Pryč s Korantengem z Novy a Boltem z Tretry. Lidé si dělají legraci z letáku Lidlu

hrz
4. 1. 2017 15:46
Na facebookových stránkách Lidlu se zákazníci rozčilovali, proč nabídku oblečení v letáku řetězce propaguje model tmavé pleti. Obchod jim odpověděl, že Česko je součástí Evropy a v ní žijí různé rasy. Strhla se bouře, v níž nakonec zvítězil pověstný smysl Čechů pro humor a ironii. Většina uživatelů sociálních sítí totiž nechápe, proč černoch některé zákazníky šokuje. Leták se už také dočkal spousty parodií.
Leták Lidlu s modelem černé leti, jenž pobouřil řadu Čechů, se dočkal několika parodií.
Leták Lidlu s modelem černé leti, jenž pobouřil řadu Čechů, se dočkal několika parodií. | Foto: Facebook / Eliška Podzimková

Řadu českých zákazníků rozlítil model černé pleti, propagující oblečení v pondělním letáku hypermarketu Lidl.

Kauza si už žije na sociálních sítích vlastním životem. Navrch mají ti, kdo se baví na účet diskutujících, které v dnešní multikulturní době "šokoval" černoch v letáku a nekorektními odsudky "hájí české zájmy".

Ti, kteří se podivují, co vadí Čechům na muži černé pleti, namítají, že to by pak nemohl uvádět zprávy na Nově ani Rey Koranteng a Zlatá tretra by jako hlavní hvězdu nemohla zvát Usaina Bolta. Někteří také přemýšlí, jak by vypadala česká kniha o dějinách jazzu.

Parodií se dočkal i samotný pondělní leták Lidlu, ať již s rasisticky zaměřenými produkty pro "opravdové Čechy", s "klasicky středoevropským" modelem či s Dominikem Ferim.

Marketingoví specialisté i část veřejnosti oceňují, jak profesionálně Lidl odpověděl. "Milí zákazníci, vzhledem ke skutečnosti, že Česká republika je součástí Evropy, ve které žijí lidé různých národností i různé barvy pleti, považujeme modelky a modely v našich reklamních letácích za naprosto v pořádku," zní oficiální stanovisko řetězce. 

"Odpověď Lidlu byla svým způsobem unikátní, odvážil se jít dál než jiné firmy," řekla v rozhovoru pro DVTV odbornice na komunikaci na sociálních sítích Eliška Vyhnánková. "Tahle odpověď byla hezky hraniční. Stačilo slovo špatně a už se to mohlo zvrhnout v průšvih. Proto se firmy bojí jít až k těmto hranicím a často raději nereagují vůbec," dodala.

Postoj Lidlu oceňují i někteří uživatelé sociálních sítí.

Na kauzu reagoval také internetový obchod Alza.cz a nabízí jen tento den digitální album Karla Černocha za jednu korunu.

Reakce Lidlu na nenávist se mi líbí, považuji ji za naprosto předpisovou, říká odbornice na komunikaci na sociálních sítích Eliška Vyhnánková. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy