Pražské filharmoniky povede šéfdirigent Emmanuel Villaume

ČTK ČTK
15. 10. 2014 14:29
Známý francouzský dirigent od příští sezony nahradí u PKF - Prague Philharmonia Jakuba Hrůšu.
Emmanuel Villaume.
Emmanuel Villaume. | Foto: janackuvmaj.cz

Praha - Novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem PKF - Prague Philharmonia (dříve Pražské komorní filharmonie) se od příští sezony stane mezinárodně uznávaný francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Villaume už s PKF, která patří k předním tuzemským hudebním tělesům, dříve spolupracoval. V čele ansámblu stojí od roku 2008 šéfdirigent Jakub Hrůša a povede jej až do konce této sezony.

Vedení orchestru uvedlo, že o Villaumově nástupnictví rozhodlo v souladu s míněním hráčů a po několikaletém důkladném hledání a zvažování. "Pevně věřím, že v Emmanuelovi Villaumovi získává PKF - Prague Philharmonia uměleckou osobnost, která dokáže dále rozvinout náš potenciál a navázat na dosavadní umělecké úspěchy," uvedl ředitel orchestru Radim Otépka.

Letos padesátiletý mistr taktovky s orchestrem už dříve spolupracoval, například na albu Souvenirs se slavnou ruskou sopranistkou Annou Netrebkovou nebo na CD s americkým tenoristou Bryanem Hymelem. Diriguje po celém světě, mimo jiné nedávno byl jmenován hudebním ředitelem Dallaské opery. S PKF vystoupí už v této sezoně.

Šéfdirigentsku smlouvu podepsal ředitel orchestru s Villaumem po skončení prestižního operního koncertu nadace Richarda Tuckera, jenž tuto neděli v New Yorku dirigoval. Kontrakt uzavřeli v Lincolnově centru.

 

Právě se děje

před 9 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 41 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
Další zprávy