Darth Vader má přesvědčit Němce, aby na kole nosili helmu

ČTK ČTK
19. 5. 2015 21:30
Nová kampaň německého ministerstva dopravy chce zvýšit bezpečnost jízdy na kole motivačními plakáty s Darth Vaderem z Hvězdných válek.
Foto: Bontonfilm

Berlín - Darth Vader má přesvědčit Němce, aby začali nosit cyklistické helmy. Jedna z hlavních postav filmové ságy Hvězdné války se stala tváří kampaně ministerstva dopravy, které chce zvýšit bezpečnost při jízdě na kole, která je v Německu velmi oblíbeným způsobem dopravy ve městech. Nošení cyklistické helmy není v zemi povinné ani pro osoby mladší 18 let.

"Sága pokračuje: Díky helmě. Platí to v každé galaxii. A také na kole," uvádějí plakáty, které ministerstvo nechává vyvěsit v německých velkoměstech. Slogan doprovází fotografie Darth Vadera, který má na sobě neodmyslitelnou černou helmu, jež mu ve filmové sérii pomáhala dýchat.

Sága pokračuje: Díky helmě. Platí to v každé galaxii. A také na kole.
Sága pokračuje: Díky helmě. Platí to v každé galaxii. A také na kole. | Foto: DVR

"Cyklistika je stále oblíbenější. A k bezpečné jízdě na kole patří helmy," uvedl ke kampani ministr dopravy Alexander Dobrindt. "V roce 2014 jezdilo s přilbami víc cyklistů než kdy dříve. Chceme tento trend ještě posílit. K tomu je třeba osvěta a Darth Vader v helmě by k tomu měl pomoct," doplnil.

Kampaň chce využít nového pozdvižení kolem Hvězdných válek. Letos v prosinci by totiž do kin měl přijít sedmý film série s názvem Star Wars: Síla se probouzí a očekává se mimořádný zájem fanoušků.

Německé zákony povinné užívání helmy při jízdě na kole nevyžadují. Na rozdíl od Česka tato povinnost není zavedena ani pro osoby mladší 18 let.

Podle údajů ministerstva dopravy jezdí s helmou celkem zhruba 17 procent Němců. Proti zavedení povinného nošení helmy protestuje i největší německé cyklistické sdružení ADFC. Obává se, že by taková povinnost odradila lidi od jízdy na kole a ve městech by přibylo aut.

Podívejte se na druhou ukázku z nových Hvězdných válek | Video:
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy