Otec přestrojil na Halloween malého syna za Hitlera. Teď čelí výhrůžkám smrtí

Magazín Magazín
31. 10. 2018 10:03
Američan Bryant Goldbach se považuje za nadšence do historie, a tak chtěl letos svou zálibu využít i při vymýšlení halloweenských kostýmů pro svou rodinu. Své nadšení ale poněkud přehnal, protože se rozhodl převléknout za nacistického oficíra SS, a svého pětiletého syna dokonce vystrojil jako diktátora Adolfa Hitlera. Jeho sousedy kostýmy zrovna nenadchly a kritické reakce si vysloužil i od uživatelů sociálních sítí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ve Spojených státech se svátek Všech svatých pojí se zvykem "trick or treat". Děti v karnevalových oblečcích při něm v doprovodu rodičů koledují u dveří svých sousedů, a pokud od nich nedostanou sladkosti, provedou jim za trest nějakou rošťárnu.

Bryant Goldbach z amerického státu Kentucky si pro letošní halloweenskou koledu zvolil poměrně provokativní kostým. Sám se převlékl za příslušníka německého bezpečnostního oddílu SS, a svého pětiletého syna dokonce nastrojil jako nacistického diktátora Adolfa Hitlera.

Chlapec, kterému jeho otec nezapomněl přimalovat ani Hitlerův typický knír, si ale žádné bonbony nevykoledoval a u lidí v sousedství vzbudil spíš pohoršení. Goldbach ovšem opovržlivé reakce sousedů nechápal, a tak se se zážitky z nepovedeného koledování svěřil na sociálních sítích a nezapomněl přidat ani fotografii.

"Dnes večer dospělí lidé vyhrožovali malému dítěti jen kvůli jeho halloweenskému kostýmu. Varovali nás, že synovi jeho oblek servou, a křičeli na nás urážky. Přitom každý, kdo naši rodinu zná, dobře ví, že milujeme historii a rádi se oblékáme jako historické postavy. V ulicích jsme viděli lidi převlečené za sériové vrahy i za ďábla a nikdo je neodsuzoval, ale chlapec v historické uniformě musí čelit nadávkám," citoval britský deník Daily Mail Goldbachův příspěvek.

Ten se stal na Facebooku a Twitteru brzy virálním hitem a vzbudil vášnivou diskusi. "Tady nejde jen o historii, ale o ideologii, která je bohužel živá ještě dnes. Mezi vražděním a genocidou je velký rozdíl a tenhle halloweenský kostým je spojený s masovým vyhlazováním," okomentoval podle listu Daily Mail Goldbachovu fotku jeden z uživatelů Twitteru.

Veřejného odsouzení se Goldbach dočkal i od ostatních diskutujících, kteří ho nazvali rasistou i člověkem zneužívajícím děti. Nadšenec do historie tak svůj příspěvek posléze smazal a nahradil ho omluvou, ve které vysvětlil, že si výběr kostýmu pořádně nepromyslel a netušil, že s ním probudí takovou kontroverzi.

Americký rabín Gary Mazo omluvu uznal, ale zdůraznil, že antisemitská symbolika na halloweenské karnevaly nepatří. "Fakt, že svého činu litoval, je důležitý, ale skutečnost, že mu jeho převlek původně nepřišel nevkusný, ukazuje smutný obrázek naší společnosti. Pokud váš kostým připomíná násilnou smrt milionů lidí, nemůže to přece být vhodná volba," vyjádřil se podle deníku Daily Mail židovský duchovní.

Někteří uživatelé Twitteru ale s omluvným příspěvkem nebyli spokojení a ptali se, kde otec z Kentucky nacistické uniformy pořídil, protože v obyčejném supermarketu podle nich určitě dostupné nebyly.

Goldbach se mezitím svěřil, že na internetu čelí výhrůžkám smrtí a jeho rodina se bojí vycházet ven ze svého domu. "Chápu, že se na mě lidé zlobí, ale mou rodinu, prosím, nechte na pokoji," řekl novinářům z britského deníku.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy