Nový Zéland hlásí málo avokádových stromů, lidé čekají v pořadníku a zloději kradou plody ze stromů

Magazín Magazín
13. 8. 2018 16:49
Poptávka po hruškovci přelahodném, plodícím oblíbené ovoce, dalece převyšuje nabídku. Lidé nejdříve čekají, až na ně dojde v pořadnících, pak čekají další roky, než strom začne plodit.
Na Novém Zélandu mají avokádovou pohotovost.
Na Novém Zélandu mají avokádovou pohotovost. | Foto: Shutterstock

Pěstitelské školky na Novém Zélandu mají avokádovou pohotovost. Poptávka po hruškovci přelahodném, stromu, který tuto zelenou pochutinu plodí, totiž dalece převyšuje nabídku, a lidé se tak musí zapisovat na čekací listinu.

Podle novozélandského deníku Stuff.co.nz se počet zájemců o sazenice hruškovce rapidně zvyšuje s nadcházejícím začátkem sezóny. Na vině může být i jeho rostoucí cena, která se pohybuje okolo tří novozélandských dolarů, v přepočtu zhruba 44 korun za kus tohoto ovoce.

"Lidé se ptají na avokáda dennodenně," řekl deníku Stuff majitel pěstitelské školky Llyod Houghton ze severozélandského města Hamilton. Poptávka ze strany jednotlivců i podnikatelů vzrostla z loňských 30 tisíc stromů na 200 tisíc stromů. Počet stromů na novozélandském trhu je tak nedostatečný. 

Důvodem je podle Jen Scoularové, ředitelky novozélandské asociace pro pěstování pro avokáda, popularita tohoto ovoce na domácím trhu i v zahraničí.

"Po stromech je velká sháňka a je jich velký nedostatek," uvedl Andrew Grilli, další z vedoucích pěstitelské školky na hamiltonském předměstí Te Rapa. Zásoby hruškovce vyprodali již v dubnu a nyní čekají na další várku.

Podle Grilliho trvá dva roky, než je strom vypěstován do takové podoby, aby mohl být prodáván k zasazení. Navíc pěstitelé pak mohou čekat až dalších pět let, než se na stromě začnou objevovat plody.

Nedostatek tohoto oblíbeného ovoce navíc zvýšil počet krádeží v tomto ostrovním státě. Místní média hovoří o tom, že avokáda v hodnotě tisíců dolarů kradou v noci přímo ze stromů zloději patřící k organizovaným skupinám. Pěstitelé navíc obviňují prodejce, že často nekontrolují, odkud suroviny pocházejí.

Podle Scoularové mohou lidé poznat kradená avokáda podle stopky. Pokud je delší než pět milimetrů, jedná se o kradený kousek.

Video: Recept na avokádovou pastu

Šéfkuchař Dalibor Navrátil nám ukázal, jak se dělá pravé mexické avokádové guacamole. | Video: Petr Šoukal
 

Právě se děje

Další zprávy