Bože, ochraňuj královnu před Zemanem. Češi si dělají legraci z prezidentovy návštěvy u Alžběty II.

Magazín Magazín
Aktualizováno 16. 6. 2017 9:53
Prezident Miloš Zeman se v pátek setká s britskou královnou Alžbětou II. Audience přitom vyžaduje korektní dodržování etikety. České sociální sítě už nyní glosují, jaké faux pas by se Miloši Zemanovi mohlo podařit. V minulosti například bývalý americký prezident Bush na královnu mrkl a první dáma Michelle Obamová zase Alžbětu II. při focení objala kolem pasu.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Již v pátek se český prezident Miloš Zeman spolu se svou ženou Ivanou setká s britskou královnou Alžbětou II. O audienci požádal Pražský hrad a sám Miloš Zeman se již s královnou sešel v předešlých letech.

Vzhledem k tomu, že se na etiketu v Buckinghamském paláci dbá velmi pečlivě a Miloš Zeman je nechvalně známý svými přešlapy při různých oficiálních návštěvách či programech, českými sociálním sítěmi se začaly šířit různé vtipy.

Lidé si mohou například i vsadit na to, zda český prezident poruší protokol. Na pozdní příchod Miloše Zemana vypsala sázková kancelář Fortuna kurz 100:1. Vsadit lze i na situaci, že prezident požádá Alžbětu II. o popelníček a zapálí si cigaretu.

"Neotvírej, já se kouknu, jestli tam ještě jsou…"

Na některých z nich se Miloš Zeman ve společnosti Alžběty II. se smíchem ptá, zda by mu nepodala popelník na cigarety.

Jiná koláž zachycuje královnu, kterak z okna zahlédne Miloše Zemana ve společnosti tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka a hodlá se v domě zabarikádovat.

Zeman tento týden například podle deníku Právo uvedl, že by se při audienci královny rád zeptal, jak se lze dožít 90 let.

Audience u královny má několik nepsaných pravidel. Britská historička Kate Williamsová před několika lety pro britskou BBC uvedla, že královská rodina sama sebe odlišuje od ostatních, a proto si udržuje odstup a zachovává majestát.

Sdělila, že královnu host nemá líbat, jakkoliv se jí dotýkat a naopak by se jí měl neustále uklánět. Ale doba se mění a i pravidla při jednání s královnou jsou volnější.

William Hanson, britský expert na pravidla chování, však věří, že dodržování etikety je stále důležité a hraje významnou roli nejen v královských kruzích. "Jestliže uděláte správně malé věci, všechno ostatní pak zapadne, kam má. Je to o úctě a respektu ve společnosti a to nám chybí," řekl Hanson BBC.

Lidé na sociálních sítích se také pozastavují nad tím, proč není Zemanova audience k dohledání na stránkách Buckinghamského paláce, zatímco stránky českého prezidenta o ní informují v předstihu a co nejvýrazněji.

Redaktor DVTV Filip Horký se nicméně dotazoval přímo na tiskovém oddělení Buckinghamu a bylo mu sděleno, že o audiencích se píše, až když proběhnou.

Obama pronesl projev za zvuků hymny, Bush na královnu mrkl

Pár malých faux pas před Jejím Veličenstvem se však dopustili i někteří ostřílení politici. Bývalý americký prezident Barack Obama například v roce 2011 po přípitku za zvuků britské hymny pronášel krátký projev. Podle zvyků však měl pouze připít královně a mlčet.

Nepatřičný krok se o dva roky dříve podařil i tehdejší první dámě Michelle Obamové, když královnu Alžbětu II. objala v pase při focení. A protokol se nepodařilo udržet ani prezidentovi Georgi W. Bushovi, který na královnu dokonce mrkl.

Jak se povede Miloši Zemanovi, by se česká veřejnost měla dozvědět již v pátek. Případná faux pas však možná zůstanou utajena, audience totiž proběhne za zavřenými dveřmi.

 

Právě se děje

Další zprávy