Mexické peklo v plamenech a zvrhlíci v Cannes

Tomáš Stejskal
3. 7. 2013 18:41
Film Amata Escalanteho je jedním z vrcholů karlovarského festivalu
Foto: Aktuálně.cz

MFF KV 2013 - Prestižní ceny za scénář i režii letos v Cannes patřily snímkům, které se násilí rozhodně nebojí. A Cannes na druhou stranu patří k festivalům, kde šokantní filmy dosti často slaví úspěch. Francouzi jsou prostě zvrhlíci.

Čínsko-japonskou koprodukci Dotek hříchu, oceněnou za scénář, jsem doposud nestihnul a prý jsem dobře udělal. Mexický artový thriller Heli však rozhodně nijak extrémně kontroverzní není. Respektive by bylo hloupé debatu o tomto filmu redukovat na to, zda někoho můžou pohoršit scény surového mučení - od šikany po zapalování genitálií - kterých se ve filmu dočkáte. Debata o kvalitách tohoto filmu musí být nepochybně vedena po jiné linii, byť se problematice násilí jako takového nevyhne.

Foto: kviff.com

Režisér Amat Escalante je „žákem" Carlose Reygadase, který shodou okolností loni též v Cannes vyhrál se svým Post Tenebras Lux cenu za režii. A Escalante není v canneské soutěži žádným nováčkem, jeho snímek Sangre tu získal před lety cenu kritiků. Podobnosti mezi oběma režiséry však jsou spíše v drobnostech.

Reygadasova směs spirituálního a všednodenního přístupu je mnohem osobnější, kamera v jeho filmech mnohem více komunikuje s postavami. A jiný je i přístup k vyobrazení tělesnosti. Snímku Heli vládne především nihilismus a distancovanost a také je ve svých intencích výrazně političtější. Cokoli tělesného či extrémního je tu vyobrazeno s maximálním odstupem.

V Mexiku Amata Escalanteho vládne netečnost - netečnost postav i stylu. Netečnost jako obžaloba místní politiky a netečnost jako kritika úpadku lidskosti. Už jedna z úvodních scén sčítání lidu předznamenává vyznění filmu, ve kterém jsou všichni lidé tak trochu statistickými položkami. Ústřední postava Heliho sice působí jako dobrák od kosti, ale rozhodně nejde o hrdinu, do kterého bychom se mohli vciťovat. V tomto snímku je totiž odtažité úplně všechno.

Foto: kviff.com

Nešťastný, dobře míněný Heliho čin spustí řetězec událostí, v nichž figurují drogové gangy, únos, mučení i několik mrtvol, ale způsob vyprávění a hlavně styl jsou v posledku spíše antitezí thrillerového žánru. Protože zde napětí nemá místo. Jde o vykreslení společnosti, kde se i z nejkrutějších činů stal denní chleba a tak nás ani tak nešokuje, když jednoho z protagonistů pověsí kdesi v obýváku na hák a zapálí mu přirození; více znepokojující jsou teenageři, kteří sedí na gauči hned vedle, hrají playstation a tváří se, jako by se nechumelilo.

Foto: Aktuálně.cz

Jde nepochybně o inspirovaný film, v němž nechybí mnoho nápaditých scén, které poněkud narušují netečné plynutí krutých událostí. Ale zároveň jde o film, z něhož poněkud čiší snaha poskládat jej ze všech osvědčených prvků, které patří k silné umělecké výpovědi. A ty prvky nepochybně zapadají na své místo, jenže k úplnému vrcholu Helimu něco schází.

Ty zcela výjimečné filmy totiž nemusíme domýšlet ex post a uvažovat, jestli jejich určité scény nejsou trochu kalkulem, byť v dramaturgii filmu dávají svůj jasný smysl. Na ty opravdu výjimečné filmy totiž zíráme s úžasem a až poté přemýšlíme, proč jsou tak dobré.

V Helim jsou jistě úžasná místa, jenže byť je distancovanost filmu celkem funkční metodou, jak vyobrazit bezútěšnou společenskou realitu Mexika, v jiných místech museme trochu přemýšlet, zda tu vše dramaturgicky sedí. Ono to sice sedí, ale znáte to. Sedět můžete s noblesou anebo jako hrbáči. A Heli se místy trošku hrbí. I tak jde ale prozatím o jeden z vrcholů festivalu. Jen mám pocit, že většina těch letošních vrcholů stojí tak trošku ve stínu svých stylistických vzorů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy