V Nizozemsku pochovali prvního člověka v rakvi z podhoubí. Tělo se rozloží do tří let

ČTK ČTK
17. 9. 2020 8:30
V Nizozemsku pochovali prvního člověka v rakvi z podhoubí. Ekologický sarkofág vyrobila firma, která tvrdí, že lidské ostatky se v něm rozloží už za dva nebo tři roky, a navíc poskytnou živiny okolní přírodě. "Tato rakev znamená, že ve skutečnosti můžeme krmit zemi našimi těly. Jsme živiny, nikoli odpad," tvrdí výrobce speciálních rakví.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Nešel jsem na něj (na pohřeb), ale mluvil jsem před tím s příbuzným - byl to dojemný moment, řešili jsme životní cyklus. Ztratil matku, ale byl šťastný, protože ona se díky této krabici vrátí do přírody a brzy bude žít coby strom," řekl deníku Metro Bob Hendrikx, zakladatel nizozemského start-upu Loop, jenž rakve z podhoubí vyrábí.

Podhoubí, neboli mycelium, ze kterého běžně vyrůstají houby, podle něj plní i další role. Mimo jiné recykluje. "Mycelium neustále vyhledává odpadní produkty - olej, plasty, kovy a další znečišťující látky, které přeměňuje v živiny pro životní prostředí," říká 26letý podnikatel, jenž studoval na Technické univerzitě v Delftu.

"Tato rakev znamená, že ve skutečnosti můžeme krmit zemi našimi těly. Jsme živiny, nikoli odpad," dodal. Podhoubí neutralizuje toxiny a poskytuje čerstvou potravu všemu, co roste na zemi. Navíc lze jeho vlákna použít pro výrobu řady věcí, včetně rakví.

Místo deseti let jenom tři roky

V tradiční rakvi se lidské tělo může rozkládat deset či více let, jelikož proces zpomaluje syntetické oblečení nebo lakované dřevo použité na výrobu rakve.

Přírodní sarkofág z podhoubí podle Hendrikxe aktivně k rozkladnému procesu přispívá. Půda rakev absorbuje během měsíce až šesti týdnů a ostatky se prý plně rozloží do dvou či tří let.

Výroba sarkofágu trvá několik týdnů, podhoubí roste rovnou do tvaru rakve a poté se nechá přirozeně uschnout. Jakmile se ocitne ve vlhké půdě, "obživne" a započne rozkladný proces.

Firma zatím vyrobila deset rakví, přičemž jedna stojí 1250 eur (přes 33 tisíc korun). Hendrikx doufá, že cena klesne, jakmile se rozjede výroba ve větším.

 

Právě se děje

Další zprávy