Módní rasismus? Američanku kritizují, že si na ples oblékla čínské šaty. Zastali se jí až Číňané

Magazín Magazín
4. 5. 2018 11:53
Keziah Daumová z amerického Utahu se stala terčem kritiky za to, že si na školní ples vzala čínské šaty cheongsam. Zastala se jí až čínská veřejnost po zveřejnění příběhu v tamním deníku Wenxue City News.
Fotka Daumové v tradičních čínských šatech.
Fotka Daumové v tradičních čínských šatech. | Foto: twitter.com/daumkeziah

Osmnáctiletá Američanka Keziah Daumová z Utahu si na dubnový školní ples oblékla tradiční čínské šaty cheongsam. Jako spousta jiných teenagerů i ona svoje fotky umístila na Twitter. Pár dní nato však její outfit začaly komentovat tisíce lidí na sociálních sítích a Daumovou označily za "módní rasistku". 

Jeremy Lam, Američan čínského původu, rozpoutal ostrou diskusi kritickým komentářem, ve kterém vysvětlil původ těchto šatů.

Lam vysvětlil, že šaty se staly symbolem aktivismu a ženské emancipace a že je nosily tovární dělnice. Když je pak viděl na maturitním večírku Američanky, označil to za znevážení čínské kultury. 

Jeho komentář retweetovaly tisíce dalších. Ačkoliv lidé na Twitteru Daumovou vyzývali, aby fotku v šatech smazala, odmítla.

"Ukázala jsem lásku ke kultuře"

"Nechtěla jsem znevážit čínskou kulturu. Jednoduše ukazuji, jak ji obdivuji. Příspěvek nesmažu, protože jsem neudělala nic víc než to, že jsem ukázala svou lásku k této kultuře. Jsou to sakra jen šaty. A jsou krásné," napsala Američanka. 

Dívka se kromě hromady negativních reakcí dočkala také podpory. "Žijeme v úžasném světě, kde můžeme sdílet kulturu a šaty v různých úpravách a stylech z celého světa," zní jedna z pozitivních reakcí. 

Jedna z Američanek čínského původu zase poznamenala, že Daumové šaty velmi sluší a že ji podporuje. 

Sama Daumová britské BBC řekla, že nečekala, že její plesové šaty spustí takovou vlnu komentářů z celého světa. "Žijeme v multikulturním světě a měli bychom se tak učit o všech kulturách. Je to jediná cesta, jak se odprostit od rasistické minulosti a stát se lepšími lidmi," dodala. 

Podpora přišla z Číny

Před pár dny si příběhu Američanky všimly čínské deníky Wenxue City News a South China Morning Post. Článek vzbudil řadu pozitivních reakcí ze strany čínské veřejnosti. Lidé píšou, že Daumové to v cheongsamu neskutečně sluší a Čína by ji měla pozvat na návštěvu.

Podpora Daumové se šíří především na čínské sociální síti Weibo. "Kultura nezná hranic. A pokud nikoho úmyslně nepoškozuje, nevidím v tom problém. Čínské kulturní dědictví si zaslouží, aby se rozšířilo do celého světa," napsal jeden z lidí. 

Daumovou pozvali také do americké televizní stanice Fox News, kde v pořadu Fox & Friends znovu sdělila, že si tradiční šaty vzala, protože obdivuje čínskou kulturu a tradiční oděv ji prostě okouzlil. Na otázku, zda by si šaty i po celém tom rozruchu vzala znovu, odpověděla, že zcela určitě ano. 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy