Jeřábník i venčení psů. Profese, ve kterých vyděláte miliony

Ondřej Chlupáček
21. 8. 2014 10:26
Mezi výborně placená zaměstnání v cizině často patří netradiční povolání, výše mezd se pohybuje v milionech korun ročně.
Takto se v USA vydělávají velké peníze
Takto se v USA vydělávají velké peníze | Foto: Thinkstock

Mountain View (Kalifornie) – Rodiče často kladou svým dětem na srdce, aby se dobře učily, a mohly se tak v budoucnu věnovat společensky uznávanému a dobře placenému povolání, jako je například lékař či právník.

Jak ale ukazuje dotazník webu Quora, dětský sen o řízení jeřábu se v dospělosti může proměnit v práci, při které si dotyčný vydělá až 10 milionů korun ročně. "Pokud žijete ve městě, kde se hodně staví mrakodrapy, můžete si vydělat až 500 tisíc dolarů ročně," tvrdí jedna z diskutujících.

Na internetovém serveru Quora totiž různí lidé odpovídali na otázku "V jakých povoláních si lze vydělat hodně peněz, i když by to člověk neřekl?". Při průměrné americké mzdě bezmála 90 tisíc korun měsíčně byly některé odpovědi velmi překvapivé.

Milionář z výtahu

"Během roku 2009 si nejméně placený kulisák v newyorské koncertní síni Carnegie Hall vydělal 300 tisíc dolarů (zhruba šest milionů korun). Jeho šéf měl o sto tisíc dolarů víc," odpověděl na serveru Quora operní zpěvák David Leigh. "V Metropolitní opeře má hlavní scénograf půl milionu dolarů," dodal Leigh.

Mezi další netradiční povolání, kde si člověk přijde na nadstandardní částky, patří obsluha venkovního výtahu na výškových konstrukcích v New Yorku. "Jeden by řekl, že v podstatě jde o mačkání tlačítek nahoru a dolů. A ono se doopravdy nejedná o nic jiného," píše s lehkým sarkasmem investor David Rose. Obsluha výtahu je nejlépe placená pozice na celé stavbě, a to i ve srovnání s manažery i stavbyvedoucími. "Bavíme se o stovkách tisíců dolarů ročně," dodal závěrem Rose.

Čistič bazénů si v USA přijde na slušné peníze
Čistič bazénů si v USA přijde na slušné peníze | Foto: Thinkstock

Lenost prachy přináší

Mezi výborně placené práce se řadí i takové činnosti, které nejsou nebezpečné a v podstatě ani ničím výjimečné. Příkladem je venčení psů. "Člověk, co nám venčí psa, si bere 25 dolarů za jednu vycházku. Když takhle dvakrát denně vyvenčí osm psů naráz, vydělá si 96 tisíc dolarů ročně (necelé dva miliony korun)," píše Aaron Boodman. Jedno vycházkové kolo trvá tři hodiny. Člověk, který se živí venčením domácích mazlíčků, si k takovým penězům přijde se šestihodinovou pracovní dobou.

Jeden anonymní čistič bazénu se v odpovědích svěřil, že si vydělal 60 tisíc dolarů plus spropitné za půl roku. "Zákazníkům účtuju 40 dolarů (cca 800 korun) týdně, aby byl jejich bazén čistý a všechny chemické látky vyvážené. To mi zabere tak 45 minut času. Denně jsem stihl i deset zákazníků," píše v komentáři. "I bez vysokoškolského vzdělání jsem měl takto velmi mnoho peněz," dodává.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Vicepremiér Hamáček zkolaboval, v péči lékařů ale není. Řekl to Blesku. Kvůli indispozici nebude odpoledne ve sněmovně, večer chce dorazit na grémium

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Zeman navrhl místo v radě Ústavu pro studium totalitních režimů historika Šustka

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na post dlouhodobě neobsazeného člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) historika Vojtěcha Šustka. Na Twitteru to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti o navrhovaném historikovi neuvedl. Šustek pracuje jako archivář Archivu hlavního města Prahy v oddělení fondů státních orgánů.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva sněmovna a jednoho prezident.

Od ledna 2017 je v radě neobsazeno místo po zesnulé Naděždě Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Prezident Zeman dosud za ni nenabídl Senátu náhradu, kterou by horní komora akceptovala.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy