Starostka ve Francii zakázala umírání o víkendu a svátcích. Reaguje na nouzi o lékaře

ČTK ČTK
8. 12. 2019 7:51
Francouzská starostka zakázala 850 obyvatelům své vesnice La Gresle umírat v sobotu, v neděli a o svátcích doma. Absurdním výnosem chce upozornit na nedostatek lékařů v regionu Auvergne-Rhône-Alpes v jihovýchodní části země, informovala agentura AFP.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Obyvatelům se na neurčito zakazuje umírat ve svých domovech na území obce o sobotách, nedělích a o svátcích," stojí ve vyhlášce z pátečního večera.

Když v neděli 1. prosince zemřel jeden z obyvatel tamního domova důchodců, trvalo totiž starostce Isabelle Dugeletové podle deníku Le Progrès dvě a půl hodiny, než sehnala lékaře, aby konstatoval smrt.

"Je to nedostatek úcty k mrtvému a rodině," řekla starostka agentuře AFP. Rozhodla se prý proto, že na absurdní systém bude reagovat absurdní vyhláškou.

"Lidé mají problém se sháněním léčby, problém se sháněním lékařů, za kterými někdy musí kilometry daleko," vysvětluje starostka. V její obci prý kvůli tomu narůstá znepokojení. Zdraví představuje ve venkovských oblastech zásadní problém. "Politiky na to upozorňuji léta, ale neděje se nic," zdůraznila.

Video: Mladí lékaři mají strach. Často musí řešit situace, na které nemají, říká Sychra

Je naivní myslet si, že čerstvý absolvent medicíny je schopen samostatně léčit, říká Tomáš Sychra. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy