reklama
 
 

Praktikují šimpanzi náboženské rituály a věří v boha? Vědci jsou na stopě senzaci

5. 4. 2016 14:55
Výzkumníkům v západoafrickém lese se podařilo natočit dlouhé pasáže podivného chování šimpanzů. Přicházejí k rozeklaným stromům, sbírají zde kameny a za mohutného pokřiku je proti stromu házejí. Zvířata tak opakovaně používají kámen nikoliv jako pracovní nástroj, takže se vědci domnívají, že by mohlo jít o náboženské rituály. Ty jsou navíc nápadně podobné těm, které praktikují západoafričtí domorodci.

Vědci, kteří soustavně zkoumali chování západoafrických šimpanzů, jsou na stopě senzaci. Tito živočichové možná provádějí náboženské rituály a třeba i věří v boha, informuje britský deník The Telegraph.

Vědci si nedokážou jinak vysvětlit dlouhé minuty záběrů, které pořídili v západoafrickém lese. K rozeklaným stromům v průběhu času přicházejí šimpanzi, sbírají zde kameny a za pokřiku je proti stromu házejí.

Kámen nepoužívají jako pracovní nástroj a dělají s ním činnost, která nemá praktického využití. Výzkumníci se domnívají, že tyto pozoruhodné záběry mohou dokazovat rituální praktiky opic. Prozradilo by to mnohé o tom, jak vznikly náboženské rituály v počátcích lidského pokolení.

„Nikdy jsem nic podobného neviděla. Cítím úplně chvění,“ cituje deník Lauru Kehoe, vědkyni z Humboldtovy univerzity v Berlíně.

Zjištění je o to senzačnější, že domorodí západoafričtí lidé rovněž sbírají kameny kolem posvátných stromů. „Je to nápadně podobné tomu, co jsme zde objevili,“ říkají výzkumníci.

Lidmi nahromaděné kameny lze najít všude po světě. Jak se ukazuje, tento zvyk může pocházet již ze samotných počátků dějin člověka.

Vědcům se podařilo natočit pozoruhodné chování šimpanzů. Dozvíme se, že šimpanzi nejen provádějí náboženské rituály, ale i třeba věří v Boha?

autor: Magazín | 5. 4. 2016 14:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama