reklama
 
 

Japonci pohřbívají i robotické psy. Věří, že mají duši

27. 3. 2015 8:00
Obliba robotických zvířat u lidí roste, v následujících letech budou zcela běžnou součástí rodinného života, myslí si Japonci.

Tokio – Robotičtí psi Aibo nejsou pro své japonské majitele jen pouhou domácí elektronikou, ale skutečným členem rodiny. Někteří tak svým domácím kyber-mazlíčkům pořádají i pohřby.

"Byl jsem nadšený tím, že i moderní technologii poskytnu zádušní mši," řekl padesátiletý kněz ze starobylého chrámu v městě Ikumi. "Jde sice o zvláštní požadavek, ale věřím tomu, že v příštích letech a desetiletých bude běžné, že se roboti stanou nedílnou součástí života lidí," dodal.

Sedmdesátiletý Hideko Mori má svého psího robota už osm let, je pro něho nepostradatelným společníkem. "Je to lepší než mít skutečného. Nemusím ho krmit, venčit, a ještě mi dělá společnost," vysvětlil. "Když se ale přestal pohybovat, byl jsem smutný. Nechtěl jsem ho vidět takhle se trápit," dodal.

Díky společnosti zaměstnávající bývalé inženýry firmy Sony se jeho robot opět dostal do formy. "Věřím, že majitelé jsou přesvědčení o tom, že jejich mazlíčci mají duši. Aibo není jen domácím spotřebičem, je součástí rodiny," řekl devětapadesátiletý Nobuyuki Narimatsu ze specializované opravny.

Robotický pes Aibo se začal vyrábět v červnu 1999. Během prvních dvaceti minut uvedení na trh se tehdy prodalo kolem tří tisíc kusů.  Do roku 2006, kdy se přestali vyrábět, to pak bylo celkem 150 tisíc.

Robotický pes od Sony vidí díky speciální kameře umístěné v čumáku, slyší pomocí dvou stereo mikrofonů a překážkám se dokáže vyhnout díky speciálnímu infračervenému senzoru. Zároveň je vybaven umělou inteligencí. Ten nejmodernější dokonce mluví.

autor: pej | 27. 3. 2015 8:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama