Šílený kapitán Miloš Zeman, chobotnice Babiš i zombie Klaus. Prahou propluje loď bláznů

Magazín Magazín, hrz
17. 11. 2015 7:07
Pražskými ulicemi "propluje" v úterý 17. listopadu odpoledne loď bláznů. Průvod s karnevalovým plavidlem plným velkých loutek politiků se vypraví z Jungmannova náměstí na Kampu a odtud po Karlově mostě zpět. Celkem bude k vidění více než stovka masek. Chybět nebude třeba prezident Miloš Zeman s krtečkem, členové vlády či kardinál Dominik Duka.
Zeman, trenky a Konvička
Zeman, trenky a Konvička | Foto: Archiv For_um

Praha - "Chceme, aby se 17. listopadu nekonaly jen demonstrace. Humornou formou upozorňujeme na to, co se ve společnosti děje,“ tvrdí organizátoři satirického karnevalového průvodu Sametové posvícení, který vyrazí 17. listopadu ve 14 hodin z Jungmannova náměstí, projde Národní třídou a postupně obkrouží centrum Prahy.

Sametové posvícení se koná už počtvrté. Pořadatelé se inspirovali tradiční basilejskou akcí Fasnacht. Na letošním nápadu pracují už od června. Vybrali si tentokrát loď bláznů. Báseň o plavidle plném lehkovážných šílenců napsal ve středověku Sebastian Brant, na svém obraze loď pak koncem 15. století zachytil Hieronymus Bosch.

Kde lze průvod "Sametové posvícení" potkat

Sametové posvícení

Průvod vyrazí 17. 11.  v 14:00 z Jungmannova náměstí přes Národní třídu (14:15) na Most Legií (14:45) a Kampu (přestávka 15-15:30), dále bude pokračovat na Karlův most (16:00), přes Smetanovo nábřeží (16:30) se vrátí na Národní třídu (konec okolo 17:30). Ukončení bude v kavárně Zázemí (Bartolomějská 13).

"Posádku Lodi bláznů bude tvořit šílený kapitán Miloš Zeman, krteček, Milan Chovanec v uniformě dozorce, Andrej Babiš v podobě obří chobotnice,  nesmrtelný zombie Václav Klaus, Miroslav Kalousek jako kovboj s máslem na hlavě a další. Spolu s nimi ovšem poplujeme také my - občané jako námořníci s bláznovskými čepicemi či s konvičkami a sluníčky namísto tváří,“ popisuje osazenstvo hlavní atrakce letošního průvodu Olga Cieslarová, vedoucí Iniciativy FÓR_UM, která akci pořádá.

Návrhy připravili tři hlavní výtvarníci - Josef Koblic, Eliška Sokolová a Martina Walterová. Na maskách, lodní konstrukci, čepicích a dalších rekvizitách se pracuje už několik týdnů. Podobizny politiků vytvořili sochaři z hlíny. Udělal se pak sádrový odlitek. Díky této formě se vytvořila velká papírová hlava.

Pochodující výjev doprovodí hudební těleso Schlauchband s kapelníkem Jiřím Starým a basilejští hudebníci. Plavbu ze stěžně bude komentovat  performerka BioMasha. Postavy též rozdají satirický pamflet, jehož autorem je filozof Václav Němec. Začíná slovy "Ach běda, běda zemi té, jíž v čele blázen vládne, jenž sprosťák nevědomý je a zábran nemá žádné."

Loď bude 30 až 40 metrů dlouhá a mezi samostatnými konstrukcemi přídě, stožáru a zádě bude kráčet kolem 50 nadrozměrných kašírovaných masek.

"Středověký motiv má s nadsázkou a humorem vyjádřit bezcílné a pošetilé směřování České republiky. Poplujeme sami jako uprchlíci na lodi, jako blázni-námořníci spolu s představiteli naší země," dodává Cieslarová.

Loď bláznů doprovodí další občanské iniciativy jako Nadační fond proti korupci, který předvede své Rajské zlojedské ostrovy, iniciativa Pražský Majdan s obrovskou maskou Putina a jeho démonů, posílajících na Prahu své vojsko "opět na pomoc", či studenti Gymnázia Elišky Krásnohorské s tématem Požírači reklamy. 

Cieslarová věří, že se časem podobné karnevalové průvody rozšíří i do menších měst. Místo politiků z nejvyšších pater při nich lidé budou parodovat třeba místní radní. "Radost ze satiry může mít na lidi dobrý vliv a může zvýšit jejich zájem o okolí," je přesvědčena šéfka sdružení FÓR_UM.

Nepřekvapuje mě, že lidé demonstrují proti Miloši Zemanovi. Lidé kolem něj selhávají, nedokážou ho usměrňovat, myslí si exsenátor a Zemanův přívrženec Vladimír Dryml. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 38 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy