Opalování má podobné účinky jako heroin, tvrdí studie

ČTK ČTK
20. 6. 2014 10:25
Američtí vědci provedli experiment na myších. Z výsledků pokusu vyplynulo, že organismus hlodavců si na UV záření vytvořil závislost.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Boston - Pravidelným opalováním si lze na slunění vytvořit závislost. Tvrdí to americká studie, kterou otiskl časopis Cell. Vědci totiž zjistili, že u myší vystavovaných pravidelně UV záření byly ve větší míře produkovány endorfiny, které tlumí bolest a způsobují dobrou náladu. Pokud se hlodavcům podaly léky blokující účinek hormonu, objevily se u nich abstinenční příznaky.

Tým Davida Fishera z Massachusettské všeobecné nemocnice v Bostonu vystavoval zkoumané myši účinkům UV záření po několik týdnů. A to v takové míře, která odpovídá situaci, kdy se člověk se světlou kůží denně přes poledne 20 až 30 minut opaluje na plážích Floridy.

Sluníčko působí jako droga

U myší se po týdnu objevila zvýšená hladina beta-endorfinů v krvi a byly odolnější vůči bolesti. Podobně jako heroin nebo morfin se tyto endorfiny vážou na opioidní receptory, čímž snižují vnímání bolesti. Pokud se zkoumaným hlodavcům podaly léky, které účinek "hormonu štěstí" utlumily, dostavily se abstinenční příznaky, jako je například třes.

Myši, u kterých se kvůli genetické změně nevytvořily žádné beta-endorfiny, byly naopak po vystavení UV záření citlivější vůči bolesti a po podání léků nevykazovaly symptomy abstinence. "Je překvapivé, že jsme geneticky naprogramováni, abychom byli závislí na něčem tak nebezpečném, jako je UV záření, které je nejspíš nejrozšířenějším karcinogenem na světě," cituje agentura DPA autora studie Davida Fishera.

Touha po slunečním záření je přitom podmíněna evolucí, domnívají se američtí vědci. Jeho působením se totiž v kůži vytváří vitamin D, který je důležitý pro stavbu kostí.

 

Právě se děje

Další zprávy