"Už nikdy o tom nebudete přemýšlet stejně." Video ukazuje, co se děje při splachování

Video Video
11. 12. 2022 7:00
Při spláchnutí toalety se bez sklopeného poklopu do okolí uvolní shluk drobných kapiček, které mohou obsahovat škodlivé patogeny, varovali v nedávné studii vědci z univerzity v americkém Coloradu. Proto doporučují zejména na veřejných toaletách záchodové víko dávat vždy dolů. Svůj pokus zachytili za pomoci laserů na speciální kameru.
Video: John Crimaldi/University of Colorado

Pro účely studie, která vyšla v odborném časopise Scientific Reports, využil tým vědců toaletu bez víka, která se běžně používá na veřejných záchodcích ve Spojených státech. Zjistili, že při spláchnutí mohou drobné kapičky vystřelit z mísy rychlostí až dva metry za sekundu a během osmi sekund dosáhnout výšky až 1,5 metru.

V souvislosti s tím upozorňují především na to, že shluk vystřelených mikroorganismů může často obsahovat škodlivé patogeny, které se nacházely v záchodové vodě. Mezi ně mohou patřit například noroviry nebo bakterie e-coli, které způsobují střevní onemocnění.

Jejich největší výskyt je podle vědců na veřejných toaletách, čili typicky v nočních klubech či na letištích. Některé z těchto částic, které nejsou pouhým okem viditelné, pak mohou dopadnout přímo na lidskou pokožku a sliznice nebo se dostat do kontaktu s předměty v koupelně - včetně například zubního kartáčku.

"Jakmile uvidíte tato videa, už nikdy nebudete o splachování záchodu přemýšlet stejně," uvedl autor studie, profesor John Crimaldi z Coloradské univerzity ve městě Boulder. "Tím, že naše studie ukazuje dramatické vizuální obrazy tohoto procesu, může sehrát důležitou roli v osvětě v oblasti veřejného zdraví," dodal.

Vědci tak poukazují na nutnost vybavovat záchody ve veřejných zařízeních, ale i v domácnostech poklopy. Společně s tím vyzývají k tomu, aby se toalety pravidelně dezinfikovaly a také větraly. "Cílem toalety je účinně odstranit odpad z mísy, ale zároveň se děje i pravý opak, protože velké množství obsahu stříká nahoru," zdůraznil profesor Crimaldi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

AC Milán opět prohrál milánské derby, za Inter rozhodl Martínez

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivých výkonech, po prohře v italském Superpoháru prohráli derby s Interem i ve 21. kole Serie A. O výhře 1:0 rozhodl brankou Lautaro Martínez. Neapol zvítězila na hřišti Spezie 3:0 a upevnila si suverénní vedení v tabulce. Dvěma góly se na páté výhře lídra za sebou podílel nigerijský útočník Victor Osimhen, který se šestnácti brankami vládne pořadí střelců. Fiorentina podlehla Boloni 1:2 i kvůli ruce Antonína Baráka. FC Turín si poradil doma s Udine 1:0 a vystřídal soupeře na sedmém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy