Proč jen Werichova vila? Příznivci básníka Holana chtějí rozšířit expozici na Kampě

ČTK ČTK
9. 7. 2019 20:43
Příznivci díla Vladimíra Holana chtějí, aby byla rozšířena expozice věnovaná tomuto básníku a překladateli ve Werichově vile na pražské Kampě.
Ve Werichově vile (na snímku) žil Holan v letech 1948 až 1968.
Ve Werichově vile (na snímku) žil Holan v letech 1948 až 1968. | Foto: Jakub Plíhal

Literát v domě žil 20 let, napsal v něm mimo jiné svou patrně nejvýznamnější dramatickou báseň Noc s Hamletem. Ve vile mu je momentálně vyhrazen výklenek v mezipatře. Mluvčí neformální skupiny Holanesie Martin Rudovský a člen výboru Asociace spisovatelů Jonáš Hájek by v nejbližší době měli o věci jednat se zástupkyní Nadace Jana a Medy Mládkových.

Vladimír Holan na snímku z roku 1972.
Vladimír Holan na snímku z roku 1972. | Foto: ČTK

Ta objekt v roce 2015 získala do pronájmu od Prahy 1 a vybudovala v něm expozici zasvěcenou především Janu Werichovi.

Vladimír Holan bydlel v přízemí vily v letech 1948 až 1968. Bytu se říkalo Holanesie, odkud si název vypůjčila i skupina básníkových obdivovatelů. V jejím čele stojí dramaturg Symfonického orchestru hlavního města Prahy Martin Rudovský, který v dubnu odeslal žádost adresovanou předsedovi správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiřímu Pospíšilovi, jinak také europoslanci, pražskému zastupiteli a předsedovi TOP 09.

Rudovský Pospíšila prosí o vytvoření rozsáhlejší vzpomínky na Holana. "Vůbec nezpochybňujeme význam osobnosti Jana Wericha. Nicméně se domníváme, že i ten Holanův je nezpochybnitelný a měl by se odrazit v důstojnějším připomenutí jeho odkazu v rámci expozice," napsal Rudovský.

Dopis svými podpisy a krátkými vyjádřeními podpořilo více než 30 českých básníků, spisovatelů a dalších osobností.

Někteří z podporovatelů spolku Holanesie zároveň vyjádřili znepokojení nad tím, že je vila pojmenováná po Werichovi. Patří k nim třeba německý univerzitní profesor a slavista Urs Heftrich. "Nemám nic proti Janu Werichovi, ba naopak: miluji ho a obdivuji. Ale na Nobelovu cenu nominován nebyl nikdy. Zdá se mi proto až komicky nespravedlivé, že z vily, ve které žili jak Werich, tak Holan, se stala výlučně vila Werichova a světoznámému básníkovi zde vyhradili jen malou niku na schodišti," uvedl Heftrich.

Celých 20 let, kdy Holan obýval přízemí domu U Sovových mlýnů 7, nad ním v patře bydlel Werich. Podle pamětníků jejich sousedský vztah nebyl idylický. I tento fakt by podle básníka Jonáše Hájka mohl být ztvárněn ve zdejší expozici.

Ve Werichově vile ze 16. století dále žili třeba Josef Dobrovský, krátce Jiří Voskovec. K bydlení byla užívána až do roku 2002, kdy ji silně poškodily povodně. Praha 1 dům zrekonstruovala za zhruba 35 milionů korun.

Vladimír Holan, jenž je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých literátů 20. století a jehož tvorba patří k vrcholům novodobé české poezie, žil v letech 1905 až 1980. Za jeho zřejmě nejvýznamnější dílo bývá označována Noc s Hamletem, napsaná právě ve Werichově vile. Jedná se o jakousi sumu Holanových názorů na člověka, svět i smysl umělecké tvorby, jak to kdysi shrnul literární historik Jaroslav Med.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy