Čínská televize cenzuruje hercům náušnice. Je to diskriminace, rozčilují se lidé

Magazín Magazín
22. 1. 2019 13:45
Čína se s modernizací společnosti vyrovnává různě. Nejnovějším, hojně diskutovaným excesem je cenzura náušnic u mužských herců. Lidé na čínských sociálních sítích diskutují, zda je to správně a jde o ochranu tradičních genderových rolí.
Záběr z televizní show na platformě iQiyi.
Záběr z televizní show na platformě iQiyi. | Foto: Profimedia.cz

Když dva nosí totéž, není to totéž. To alespoň platí pro Číňany nosící náušnice. Čínská streamovací platforma iQiyi, fungující na podobném principu jako Netflix, nedávno rozostřila ušní lalůčky herce Wanga Linkaie. Vedení televize se nelíbilo, že má mužský herec uši zdobené šperkem. 

A na sociálních sítích se rozhořela debata o poněkud bizarní cenzuře, píše britský web BBC. Ten mimo jiné připomněl, že cenzura náušnic je další v řadě po mazání odkazů na hiphopovou kulturu, tetování a LGBT symboly. 

Někteří Číňané vyslovili názor, že cílem cenzury je "ochrana tradičních genderových rolí". Jiní namítají, že je to propagace dvojích standardů pro muže a ženy. "Proč by je (náušnice) nemohli nosit i muži? Vracíme se tak do doby před sto lety," napsal jeden Číňan. A jiní k tomu dodali, že se jedná o diskriminaci. 

Další z diskutujících na čínské sociální síti Weibo namítl, že pokud jsou muži s náušnicemi bábovky, pak jí byl i dobyvatel Čingischán, jenž byl zobrazován právě s náušnicemi. "Měli bychom jej vyhodit z našich dějepisných knížek," dodal ironicky. 

Někteří však rozhodnutí televize podporují. "Muži mají vypadat jako muži," napsal jeden z uživatelů. Podle některých jsou muži s náušnicemi zženštilí. 

BBC uvedla, že vysoce postavení čínští cenzoři se k celému případu odmítli vyjádřit. Čínské televize spadají pod správu státu a podléhají podrobné kontrole. 

Video: Bývalý diplomat v Pekingu o čínském byznysovém světě

Velkým českým firmám může Čína byznys znepříjemnit, způsobů je spousta, taky se ale nemusí stát vůbec nic, míní bývalý diplomat v Pekingu Jan Hebnar. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 18 minutami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

před 30 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se brzo ráno na necelé dvě hodiny zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Osoba, která spadla do kolejišti ve stanici Skalka, svým zraněním na místě podlehla, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Cestující museli místo metra jezdit povrchovou dopravou, dopravní podnik kvůli tomu upravil trasy některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy