Pak by vás mohla zajímat nabídka skotské realitní kanceláře Galbraith.

Ta totiž prodává ostrov Little Ross Island na jihozápadě regionu. Kromě pozemku o rozloze zhruba 117 360 metrů čtverečních je k dispozici také maják se šesti pokoji a tři přilehlé stodoly, které je ale potřeba opravit.

Podle britského Business Insideru je cena za ostrov nižší než za průměrnou novostavbu v Londýně.

Nízká cena má ale samozřejmě svůj háček. Opuštěný ostrov je totiž nechvalně znám případem vraždy z roku 1960, kdy návštěvníci objevili mrtvolu správce majáku Hugha Clarka, kterého zabil jeho kolega Robert Dickson. Dickson byl odsouzen k trestu smrti oběšením, jenž byl později zmírněn na doživotí.

Maják není v ceně

Cena zřejmě nezůstane na necelých deseti milionech korun. Realitní kancelář již nyní přijímá nabídky nad tuto částku a vzhledem k očekávanému zájmu se dá předpokládat, že se cena ještě bude zvyšovat.

Na dechberoucím zeleném ostrově vznikl na konci 18. století maják navržený Alanem Stevensonem. Sloužit začal přesně v roce 1800. A jeho světlo bylo označeno skotským fyzikem Williamem Thomsonem za jedno z nejlepších otáčivých světel na světě.

"V 19. století byl ostrov domovem vedoucího správce majáku, jeho podřízeného a jejich rodin - celkem tedy 16 lidí. Živobytí rodinám zajišťoval menší mléčný skot a prasečí chlívek," uvedl pro Business Insider David Corrie, společník z realitky Galbraith.

Ačkoliv maják samotný patří organizaci Nothern Lighthouse, která je zodpovědná za skotskou námořní navigaci, budoucímu majiteli bude k dispozici šest pokojů. Maják funguje zcela automaticky a pouze párkrát do roka jej přijede zkontrolovat odborník.

Nejbližší dálnice je vzdálena 57 kilometrů

Ostrov Little Ross Island je přístupný pouze privátní lodí nebo helikoptérou. Má zbudovaný přírodní přístav a pro odpočinek je zde i oblázková pláž. Na severu ostrova je chráněné kotviště a na severozápadě zase modernější lodní skluz.

Nejbližší letiště Prestwick je vzdáleno 112 kilometrů a dálnice zhruba 57 kilometrů. Vlak jezdí z 55 kilometrů vzdálené obce Dumfries. 

"Soukromé ostrovy se prodávají zřídka za přijatelnou cenu a obzvláště pak s obytným domem a dalšími nemovitostmi. Očekáváme velký zájem nejen z celé Velké Británie, ale také ze zahraničí," dodal Corrie.

 

Právě se děje

před 8 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy