O nejlepších moderních padělcích

BBC
24. 2. 2006 17:30
Londýn - Expertka znovu hájí pravost nedávno objevených uměleckých děl akčního malíře Pollocka.
Malíř Jackson Pollock ve svém ateliéru v roce 1950
Malíř Jackson Pollock ve svém ateliéru v roce 1950 | Foto: http://www.georgetown.edu/

Ačkoliv nedávná analýza dvaatřiceti dosud neznámých obrazů Jacksona Pollocka naznačovala, že některé jsou falešné, specialistka na autorovo dílo trvá na tom, že obrazy se zdají pravé.

Profesorka kunsthistorie Ellen Landauová potvrdila v roce 2005 pravost Pollockových obrazů. Oregonská univerzita však počátkem tohoto měsíce odhalila "značné rozdíly" mezi vzory užitými v šesti z těchto obrazů a předchozími Pollockovými díly.

Landauová nicméně uvedla, že pokud obrazy nenamaloval Pollock, jednalo by se o "nejúžasnější padělky v dějinách moderního umění".

Rodinný přítel

Existenci zmíněných obrazů poprvé oznámil loni v květnu filmař Alex Matter. Ten je podle svých slov objevil v pozůstalosti po zesnulých rodičích, kteří se s Pollockem znali. Veřejně je začal vystavovat až poté, co jejich pravost potvrdila právě profesorka Landauová.

Matter uvedl, že obrazy nejprve ležely v jedné kotelně na Manhattanu a poté téměř 30 let ve skladu na Long Islandu - nedaleko od místa, kde měl abstraktní expresionista ateliér a kde také v roce 1956 zahynul při autonehodě.

Na tiskové konferenci v Bostonu poukázala profesorka Landauová na podobnosti mezi Pollockovými obrazy a abstraktními fotografiemi, jejichž autorem byl Matterův otec, fotograf Herbert Matter.

Podle Landauové mohlo být dvaatřicet znovunalezených obrazů experimentálními studiemi, na nichž si Pollock zkoušel nové techniky.

Její tvrzení se liší od závěru, k němuž dospěl profesor Richard Taylor z katedry fyziky Oregonské univerzity. Toho o analýzu obrazů požádala Pollockova a Krasnerova nadace.

Taylor podrobil šest z inkriminovaných obrazů počítačové analýze, při níž se zaměřoval na opakující se geometrické obrazce - a dospěl k závěru, že díla mohou být falešná.

Pollockova a Krasnerova nadace reagovala prohlášením, že bude pokračovat ve zkoumání, dokud nebude pravost obrazů jednoznačně stanovena.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy