Zelená revoluce: V Americe už mají automaty na marihuanu

jaz
16. 4. 2014 7:30
Automaty na marihuanu v americkém Coloradu dokážou rozpoznat, kolik je zákazníkovi let.
Foto: Herbal Elements / Twitter

Avon – V některých státech Ameriky legalizovali počátkem roku marihuanu nejen pro léčebné, ale i rekreační účely. Nyní vznikají první automaty na výdej konopných produktů.

Washington a Colorado jsou průkopníky právě v povolení prodeje marihuany lidem nad 21 let. V Coloradu se droga už volně prodává, i když s jistým omezením. Dostupná je pro plnoleté Američany, kteří mohou mít v držení jen 28 gramů této rostliny. Nesmí je ale převážet za hranice, kouřit na veřejnosti a doma si smí pěstovat maximálně šest kusů marihuany.

Po celé zemi už licencované prodejny nabízejí konopné produkty i samotnou rostlinu, teď navíc vznikají automaty. První se objevil v městečku Avon.

Foto: Herbal Elements / Twitter

"Zboží poputuje přímo do automatu. Neexistuje tu možnost krádeže pacienty nebo zaměstnanci. Žádná šance, jak ztratit přehled o množství," řekl FOX 31 Greg Honan, majitel společnosti Herbal Elements, která instaluje automaty pro léčebné účely.

Stroj nazvaný ZaZZZ využívá zatím k ověření věku zákazníka pomocí biometrie, v budoucnu bude zboží z automatů dostupné jen prokázáním se lékařskými kartami.

Nový zákon nepřinese výhody jen uživatelům konopí, ale i státní pokladně. Vláda čeká příjem až 100 milionů dolarů z daní, jak informoval server Huffington Post.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy