Zelená revoluce: V Americe už mají automaty na marihuanu

jaz
16. 4. 2014 7:30
Automaty na marihuanu v americkém Coloradu dokážou rozpoznat, kolik je zákazníkovi let.
Foto: Herbal Elements / Twitter

Avon – V některých státech Ameriky legalizovali počátkem roku marihuanu nejen pro léčebné, ale i rekreační účely. Nyní vznikají první automaty na výdej konopných produktů.

Washington a Colorado jsou průkopníky právě v povolení prodeje marihuany lidem nad 21 let. V Coloradu se droga už volně prodává, i když s jistým omezením. Dostupná je pro plnoleté Američany, kteří mohou mít v držení jen 28 gramů této rostliny. Nesmí je ale převážet za hranice, kouřit na veřejnosti a doma si smí pěstovat maximálně šest kusů marihuany.

Po celé zemi už licencované prodejny nabízejí konopné produkty i samotnou rostlinu, teď navíc vznikají automaty. První se objevil v městečku Avon.

Foto: Herbal Elements / Twitter

"Zboží poputuje přímo do automatu. Neexistuje tu možnost krádeže pacienty nebo zaměstnanci. Žádná šance, jak ztratit přehled o množství," řekl FOX 31 Greg Honan, majitel společnosti Herbal Elements, která instaluje automaty pro léčebné účely.

Stroj nazvaný ZaZZZ využívá zatím k ověření věku zákazníka pomocí biometrie, v budoucnu bude zboží z automatů dostupné jen prokázáním se lékařskými kartami.

Nový zákon nepřinese výhody jen uživatelům konopí, ale i státní pokladně. Vláda čeká příjem až 100 milionů dolarů z daní, jak informoval server Huffington Post.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy