Režisér Lester prodal pláště Beatles z filmu Help!

ČTK ČTK
20. 3. 2014 22:05
Režisér filmu Help! a Perný den prodával i piano na které hráli Paul McCartney a John Lennon. Cena obleků se vyšplhala na 3,8 milionu korun.
Beatles ve filmu Help!
Beatles ve filmu Help! | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Pláště, které na sobě měli členové skupiny Beatles George Harrison a Ringo Starr ve filmu Help! z roku 1965, se vydražily za 115 tisíc liber (téměř 3,8 milionu korun). Paul McCartney dražbu svého oblečení na poslední chvíli zakázal.

Starrův plášť získal na aukci v liverpoolském hotelu Adelphi nový majitel za 61 tisíc liber, zatímco ten Harrisonův se prodal za 54 tisíc. Odhadní hodnota obou svršků se před aukcí pohybovala mezi 20 a 30 tisíci librami.

Harrison a Starr pláště nosili během pětidenního natáčení filmu Help! v Alpách a členové kapely jsou v nich zvěčnění také na obalu stejnojmenného alba. Podle aukčního domu Omega Auctions je koupili britští zájemci.

Do dražby šlo také piano, na které hráli Paul McCartney a John Lennon. Nejmenovaný jihoamerický sběratel za něj zaplatil 57 500 liber. Na křídle od firmy Bechstein vznikly podle Omega Auctions hity jako Help! a Yesterday.

Piano i pláště dal do dražby dvaaosmdesátiletý Richard Lester, který s Beatles natočil dva filmy, Help! a Perný den (1964).

Kytara George Harrisona, který prý na nástroj hrál při nahrávání hitu I Want To Hold Your Hand.
Kytara George Harrisona, který prý na nástroj hrál při nahrávání hitu I Want To Hold Your Hand. | Foto: Reuters

Z aukce ale byly staženy plášť, oblek a arch papíru s vlastnoručně psanými verši McCartneyho, který proti dražbě svých věcí zakročil s pomocí svých právníků.

"Právníci bohužel prohlásili, že Paul by se nikdy žádného oblečení nevzdal," řekl licitátor Paul Fairweather.

Další dražba předmětů spojených se slavnou britskou kapelou je plánována na 16. a 17. dubna v Hard Rock Cafe v New Yorku. Až za 600 tisíc dolarů (téměř 12 milionů korun) by se mohla vydražit například kytara George Harrisona, který prý na nástroj hrál při nahrávání hitu I Want To Hold Your Hand.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy