Máte zrak jako ostříž? Vyzkoušejte si optické iluze, které potrápily tisíce lidí

Video Video
7. 1. 2023 7:01
Najdete pár lyží v tropické optické iluzi za méně než 28 sekund? Odhalíte na obrázku nejprve vodopád, nebo záplavu postav v dlouhých bílých pláštích s kapucí? A jak si poradíte s optickou iluzí, která skrývá trojrozměrného dinosaura? Sledujte výběr nejsledovanějších optických iluzí roku na Aktuálně.cz.
Foto: Aktuálně.cz

Lyže v obležení lehátek

To, za jak dlouho najdete pár lyží v tropické optické iluzi, určuje, jak rychle pracuje vaše mysl. Na obrázku se nachází pláž s několika desítkami pruhovaných lehátek, slunečníků, palmových stromů a moře s delfíny.

Video: Aktuálně.cz

Optická iluze funguje podobně jako oblíbené dětské ilustrace "Kde je Waldo?", ve kterých děti hledají brýlatého chlapce v červenobílém pruhovaném tričku. V této plážové iluzi se ale záměrně objevují krabi a hvězdice v písku, aby bylo hledání lyží složitější.

Pokud je člověk dost bystrý a dokáže lyže najít za méně než 28 sekund, stane se podle britského deníku The Sun rekordmanem. Pokud máte problém je najít, soustřeďte se na spodní levou stranu obrázku. Tam je najdete opřené o jedno z pruhovaných křesílek.

Vodopád, nebo postavy?

V této optické iluzi lidé obvykle vidí buď vodopád, nebo záplavu postav v dlouhých bílých hábitech s kapucí. Podle vlogera The Blondie Boys Shorts ale to, co spatříte, odhalí, v jaké životní fázi se právě nacházíte.

Optická iluze: Jestli vidíte vodopád, jste v pohodě, jestli vidíte to druhé, verdikt je horší | Video: The Blondie Boys Shorts

Pokud na obrázku vidíte vodopád, podle vlogera přesně víte, co děláte. Jste velmi společenský jedinec, který si ale zároveň dokáže báječně užít čas strávený o samotě. Druhá varianta, čili postavy v bílých pláštích, by zase měla odhalit, že jste momentálně ve svém životě spíše ztracení. 

"V tomto případě nevíte, kam přesně máte namířeno, jste ale odhodlaní k tomu, abyste to nakonec zvládli," dodal i s kapkou optimismu vloger. V komentářích u videa na sociálních sítích ale lidé také uváděli, že na obrázku si všimli především stromů a chrámu. 

Máte šestý smysl?

Optická iluze na první pohled skrývá jen barevnou kamennou zeď. Při pozorném zahledění z větší dálky se ale na obrázku objeví trojrozměrný objekt ve tvaru dinosaura. K tomu, aby ho lidský mozek na obrázku odhalil, je potřeba se na něj zadívat pozorně a na delší dobu.

Video: Aktuálně.cz, TikTok/magiceye0

"Nejdříve se na obrázek dívejte zblízka. Poté ho pomalu oddalujte, než uvidíte 3D objekt," uvedl k triku tiktoker s přezdívkou MagicEye0, který na sociální síti zveřejňuje populární optické iluze. "Pokud se vám to nepodaří, zkuste to ještě párkrát," dodal.

Tento typ optické iluze se nazývá stereogram. Je založený na principu prostorového vidění u plochého dvourozměrného obrazu. K tomu, abyste byli se stereogramy úspěšní, je proto důležité se do nich nechat takzvaně vtáhnout a podívat se skrz ně, uvádí britský deník The Sun. Kdo to dokáže, má šestý smysl, dodává server.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy