Lupič si přišel na Notting Hill pro díla Damiena Hirsta

ČTK Kultura ČTK, Kultura
11. 12. 2013 22:33
Z londýnské galerie zmizela díla Damiena Hirsta za milion korun.
Damien Hirst.
Damien Hirst. | Foto: Profimédia

Londýn - Lupič si z londýnské Exhibitionist Gallery odnesl dvě díla současného britského výtvarného umělce Damiena Hirsta ceněná zhruba na 33 tisíc liber (asi milion korun).

Obrazy s názvy Pyronin Y a Oleoylsarcosine tvoří vícebarevné puntíky, jak je typické pro část tvorby slavného Brita, který patří k nejbohatším i nejkontroverznějším umělcům současnosti.

Podle policie jde o jednoho zloděje, který v pondělí brzy ráno otevřel násilím dveře do galerie ve čtvrti Notting Hill. Ze všech vystavených děl si prý vzal jen ta dvě Hirstova a odjel autem tmavé barvy.

Hirst na sebe upozornil působením ve skupině Mladí britští umělci (Young British Artists). Zvlášť zaujalo jeho dílo The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living (Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho živého). Jednalo se o žraloka ve formaldehydu, který byl prvním z řady takto pojatých zvířat.

Výrazně mu pak pomohl mecenáš Charles Saatchi, který v roce 1991 koupil jeho žraloka tehdy ještě za "pouhých" 50 tisíc dolarů - a udělal z něj uměleckou celebritu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy