Čínská televize cenzuruje hercům náušnice. Je to diskriminace, rozčilují se lidé

Magazín Magazín
22. 1. 2019 13:45
Čína se s modernizací společnosti vyrovnává různě. Nejnovějším, hojně diskutovaným excesem je cenzura náušnic u mužských herců. Lidé na čínských sociálních sítích diskutují, zda je to správně a jde o ochranu tradičních genderových rolí.
Záběr z televizní show na platformě iQiyi.
Záběr z televizní show na platformě iQiyi. | Foto: Profimedia.cz

Když dva nosí totéž, není to totéž. To alespoň platí pro Číňany nosící náušnice. Čínská streamovací platforma iQiyi, fungující na podobném principu jako Netflix, nedávno rozostřila ušní lalůčky herce Wanga Linkaie. Vedení televize se nelíbilo, že má mužský herec uši zdobené šperkem. 

A na sociálních sítích se rozhořela debata o poněkud bizarní cenzuře, píše britský web BBC. Ten mimo jiné připomněl, že cenzura náušnic je další v řadě po mazání odkazů na hiphopovou kulturu, tetování a LGBT symboly. 

Někteří Číňané vyslovili názor, že cílem cenzury je "ochrana tradičních genderových rolí". Jiní namítají, že je to propagace dvojích standardů pro muže a ženy. "Proč by je (náušnice) nemohli nosit i muži? Vracíme se tak do doby před sto lety," napsal jeden Číňan. A jiní k tomu dodali, že se jedná o diskriminaci. 

Další z diskutujících na čínské sociální síti Weibo namítl, že pokud jsou muži s náušnicemi bábovky, pak jí byl i dobyvatel Čingischán, jenž byl zobrazován právě s náušnicemi. "Měli bychom jej vyhodit z našich dějepisných knížek," dodal ironicky. 

Někteří však rozhodnutí televize podporují. "Muži mají vypadat jako muži," napsal jeden z uživatelů. Podle některých jsou muži s náušnicemi zženštilí. 

BBC uvedla, že vysoce postavení čínští cenzoři se k celému případu odmítli vyjádřit. Čínské televize spadají pod správu státu a podléhají podrobné kontrole. 

Video: Bývalý diplomat v Pekingu o čínském byznysovém světě

Velkým českým firmám může Čína byznys znepříjemnit, způsobů je spousta, taky se ale nemusí stát vůbec nic, míní bývalý diplomat v Pekingu Jan Hebnar. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 26 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy