Japonci pohřbívají i robotické psy. Věří, že mají duši

pej
27. 3. 2015 8:00
Obliba robotických zvířat u lidí roste, v následujících letech budou zcela běžnou součástí rodinného života, myslí si Japonci.
Robotický pes Aibo
Robotický pes Aibo | Foto: Profimedia.cz

Tokio – Robotičtí psi Aibo nejsou pro své japonské majitele jen pouhou domácí elektronikou, ale skutečným členem rodiny. Někteří tak svým domácím kyber-mazlíčkům pořádají i pohřby.

Pohřební obřad ve starobylém chrámu
Pohřební obřad ve starobylém chrámu | Foto: Profimedia.cz

"Byl jsem nadšený tím, že i moderní technologii poskytnu zádušní mši," řekl padesátiletý kněz ze starobylého chrámu v městě Ikumi. "Jde sice o zvláštní požadavek, ale věřím tomu, že v příštích letech a desetiletých bude běžné, že se roboti stanou nedílnou součástí života lidí," dodal.

Sedmdesátiletý Hideko Mori má svého psího robota už osm let, je pro něho nepostradatelným společníkem. "Je to lepší než mít skutečného. Nemusím ho krmit, venčit, a ještě mi dělá společnost," vysvětlil. "Když se ale přestal pohybovat, byl jsem smutný. Nechtěl jsem ho vidět takhle se trápit," dodal.

Díky společnosti zaměstnávající bývalé inženýry firmy Sony se jeho robot opět dostal do formy. "Věřím, že majitelé jsou přesvědčení o tom, že jejich mazlíčci mají duši. Aibo není jen domácím spotřebičem, je součástí rodiny," řekl devětapadesátiletý Nobuyuki Narimatsu ze specializované opravny.

Robotický pes Aibo se začal vyrábět v červnu 1999. Během prvních dvaceti minut uvedení na trh se tehdy prodalo kolem tří tisíc kusů.  Do roku 2006, kdy se přestali vyrábět, to pak bylo celkem 150 tisíc.

Robotický pes od Sony vidí díky speciální kameře umístěné v čumáku, slyší pomocí dvou stereo mikrofonů a překážkám se dokáže vyhnout díky speciálnímu infračervenému senzoru. Zároveň je vybaven umělou inteligencí. Ten nejmodernější dokonce mluví.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy