Plzeň schválila doživotní rentu pro dva psy, kteří ukončili službu u strážníků

ČTK ČTK
14. 12. 2021 19:34
Doživotní psí rentu 1500 korun měsíčně na stravu a veterinární péči schválila Plzeň pro dva vysloužilé služební psy Vira a Dara, kteří už kvůli vysokému věku ukončili svou službu u městské policie. Ve službě městu strávili němečtí ovčáci zhruba sedm let a na svém kontě mají řadu úspěšných zásahů i ukázek pro veřejnost či školy. Po ukončení služby si oba psy vzali domů do péče jejich bývalí psovodi
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Služební pes Vir, narozený v roce 2012, začal kariéru u městské policie v červenci 2014. Psovoda městské policie a jeho čtyřnohého parťáka bylo možné vídat například při obchůzkách v odlehlých příměstských částech zahrádkářských a chatových oblastí, při kontrolách parků v centru města či při asistencích dohledu na fotbalových a hokejových utkáních, popsala mluvčí městské policie Jana Pužmanová.

Vlkošedý ovčák Vir byl podle ní ve službě v terénu vždy oporou i ostatním hlídkám, dokázal si vydobýt respekt a s lehkostí zvládl usměrnit rozvášněné narušitele veřejného pořádku. S ohledem na svůj věk a zdravotní stav ale už nemůže plnit své služební povinnosti.

Letos v únoru odešel do psího důchodu také další služební pes strážníků Dar. Ten mimo jiné zajišťoval bezpečnostní dohled v areálu bývalých kasáren na Borských polích, kde město zřídilo kvůli pandemii koronaviru karanténní objekt a stanové centrum pro bezdomovce.

"Myšlenka na doživotní rentu pro vysloužilé psy vzešla z řad politiků. Návrhem se zabývalo zastupitelstvo města a schválilo jej. Po dobu zbylého života tak bude dostávat každý měsíc pro Vira jeho pán finanční dar z provozního rozpočtu městské policie na výživu a veterinární péči ve výši 1500 korun, stejná odměna bude přináležet i vysloužilému psímu veteránovi Darovi. Ten v aktivní službě působil bezmála sedm let," dodala mluvčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 4 hodinami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

Další zprávy