Bože, ochraňuj královnu před Zemanem. Češi si dělají legraci z prezidentovy návštěvy u Alžběty II.

Magazín Magazín
Aktualizováno 16. 6. 2017 9:53
Prezident Miloš Zeman se v pátek setká s britskou královnou Alžbětou II. Audience přitom vyžaduje korektní dodržování etikety. České sociální sítě už nyní glosují, jaké faux pas by se Miloši Zemanovi mohlo podařit. V minulosti například bývalý americký prezident Bush na královnu mrkl a první dáma Michelle Obamová zase Alžbětu II. při focení objala kolem pasu.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Již v pátek se český prezident Miloš Zeman spolu se svou ženou Ivanou setká s britskou královnou Alžbětou II. O audienci požádal Pražský hrad a sám Miloš Zeman se již s královnou sešel v předešlých letech.

Vzhledem k tomu, že se na etiketu v Buckinghamském paláci dbá velmi pečlivě a Miloš Zeman je nechvalně známý svými přešlapy při různých oficiálních návštěvách či programech, českými sociálním sítěmi se začaly šířit různé vtipy.

Lidé si mohou například i vsadit na to, zda český prezident poruší protokol. Na pozdní příchod Miloše Zemana vypsala sázková kancelář Fortuna kurz 100:1. Vsadit lze i na situaci, že prezident požádá Alžbětu II. o popelníček a zapálí si cigaretu.

"Neotvírej, já se kouknu, jestli tam ještě jsou…"

Na některých z nich se Miloš Zeman ve společnosti Alžběty II. se smíchem ptá, zda by mu nepodala popelník na cigarety.

Jiná koláž zachycuje královnu, kterak z okna zahlédne Miloše Zemana ve společnosti tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka a hodlá se v domě zabarikádovat.

Zeman tento týden například podle deníku Právo uvedl, že by se při audienci královny rád zeptal, jak se lze dožít 90 let.

Audience u královny má několik nepsaných pravidel. Britská historička Kate Williamsová před několika lety pro britskou BBC uvedla, že královská rodina sama sebe odlišuje od ostatních, a proto si udržuje odstup a zachovává majestát.

Sdělila, že královnu host nemá líbat, jakkoliv se jí dotýkat a naopak by se jí měl neustále uklánět. Ale doba se mění a i pravidla při jednání s královnou jsou volnější.

William Hanson, britský expert na pravidla chování, však věří, že dodržování etikety je stále důležité a hraje významnou roli nejen v královských kruzích. "Jestliže uděláte správně malé věci, všechno ostatní pak zapadne, kam má. Je to o úctě a respektu ve společnosti a to nám chybí," řekl Hanson BBC.

Lidé na sociálních sítích se také pozastavují nad tím, proč není Zemanova audience k dohledání na stránkách Buckinghamského paláce, zatímco stránky českého prezidenta o ní informují v předstihu a co nejvýrazněji.

Redaktor DVTV Filip Horký se nicméně dotazoval přímo na tiskovém oddělení Buckinghamu a bylo mu sděleno, že o audiencích se píše, až když proběhnou.

Obama pronesl projev za zvuků hymny, Bush na královnu mrkl

Pár malých faux pas před Jejím Veličenstvem se však dopustili i někteří ostřílení politici. Bývalý americký prezident Barack Obama například v roce 2011 po přípitku za zvuků britské hymny pronášel krátký projev. Podle zvyků však měl pouze připít královně a mlčet.

Nepatřičný krok se o dva roky dříve podařil i tehdejší první dámě Michelle Obamové, když královnu Alžbětu II. objala v pase při focení. A protokol se nepodařilo udržet ani prezidentovi Georgi W. Bushovi, který na královnu dokonce mrkl.

Jak se povede Miloši Zemanovi, by se česká veřejnost měla dozvědět již v pátek. Případná faux pas však možná zůstanou utajena, audience totiž proběhne za zavřenými dveřmi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy