Opuštěný ostrov s majákem je na prodej za 10 milionů. Dostat k němu se dá jen helikoptérou nebo lodí

Magazín Magazín
20. 7. 2017 11:10
Little Ross Island na jihozápadě Skotska je vystřižený jako z pohádky - opuštěný uprostřed moře, s nádhernou krajinou kolem a majákem s obytnými místnostmi. K prodeji je za necelých 10 milionů korun.
Ostrov Little Ross Island.
Ostrov Little Ross Island. | Foto: Profimedia.cz

Máte přebytečných 9,5 milionu korun a vlastníte soukromou helikoptéru nebo loď? Pak by vás mohla zajímat nabídka skotské realitní kanceláře Galbraith.

Ta totiž prodává ostrov Little Ross Island na jihozápadě regionu. Kromě pozemku o rozloze zhruba 117 360 metrů čtverečních je k dispozici také maják se šesti pokoji a tři přilehlé stodoly, které je ale potřeba opravit.

Podle britského Business Insideru je cena za ostrov nižší než za průměrnou novostavbu v Londýně.

Nízká cena má ale samozřejmě svůj háček. Opuštěný ostrov je totiž nechvalně znám případem vraždy z roku 1960, kdy návštěvníci objevili mrtvolu správce majáku Hugha Clarka, kterého zabil jeho kolega Robert Dickson. Dickson byl odsouzen k trestu smrti oběšením, jenž byl později zmírněn na doživotí.

Maják není v ceně

Cena zřejmě nezůstane na necelých deseti milionech korun. Realitní kancelář již nyní přijímá nabídky nad tuto částku a vzhledem k očekávanému zájmu se dá předpokládat, že se cena ještě bude zvyšovat.

Na dechberoucím zeleném ostrově vznikl na konci 18. století maják navržený Alanem Stevensonem. Sloužit začal přesně v roce 1800. A jeho světlo bylo označeno skotským fyzikem Williamem Thomsonem za jedno z nejlepších otáčivých světel na světě.

"V 19. století byl ostrov domovem vedoucího správce majáku, jeho podřízeného a jejich rodin - celkem tedy 16 lidí. Živobytí rodinám zajišťoval menší mléčný skot a prasečí chlívek," uvedl pro Business Insider David Corrie, společník z realitky Galbraith.

Ačkoliv maják samotný patří organizaci Nothern Lighthouse, která je zodpovědná za skotskou námořní navigaci, budoucímu majiteli bude k dispozici šest pokojů. Maják funguje zcela automaticky a pouze párkrát do roka jej přijede zkontrolovat odborník.

Nejbližší dálnice je vzdálena 57 kilometrů

Ostrov Little Ross Island je přístupný pouze privátní lodí nebo helikoptérou. Má zbudovaný přírodní přístav a pro odpočinek je zde i oblázková pláž. Na severu ostrova je chráněné kotviště a na severozápadě zase modernější lodní skluz.

Nejbližší letiště Prestwick je vzdáleno 112 kilometrů a dálnice zhruba 57 kilometrů. Vlak jezdí z 55 kilometrů vzdálené obce Dumfries. 

"Soukromé ostrovy se prodávají zřídka za přijatelnou cenu a obzvláště pak s obytným domem a dalšími nemovitostmi. Očekáváme velký zájem nejen z celé Velké Británie, ale také ze zahraničí," dodal Corrie.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy