Praktikují šimpanzi náboženské rituály a věří v boha? Vědci jsou na stopě senzaci

Magazín Magazín
5. 4. 2016 14:55
Výzkumníkům v západoafrickém lese se podařilo natočit dlouhé pasáže podivného chování šimpanzů. Přicházejí k rozeklaným stromům, sbírají zde kameny a za mohutného pokřiku je proti stromu házejí. Zvířata tak opakovaně používají kámen nikoliv jako pracovní nástroj, takže se vědci domnívají, že by mohlo jít o náboženské rituály. Ty jsou navíc nápadně podobné těm, které praktikují západoafričtí domorodci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Avantime Jacobus / Foter / CC BY-NC-ND

Vědci, kteří soustavně zkoumali chování západoafrických šimpanzů, jsou na stopě senzaci. Tito živočichové možná provádějí náboženské rituály a třeba i věří v boha, informuje britský deník The Telegraph.

Vědci si nedokážou jinak vysvětlit dlouhé minuty záběrů, které pořídili v západoafrickém lese. K rozeklaným stromům v průběhu času přicházejí šimpanzi, sbírají zde kameny a za pokřiku je proti stromu házejí.

Kámen nepoužívají jako pracovní nástroj a dělají s ním činnost, která nemá praktického využití. Výzkumníci se domnívají, že tyto pozoruhodné záběry mohou dokazovat rituální praktiky opic. Prozradilo by to mnohé o tom, jak vznikly náboženské rituály v počátcích lidského pokolení.

„Nikdy jsem nic podobného neviděla. Cítím úplně chvění,“ cituje deník Lauru Kehoe, vědkyni z Humboldtovy univerzity v Berlíně.

Zjištění je o to senzačnější, že domorodí západoafričtí lidé rovněž sbírají kameny kolem posvátných stromů. „Je to nápadně podobné tomu, co jsme zde objevili,“ říkají výzkumníci.

Lidmi nahromaděné kameny lze najít všude po světě. Jak se ukazuje, tento zvyk může pocházet již ze samotných počátků dějin člověka.

Vědcům se podařilo natočit pozoruhodné chování šimpanzů. Dozvíme se, že šimpanzi nejen provádějí náboženské rituály, ale i třeba věří v Boha? | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy