Babiš se záchranářkami, Zaorálek na kombajnu, Okamura s Nohavicou. To je předvolební guláš v Česku

Magazín Magazín
7. 8. 2017 17:38
Jelikož se kvapem blíží říjnové volby do Poslanecké sněmovny, politici nelení ani v létě, potkávají se s občany, fotí se s "běžnými lidmi" a s pracujícími. Fenoménem v tomto oboru se stal lídr hnutí ANO Andrej Babiš, ale nyní mu začal konkurovat volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Bizarní předvolební guláš vaří také Tomio Okamura, šéf hnutí SPD.
Foto: Facebook/Andrej Babiš, Twitter/Lubomír Zaorálek, Facebook/Tomio Okamura

Je léto, Poslanecká sněmovna spí a vzbudí se až v září. Nespí ale politici. V říjnu se totiž konají sněmovní volby, takže léto mají mnozí pracovní a snaží se oslovovat potenciální voliče i během dovolené.

Asi nikdo nepřekoná ve frekvenci focení se s občany ani v žoviálnosti lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Desítky vzkazů občanům, často začínající neformálním pozdravem "Ahoj lidi!", desítky fotek s "obyčejnými lidmi", v posledních dnech nejčastěji s návštěvníky koupališť, ale také s pracujícími z nejrůznějších fabrik. Do toho desítky fotek mimin, batolat, školkáčků a školáků třímajících jeho knihu "O čem sním, když náhodou spím".

Zde jsou alespoň tři ukázky z nejnovější předvolební tvorby Andreje Babiše - mezi vodními záchranáři, v protichemickém obleku a… ve svatebním obleku.

Klesající preference ČSSD a možná i Babišova kreativita přiměly k akci lídra sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka. Svou směsicí tweetů vytvořil pozoruhodný předvolební guláš - tu z kombajnu, tu s orlicí Helenkou, tu v gotickém obleku.

Velice aktivním na sociálních sítích je předseda SPD Tomio Okamura. I on nabízí  bizarní předvolební směsici. Tu s legálními migranty, tu s písničkářem Jarkem Nohavicou, tu s paní Bohunkou, sympatizantkou hnutí.

Laťku těchto lídrů v disciplíně "předvolební PR" asi sotvakdo přeskočí, byť by to byl výškařský šampion z atletického MS v Londýně. Prohlížení facebookových a twitterových účtů dalších klíčových politiků je již spíše paběrkováním, ale něco se přece jen dá najít.

Mariana Jurečku, ministra zemědělství z KDU-ČSL, můžeme podobně jako Lubomíra Zaorálka vidět na sociálních sítích na kombajnu, ovšem nikoli jen na skok kvůli předvolební fotce, ale protože na něm už dlouhé roky jezdí a sklízí obilí.

Pozoruhodný je i post Pavla Bělobrádka a Petra Gazdíka na Facebooku z MFF Karlovy Vary, tedy z doby, kdy ještě fungovala jejich krátká koaliční spolupráce. Jak Bělobrádek prozrazuje, s Gazdíkem se i vyspal. (Tato nadsázka odkazuje k faktu, že přespali ve stanech v kempu.)

To takový předseda ODS Petr Fiala jel na Colours of Ostrava nikoli kvůli předvolební kampani, ale kvůli hudbě, ostatně tak jako všichni politici chodí tři měsíce před volbami mezi lidi kvůli lidem, na festivaly kvůli programu festivalu a mezi pracující kvůli trvalému zájmu o pracovní podmínky.

Tušení, že v případě sociálních sítí lídra pirátů Ivana Bartoše půjde o politiku namíchanou s "free" zábavou, se po návštěvě těchto stránek stává jistotou - najdeme tu Bartoše hrajícího v rámci politické debaty na "harmošku" či Bartoše na diskusi s občany při "koncíku".

A pak je tu mladý originální politik Dominik Feri, nejvýraznější tvář strany TOP 09, jenž se svými nekorektními posty a tweety kampaním svých protivníků směje. A mezi to vkládá vlastní kampaň…

 

Právě se děje

před 37 minutami

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly, nechtějí plošné řešení

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly. Pokud k tomu přistoupí, je nutné to řešit individuálně, nikoliv plošně, uvedla dozorčí rada ČD. Dopravce také schválil letošní podnikatelský plán, počítá s vyrovnaným hospodařením. Úspory chce hledat v celém provozu, investice do vlaků ale nezastaví.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy