Bizár z Bornea. Studenti z Olomouce objevili záhadné tvory

Magazín Magazín
13. 3. 2015 10:18
Studenti a pedagogové z olomoucké univerzity našli na Borneu několik nových živočichů. V národním parku Ulu Temburong strávili necelý měsíc.
Kudlanka z rodu Hestiasula
Kudlanka z rodu Hestiasula | Foto: Univerzita Palackého v Olomouci

Olomouc – Nové druhy drobnělek, dvoukřídlých, pavouků, motýlů i rostlin našli při své letošní expedici do deštného tropického pralesa na Borneu studenti a pedagogové přírodovědeckých fakult Univerzity Palackého v Olomouci a Ostravské univerzity.

Mezi cennými úlovky je i nález mouchy, která opyluje vzácnou rostlinu Thismia hexagona. Tu našli olomoučtí biologové poprvé před dvěma lety a nyní pracují na potvrzení objevu jejích následovnic.

V nedotčené přírodě národního parku Ulu Temburong pracovali studenti biologických oborů a jejich vyučující téměř měsíc. Společnost jim dělali giboni, zoborožci, velcí tropičtí motýli i pavouci o velikosti lidské dlaně.

Bizarní pavouci z rodu Gasteracantha.
Bizarní pavouci z rodu Gasteracantha. | Foto: Univerzita Palackého v Olomouci

"Zaměřili jsme se na studium rozmanitosti bezobratlých živočichů a rostlin v různých výškách a na odlišných typech stanovišť tropického deštného lesa. Pořizovali jsme vzorky od země až do korun stromů, tedy zhruba do výšky 45 metrů. Kromě toho jsme sbírali biologický materiál, zejména brouky, motýly, pavouky a vyšší rostliny. Již dnes víme, že několik nových, dosud nepopsaných druhů se nám opět podařilo nalézt," potvrdil Tomáš Kuras z Katedry ekologie a životního prostředí olomoucké přírodovědecké fakulty.

Přestože zoologové a botanici musejí roztřídit a zpracovat rozsáhlý biologický materiál, který si z pralesa přivezli, jisto už mají minimálně o dvou nových druzích sice drobných, ale o to pestřejších motýlů z čeledi přástevníkovitých. "Jsou velice dekorativní, velikosti do 1,5 centimetru. Jsou výjimeční nejen barvou, ale také svým vývojem. Živí se většinou na meších a lišejnících, které rostou v korunách stromů," objasnil Kuras.

Borneo je zřejmě rájem drobnělek. Vypadají jako termiti

Drobnělky z rodu Zorotypus.
Drobnělky z rodu Zorotypus. | Foto: Univerzita Palackého v Olomouci

Letos odborníci rozšíří světové seznamy bezobratlých o dalších pět až šest druhů drobnělek (řád Zoraptera). "Jedná se o drobné živočichy podobné termitům, kteří ještě před dvěma lety nebyli z Bornea vůbec známí. Na základě našeho výzkumu to nyní vypadá, že Borneo hostí nejbohatší faunu této unikátní skupiny hmyzu na světě. Jejich objevem se druhová početnost tohoto nenápadného hmyzího řádu zvýší až o 15 procent," popsal Petr Kočárek z Ostravské univerzity.

Na zpracování čekají rovněž nové druhy pavouků a dvoukřídlých. Pozornost vědci věnovali i zvláštní skupině parazitických much, které sají krev žab. "Vypadá to, že se slétají pouze na konkrétní druhy ropuch, a to na samce, když se ozývají a volají samičky. S největší pravděpodobností reagují na zvuk svého hostitele. Hlasová orientace u parazitů je zcela ojedinělá,“ uvedl olomoucký doktorand Zdeněk Mačák.

 

Právě se děje

před 58 minutami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy