Japonci pohřbívají i robotické psy. Věří, že mají duši

pej
27. 3. 2015 8:00
Obliba robotických zvířat u lidí roste, v následujících letech budou zcela běžnou součástí rodinného života, myslí si Japonci.
Robotický pes Aibo
Robotický pes Aibo | Foto: Profimedia.cz

Tokio – Robotičtí psi Aibo nejsou pro své japonské majitele jen pouhou domácí elektronikou, ale skutečným členem rodiny. Někteří tak svým domácím kyber-mazlíčkům pořádají i pohřby.

Pohřební obřad ve starobylém chrámu
Pohřební obřad ve starobylém chrámu | Foto: Profimedia.cz

"Byl jsem nadšený tím, že i moderní technologii poskytnu zádušní mši," řekl padesátiletý kněz ze starobylého chrámu v městě Ikumi. "Jde sice o zvláštní požadavek, ale věřím tomu, že v příštích letech a desetiletých bude běžné, že se roboti stanou nedílnou součástí života lidí," dodal.

Sedmdesátiletý Hideko Mori má svého psího robota už osm let, je pro něho nepostradatelným společníkem. "Je to lepší než mít skutečného. Nemusím ho krmit, venčit, a ještě mi dělá společnost," vysvětlil. "Když se ale přestal pohybovat, byl jsem smutný. Nechtěl jsem ho vidět takhle se trápit," dodal.

Díky společnosti zaměstnávající bývalé inženýry firmy Sony se jeho robot opět dostal do formy. "Věřím, že majitelé jsou přesvědčení o tom, že jejich mazlíčci mají duši. Aibo není jen domácím spotřebičem, je součástí rodiny," řekl devětapadesátiletý Nobuyuki Narimatsu ze specializované opravny.

Robotický pes Aibo se začal vyrábět v červnu 1999. Během prvních dvaceti minut uvedení na trh se tehdy prodalo kolem tří tisíc kusů.  Do roku 2006, kdy se přestali vyrábět, to pak bylo celkem 150 tisíc.

Robotický pes od Sony vidí díky speciální kameře umístěné v čumáku, slyší pomocí dvou stereo mikrofonů a překážkám se dokáže vyhnout díky speciálnímu infračervenému senzoru. Zároveň je vybaven umělou inteligencí. Ten nejmodernější dokonce mluví.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy