Jeřábník i venčení psů. Profese, ve kterých vyděláte miliony

Ondřej Chlupáček
21. 8. 2014 10:26
Mezi výborně placená zaměstnání v cizině často patří netradiční povolání, výše mezd se pohybuje v milionech korun ročně.
Takto se v USA vydělávají velké peníze
Takto se v USA vydělávají velké peníze | Foto: Thinkstock

Mountain View (Kalifornie) – Rodiče často kladou svým dětem na srdce, aby se dobře učily, a mohly se tak v budoucnu věnovat společensky uznávanému a dobře placenému povolání, jako je například lékař či právník.

Jak ale ukazuje dotazník webu Quora, dětský sen o řízení jeřábu se v dospělosti může proměnit v práci, při které si dotyčný vydělá až 10 milionů korun ročně. "Pokud žijete ve městě, kde se hodně staví mrakodrapy, můžete si vydělat až 500 tisíc dolarů ročně," tvrdí jedna z diskutujících.

Na internetovém serveru Quora totiž různí lidé odpovídali na otázku "V jakých povoláních si lze vydělat hodně peněz, i když by to člověk neřekl?". Při průměrné americké mzdě bezmála 90 tisíc korun měsíčně byly některé odpovědi velmi překvapivé.

Milionář z výtahu

"Během roku 2009 si nejméně placený kulisák v newyorské koncertní síni Carnegie Hall vydělal 300 tisíc dolarů (zhruba šest milionů korun). Jeho šéf měl o sto tisíc dolarů víc," odpověděl na serveru Quora operní zpěvák David Leigh. "V Metropolitní opeře má hlavní scénograf půl milionu dolarů," dodal Leigh.

Mezi další netradiční povolání, kde si člověk přijde na nadstandardní částky, patří obsluha venkovního výtahu na výškových konstrukcích v New Yorku. "Jeden by řekl, že v podstatě jde o mačkání tlačítek nahoru a dolů. A ono se doopravdy nejedná o nic jiného," píše s lehkým sarkasmem investor David Rose. Obsluha výtahu je nejlépe placená pozice na celé stavbě, a to i ve srovnání s manažery i stavbyvedoucími. "Bavíme se o stovkách tisíců dolarů ročně," dodal závěrem Rose.

Čistič bazénů si v USA přijde na slušné peníze
Čistič bazénů si v USA přijde na slušné peníze | Foto: Thinkstock

Lenost prachy přináší

Mezi výborně placené práce se řadí i takové činnosti, které nejsou nebezpečné a v podstatě ani ničím výjimečné. Příkladem je venčení psů. "Člověk, co nám venčí psa, si bere 25 dolarů za jednu vycházku. Když takhle dvakrát denně vyvenčí osm psů naráz, vydělá si 96 tisíc dolarů ročně (necelé dva miliony korun)," píše Aaron Boodman. Jedno vycházkové kolo trvá tři hodiny. Člověk, který se živí venčením domácích mazlíčků, si k takovým penězům přijde se šestihodinovou pracovní dobou.

Jeden anonymní čistič bazénu se v odpovědích svěřil, že si vydělal 60 tisíc dolarů plus spropitné za půl roku. "Zákazníkům účtuju 40 dolarů (cca 800 korun) týdně, aby byl jejich bazén čistý a všechny chemické látky vyvážené. To mi zabere tak 45 minut času. Denně jsem stihl i deset zákazníků," píše v komentáři. "I bez vysokoškolského vzdělání jsem měl takto velmi mnoho peněz," dodává.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi.

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi. Uvedla to dnes Česká televize. Kriminalisté také zjistili, že Berbr ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovech, přes niž může řídit i své podnikání v Česku. I proto soud rozhodl, že zůstane ve vazbě.

"Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," citovala Česká televize z vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Peníze i investiční drahé kovy objevili policisté při razii v Berbrově bankovní bezpečnostní schránce. Bankovky našli také v jeho kanceláři v budově Plzeňského fotbalového svazu, v jehož čele Berbr stál. Další hotovost zabavili podle České televize v trezoru vedeném na jeho dceru.

Do vazby fotbalového funkcionáře, který je jedním z 20 obviněných v kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí fotbalové ligy, poslal v říjnu Obvodní soud pro Prahu 6. Proti rozhodnutí Berbr podal stížnost, které minulý týden odvolací pražský městský soud nevyhověl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy