Obrazem: Výstava unikátních dioramat přibližuje velké dějiny v miniaturních scenériích

Projděte se historií.
To nabízí muzeum v Litomyšli, kde si nyní můžete projít zmenšené dějiny Československa do roku 1948, vyprávěné z pohledu malých velkých osobností, jako byl Masaryk.
Výstavu má na svědomí Michal Widenský z Technického muzea hraček, který se sběrem a tvorbou hraček dlouhodobě zaobírá.
Práce na scenériích jemu a jeho kolegům zabere od několika měsíců po několik let.
Speciálně pro tuto výstavu například stvořil diorama Litomyšl 1910, věnované naivním představám prvorepublikových vizionářů o skvělé budoucnosti. Jeho součástí jsou i dobové detaily, jako replika plakátu, který zve na první vzlet aviatika Jana Kašpara z Pardubic v roce 1910.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 5. 2018 22:00
V síních muzea v Litomyšli máte možnost ponořit se do historických let 1918 až 1948 skrze rekonstrukce slavných okamžiků z dějin. Zhruba desítka historicky věrných dioramat tvořených z většiny dobovými modely nabízí plastický vhled do historie.
 

Právě se děje

před 36 minutami

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy