Íránský herec nesměl kvůli podobě s prezidentem osm let hrát

ČTK ČTK
30. 1. 2014 16:54
Íránský herec Mahmúd Basírí nesměl pro svou podobu s bývalým prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem osm let hrát.
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011.
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011. | Foto: Reuters

Teherán - Basírímu je 66 let, takže je skoro o deset let starší než sedmapadesátiletý Ahmadínežád. O zákazu hrát se dověděl v roce 2005, když byl Ahmadínežád poprvé zvolen na čtyři roky prezidentem. Basírímu tehdy zavolali právníci s dotazem, zda ví o tom, že má napříště zákaz vystupovat.

"Nejdříve jsme se tomu smál a nevěřil jsem, ale postupně se to stalo skutečností," řekl Basírí, z jehož rozhovoru citovala zpravodajská stanice BBC.

Kromě nejbližších kolegů se prý o jeho osud nikdo nezajímal. Úřady ale byly důsledné a záběry s Basírím zmizely na osm let i ze záznamů televizních programů, v nichž herec vystupoval.

Íránský herec Mahmúd Basírí svou podobu s bývalým prezidentem nezapře
Íránský herec Mahmúd Basírí svou podobu s bývalým prezidentem nezapře | Video: Youtube

Íránské agentuře pak řekl, že nemá s nikým spory, ale nemá rád role, které někoho zesměšňují. Z toho důvodu odmítl hrát ve filmu na téma prezidentských voleb. Měl v něm vystupovat v bílém obleku, jaký nosíval Ahmadínežád a který byl v Íránu terčem posměchu. Basírímu se prý nelíbil výsměšný charakter role.

Roli Ahmadínežáda v jiném filmu by prý přijal, kdyby k tomu dostal od bývalého prezidenta souhlas. "Když s tím bude Ahmadínežád souhlasit, budu ho hrát," řekl.

Mahmúd Ahmadínežád Íránu vládl po dvě čtyřletá období. Loni ho nahradil Hasan Rúhání, který na rozdíl od Ahmadínežáda prosazuje politiku větší otevřenosti vůči světu.

 

Právě se děje

Další zprávy