Otec přestrojil na Halloween malého syna za Hitlera. Teď čelí výhrůžkám smrtí

Magazín Magazín
31. 10. 2018 10:03
Američan Bryant Goldbach se považuje za nadšence do historie, a tak chtěl letos svou zálibu využít i při vymýšlení halloweenských kostýmů pro svou rodinu. Své nadšení ale poněkud přehnal, protože se rozhodl převléknout za nacistického oficíra SS, a svého pětiletého syna dokonce vystrojil jako diktátora Adolfa Hitlera. Jeho sousedy kostýmy zrovna nenadchly a kritické reakce si vysloužil i od uživatelů sociálních sítí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ve Spojených státech se svátek Všech svatých pojí se zvykem "trick or treat". Děti v karnevalových oblečcích při něm v doprovodu rodičů koledují u dveří svých sousedů, a pokud od nich nedostanou sladkosti, provedou jim za trest nějakou rošťárnu.

Bryant Goldbach z amerického státu Kentucky si pro letošní halloweenskou koledu zvolil poměrně provokativní kostým. Sám se převlékl za příslušníka německého bezpečnostního oddílu SS, a svého pětiletého syna dokonce nastrojil jako nacistického diktátora Adolfa Hitlera.

Chlapec, kterému jeho otec nezapomněl přimalovat ani Hitlerův typický knír, si ale žádné bonbony nevykoledoval a u lidí v sousedství vzbudil spíš pohoršení. Goldbach ovšem opovržlivé reakce sousedů nechápal, a tak se se zážitky z nepovedeného koledování svěřil na sociálních sítích a nezapomněl přidat ani fotografii.

"Dnes večer dospělí lidé vyhrožovali malému dítěti jen kvůli jeho halloweenskému kostýmu. Varovali nás, že synovi jeho oblek servou, a křičeli na nás urážky. Přitom každý, kdo naši rodinu zná, dobře ví, že milujeme historii a rádi se oblékáme jako historické postavy. V ulicích jsme viděli lidi převlečené za sériové vrahy i za ďábla a nikdo je neodsuzoval, ale chlapec v historické uniformě musí čelit nadávkám," citoval britský deník Daily Mail Goldbachův příspěvek.

Ten se stal na Facebooku a Twitteru brzy virálním hitem a vzbudil vášnivou diskusi. "Tady nejde jen o historii, ale o ideologii, která je bohužel živá ještě dnes. Mezi vražděním a genocidou je velký rozdíl a tenhle halloweenský kostým je spojený s masovým vyhlazováním," okomentoval podle listu Daily Mail Goldbachovu fotku jeden z uživatelů Twitteru.

Veřejného odsouzení se Goldbach dočkal i od ostatních diskutujících, kteří ho nazvali rasistou i člověkem zneužívajícím děti. Nadšenec do historie tak svůj příspěvek posléze smazal a nahradil ho omluvou, ve které vysvětlil, že si výběr kostýmu pořádně nepromyslel a netušil, že s ním probudí takovou kontroverzi.

Americký rabín Gary Mazo omluvu uznal, ale zdůraznil, že antisemitská symbolika na halloweenské karnevaly nepatří. "Fakt, že svého činu litoval, je důležitý, ale skutečnost, že mu jeho převlek původně nepřišel nevkusný, ukazuje smutný obrázek naší společnosti. Pokud váš kostým připomíná násilnou smrt milionů lidí, nemůže to přece být vhodná volba," vyjádřil se podle deníku Daily Mail židovský duchovní.

Někteří uživatelé Twitteru ale s omluvným příspěvkem nebyli spokojení a ptali se, kde otec z Kentucky nacistické uniformy pořídil, protože v obyčejném supermarketu podle nich určitě dostupné nebyly.

Goldbach se mezitím svěřil, že na internetu čelí výhrůžkám smrtí a jeho rodina se bojí vycházet ven ze svého domu. "Chápu, že se na mě lidé zlobí, ale mou rodinu, prosím, nechte na pokoji," řekl novinářům z britského deníku.

 

Právě se děje

Další zprávy