Lupič si přišel na Notting Hill pro díla Damiena Hirsta

ČTK Kultura ČTK, Kultura
11. 12. 2013 22:33
Z londýnské galerie zmizela díla Damiena Hirsta za milion korun.
Damien Hirst.
Damien Hirst. | Foto: Profimédia

Londýn - Lupič si z londýnské Exhibitionist Gallery odnesl dvě díla současného britského výtvarného umělce Damiena Hirsta ceněná zhruba na 33 tisíc liber (asi milion korun).

Obrazy s názvy Pyronin Y a Oleoylsarcosine tvoří vícebarevné puntíky, jak je typické pro část tvorby slavného Brita, který patří k nejbohatším i nejkontroverznějším umělcům současnosti.

Podle policie jde o jednoho zloděje, který v pondělí brzy ráno otevřel násilím dveře do galerie ve čtvrti Notting Hill. Ze všech vystavených děl si prý vzal jen ta dvě Hirstova a odjel autem tmavé barvy.

Hirst na sebe upozornil působením ve skupině Mladí britští umělci (Young British Artists). Zvlášť zaujalo jeho dílo The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living (Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho živého). Jednalo se o žraloka ve formaldehydu, který byl prvním z řady takto pojatých zvířat.

Výrazně mu pak pomohl mecenáš Charles Saatchi, který v roce 1991 koupil jeho žraloka tehdy ještě za "pouhých" 50 tisíc dolarů - a udělal z něj uměleckou celebritu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Elitní parkurová série Global Champions, která měla vyvrcholit na podzim v Praze, se už letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru nerozběhne. Zástupci seriálu, v němž závodí i česká jezdkyně Anna Kellnerová, sezonu obnoví příští rok. Oznámili to na webu soutěže.

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

před 30 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy