Japonský novinář podle tužek a bot analyzoval Putinův program. Došel k závěru, že se nepředře

ČTK ČTK
5. 9. 2016 11:15
Ruský prezident Vladimir Putin se v čele státu buď moc nepředře, anebo dělá něco úplně jiného, než oficiálně hlásá Kreml. Až k takovým úvahám dospěl japonský novinář, analyzující oficiální snímky hlavy státu z pracovních schůzek během několika srpnových dnů.
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Reuters

Z Putinových bot a z konfigurace tužek na stole v prezidentově pracovně je podle moskevského zpravodaje japonského listu Asahi Shimbun zřejmé, že prezident nejspíše přijal několik gubernátorů během jediného či nejvýše dvou dnů. Kreml ale ve svých komuniké tyto schůzky rozložil do celého týdne.

Všechny snímky byly pořízeny ve stejné pracovně a ze stejného úhlu. Novinář Akiyoshi Komaki si povšiml, že na snímcích datovaných 18., 23. a 24. srpna byly tužky na Putinově stole v naprosto shodné poloze, jen 22. srpna byly odloženy jinak. Je ale vůbec možné, aby se tužky 23. srpna vrátily do konstelace z 18. srpna?

Prezident měl také 18., 23. a 24. srpna obuty stejné boty, jen 22. srpna jiné.

Totéž platilo i o hromádce papírů na stole. Žurnalista z toho vyvodil, že většina fotografií pochází ze stejného dne, kdy se také odehrála většina schůzek, i když na každou z nich si prezident vyměnil kravatu.

Znalci tvrdí, že Kreml zveřejňuje mnoho podobných snímků, které neumožňují určit ani roční období, kdy se dané setkání uskutečnilo, a tak je lze snadno použít k manipulacím ohledně Putinova programu.

Kupříkladu loni v březnu, kdy se Putin po deset dnů neukázal na veřejnosti a média spekulovala o jeho nemoci, Kreml zveřejnil snímek ze schůzky s nejvyšším představitelem Karélie údajně z 11. března. Jenže místní média o schůzce informovala již 5. března.

"Japonský novinář může mít pravdu, ale pominul jeden z možných důvodů, proč Kreml takto postupoval. Předvést se s Putinem těsně před volbami vylepšuje gubernátorovy šance. Svědčí totiž o tom, že se těší prezidentově podpoře. Vytváří se také dojem, že nejdůležitější muž ve státě se zajímá o každý, i ten nejzapadlejší kout," usoudila polská televize TVN 24. Volit se v Rusku bude 18. září.

Ruská média zase odhadují, že japonského žurnalistu zaujal výrok Putinova mluvčího, že jeho šéf si v létě neodpočine.

"Netuším, kdy bude mít prezident dovolenou. Upřímně řečeno, když se dívám do programu, tak bohužel žádné volno nevidím," prohlásil před časem Dmitrij Peskov.

Ruský opoziční aktivista Roman Roslovcev utekl na Ukrajinu a žádá o politický azyl. V Rusku protestoval proti zákonu, který považuje za absurdní. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy