Babiš se záchranářkami, Zaorálek na kombajnu, Okamura s Nohavicou. To je předvolební guláš v Česku

Magazín Magazín
7. 8. 2017 17:38
Jelikož se kvapem blíží říjnové volby do Poslanecké sněmovny, politici nelení ani v létě, potkávají se s občany, fotí se s "běžnými lidmi" a s pracujícími. Fenoménem v tomto oboru se stal lídr hnutí ANO Andrej Babiš, ale nyní mu začal konkurovat volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Bizarní předvolební guláš vaří také Tomio Okamura, šéf hnutí SPD.
Foto: Facebook/Andrej Babiš, Twitter/Lubomír Zaorálek, Facebook/Tomio Okamura

Je léto, Poslanecká sněmovna spí a vzbudí se až v září. Nespí ale politici. V říjnu se totiž konají sněmovní volby, takže léto mají mnozí pracovní a snaží se oslovovat potenciální voliče i během dovolené.

Asi nikdo nepřekoná ve frekvenci focení se s občany ani v žoviálnosti lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Desítky vzkazů občanům, často začínající neformálním pozdravem "Ahoj lidi!", desítky fotek s "obyčejnými lidmi", v posledních dnech nejčastěji s návštěvníky koupališť, ale také s pracujícími z nejrůznějších fabrik. Do toho desítky fotek mimin, batolat, školkáčků a školáků třímajících jeho knihu "O čem sním, když náhodou spím".

Zde jsou alespoň tři ukázky z nejnovější předvolební tvorby Andreje Babiše - mezi vodními záchranáři, v protichemickém obleku a… ve svatebním obleku.

Klesající preference ČSSD a možná i Babišova kreativita přiměly k akci lídra sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka. Svou směsicí tweetů vytvořil pozoruhodný předvolební guláš - tu z kombajnu, tu s orlicí Helenkou, tu v gotickém obleku.

Velice aktivním na sociálních sítích je předseda SPD Tomio Okamura. I on nabízí  bizarní předvolební směsici. Tu s legálními migranty, tu s písničkářem Jarkem Nohavicou, tu s paní Bohunkou, sympatizantkou hnutí.

Laťku těchto lídrů v disciplíně "předvolební PR" asi sotvakdo přeskočí, byť by to byl výškařský šampion z atletického MS v Londýně. Prohlížení facebookových a twitterových účtů dalších klíčových politiků je již spíše paběrkováním, ale něco se přece jen dá najít.

Mariana Jurečku, ministra zemědělství z KDU-ČSL, můžeme podobně jako Lubomíra Zaorálka vidět na sociálních sítích na kombajnu, ovšem nikoli jen na skok kvůli předvolební fotce, ale protože na něm už dlouhé roky jezdí a sklízí obilí.

Pozoruhodný je i post Pavla Bělobrádka a Petra Gazdíka na Facebooku z MFF Karlovy Vary, tedy z doby, kdy ještě fungovala jejich krátká koaliční spolupráce. Jak Bělobrádek prozrazuje, s Gazdíkem se i vyspal. (Tato nadsázka odkazuje k faktu, že přespali ve stanech v kempu.)

To takový předseda ODS Petr Fiala jel na Colours of Ostrava nikoli kvůli předvolební kampani, ale kvůli hudbě, ostatně tak jako všichni politici chodí tři měsíce před volbami mezi lidi kvůli lidem, na festivaly kvůli programu festivalu a mezi pracující kvůli trvalému zájmu o pracovní podmínky.

Tušení, že v případě sociálních sítí lídra pirátů Ivana Bartoše půjde o politiku namíchanou s "free" zábavou, se po návštěvě těchto stránek stává jistotou - najdeme tu Bartoše hrajícího v rámci politické debaty na "harmošku" či Bartoše na diskusi s občany při "koncíku".

A pak je tu mladý originální politik Dominik Feri, nejvýraznější tvář strany TOP 09, jenž se svými nekorektními posty a tweety kampaním svých protivníků směje. A mezi to vkládá vlastní kampaň…

 

Právě se děje

před 19 minutami

Dálnice D11 u Prahy bude uzavřená kvůli komplikacím při demolici mostu až do rána

Kvůli komplikacím při demolici mostu přes D11 u Prahy se zpozdí zprovoznění komunikace avizované dříve na 18:00. Podle Národního dopravního informačního centra (NDIC) se provoz na dálnici obnoví až v pondělí ráno. Práce na bourání mostu ztěžuje velké množství výztuže, která nebyla zanesena v dokumentaci, a dělníci o ní tedy nevěděli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy