Módní rasismus? Američanku kritizují, že si na ples oblékla čínské šaty. Zastali se jí až Číňané

Magazín Magazín
4. 5. 2018 11:53
Keziah Daumová z amerického Utahu se stala terčem kritiky za to, že si na školní ples vzala čínské šaty cheongsam. Zastala se jí až čínská veřejnost po zveřejnění příběhu v tamním deníku Wenxue City News.
Fotka Daumové v tradičních čínských šatech.
Fotka Daumové v tradičních čínských šatech. | Foto: twitter.com/daumkeziah

Osmnáctiletá Američanka Keziah Daumová z Utahu si na dubnový školní ples oblékla tradiční čínské šaty cheongsam. Jako spousta jiných teenagerů i ona svoje fotky umístila na Twitter. Pár dní nato však její outfit začaly komentovat tisíce lidí na sociálních sítích a Daumovou označily za "módní rasistku". 

Jeremy Lam, Američan čínského původu, rozpoutal ostrou diskusi kritickým komentářem, ve kterém vysvětlil původ těchto šatů.

Lam vysvětlil, že šaty se staly symbolem aktivismu a ženské emancipace a že je nosily tovární dělnice. Když je pak viděl na maturitním večírku Američanky, označil to za znevážení čínské kultury. 

Jeho komentář retweetovaly tisíce dalších. Ačkoliv lidé na Twitteru Daumovou vyzývali, aby fotku v šatech smazala, odmítla.

"Ukázala jsem lásku ke kultuře"

"Nechtěla jsem znevážit čínskou kulturu. Jednoduše ukazuji, jak ji obdivuji. Příspěvek nesmažu, protože jsem neudělala nic víc než to, že jsem ukázala svou lásku k této kultuře. Jsou to sakra jen šaty. A jsou krásné," napsala Američanka. 

Dívka se kromě hromady negativních reakcí dočkala také podpory. "Žijeme v úžasném světě, kde můžeme sdílet kulturu a šaty v různých úpravách a stylech z celého světa," zní jedna z pozitivních reakcí. 

Jedna z Američanek čínského původu zase poznamenala, že Daumové šaty velmi sluší a že ji podporuje. 

Sama Daumová britské BBC řekla, že nečekala, že její plesové šaty spustí takovou vlnu komentářů z celého světa. "Žijeme v multikulturním světě a měli bychom se tak učit o všech kulturách. Je to jediná cesta, jak se odprostit od rasistické minulosti a stát se lepšími lidmi," dodala. 

Podpora přišla z Číny

Před pár dny si příběhu Američanky všimly čínské deníky Wenxue City News a South China Morning Post. Článek vzbudil řadu pozitivních reakcí ze strany čínské veřejnosti. Lidé píšou, že Daumové to v cheongsamu neskutečně sluší a Čína by ji měla pozvat na návštěvu.

Podpora Daumové se šíří především na čínské sociální síti Weibo. "Kultura nezná hranic. A pokud nikoho úmyslně nepoškozuje, nevidím v tom problém. Čínské kulturní dědictví si zaslouží, aby se rozšířilo do celého světa," napsal jeden z lidí. 

Daumovou pozvali také do americké televizní stanice Fox News, kde v pořadu Fox & Friends znovu sdělila, že si tradiční šaty vzala, protože obdivuje čínskou kulturu a tradiční oděv ji prostě okouzlil. Na otázku, zda by si šaty i po celém tom rozruchu vzala znovu, odpověděla, že zcela určitě ano. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy