Máte příliš krátké šortky, řekla učitelka studentce. Ta se na protest před třídou svlékla

Magazín Magazín
15. 5. 2018 9:25
Studentka vysoké školy v newyorské Ithace neunesla kritiku svojí učitelky. Ta ji před třídou napomenula, že má příliš krátké šortky, a odvádí tak pozornost mužské části publika od přednášené látky.
Letitia Chaiová během své přednášky.
Letitia Chaiová během své přednášky. | Foto: Facebook / Lchai Thesis

Letitia Chaiová studuje na univerzitě v newyorské Ithace a její jméno znali do uplynulého víkendu pouze její přátelé a spolužáci. Vše se změnilo, když se studentka na protest proti údajné diskriminaci svlékla a svoji prezentaci přednesla pouze ve spodním prádle. Vše navíc vysílala živě na Facebooku.

Na gesto studentky poukázala americká média, podle kterých Chaiovou k odvážnému činu vyprovokovala profesorka. Ta Letitiu při zkoušce prezentace zkritizovala před celou třídou za příliš krátké šortky s tím, že akorát odvádí pozornost mužů.

"Myslím, že jsem z toho byla tak vykolejená, že jsem ani nevěděla, jak na to mám reagovat," řekla Chaiová lokálnímu deníku The Cornell Daily Sun.

Poznámka profesorky překvapila i samotné studenty. S učitelkou otevřeně souhlasil pouze jeden žák z výměnného programu, podle kterého má studentka "morální povinnost vůči svému publiku oblékat se konzervativněji".

"Úplně jsem se z toho roztřásla," napsala na svůj Facebook Chaiová.

Tím ale celá věc neskončila. Když studentka odešla ze třídy, vyšla za ní učitelka a zeptala se jí, co by na její oblečení řekla maminka.

"Co by asi tak řekla? Moje mamka je feministka a přednáší o genderu. Zasvětila svůj život boji o rovnoprávnost všech lidí, takže si myslím, že by s mými šortkami byla v pohodě," napsala Chaiová.

Rozhodla se, že to profesorce oplatí, a pořádně se připravila na prezentaci. Na Facebooku pozvala známé a kamarády a vyzvala je, aby se během její přednášky rovněž vysvlékli. Událost pak přenášela živě na Facebooku a přímo ve třídě se k její výzvě pár studentů přidalo.

Chaiová vyzvala k soudružnosti se studenty, jako je ona, kteří musí potlačovat sami sebe kvůli pohodlí ostatních.

Profesorka se později k incidentu vyjádřila pro místní tisk: "Neříkám studentům, co mají nosit. A ani jim nebudu vysvětlovat, co je vhodné oblečení. Je pouze na nich, aby se nad sebou zamysleli a pak se sami rozhodli."

Později vydalo 11 ze 13 přítomných studentů prohlášení, ve kterém podpořili Chaiovou, zároveň ale zpochybnili, jak celou událost popisuje. "Máme pocit, že profesorčina slova jsou vyjmuta z kontextu, a rádi bychom objasnili nedorozumění, ke kterému došlo."

Studenti popsali profesorku jako vynikající členku pedagogického sboru univerzity a vyjádřili jí plnou podporu.

Podívejte se: Muži, kteří se chovají jako prasata, jsou v menšině. #MeToo je promarněná šance, říká Labudová

Na začátku odvážná žena promluvila o muži, o němž okolí vědělo, že se chová jako prase. Když promluvila, další se přidaly, říká Zuzana Labudová. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 39 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy