Podcast Na dotek: Holzmannův "přitroublý" humor je velmi sofistikovaný, říká Kolman

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
25. 11. 2020 18:00
S filozofem Vojtěchem Kolmanem o smíchu jako reakci na strach i podobnostech mezi filozofy a televizními komiky.

"Filozofie má, podobně jako humor, překvapit. I když určitě ne za každou cenu, měla by překvapit plodně," rýsuje docent staroslavné Univerzity Karlovy Vojtěch Kolman spojnici mezi myšlením a vtipem. Tedy mezi dvěma světy, které se protnuly v jeho nové knize nazvané Noc, v níž se pořádají medvědí hony na zajíce. Právě ji vydalo Argo.

Titul odkazuje k jednomu ze skečů populárního komika Felixe Holzmanna, který žil v letech 1921 až 2002 a své scénky obvykle zakládal na nedorozumění, jež pramení z odlišného chápání jazyka. Podle Kolmana právě komikova vystoupení dobře ilustrují, čím se zabývá filozofie.

Podcast s Vojtěchem Kolmanem si můžete poslechnout zde:

Stejně tak ovšem platí, že některé filozofické práce dosahují komického efektu svou komplikovaností. Byť bohužel nezáměrně. "Už kdosi přede mnou si všiml, že filozofické texty se v některých rovinách absurdity podobají textům komediálním," poznamenává Kolman.

Felix Holzmann, který se objevuje v Kolmanově filozofickém textu, pocházel z bilingvního prostředí česko-německé rodiny. K jeho poznávacím znakům patřil slaměný klobouček, brýle s kulatými obroučkami a zpěvavé protahování koncovek.

Jeho skeče měly obvykle podobu dialogu s někým "rozumnějším". Hereckým partnerem mu dlouhá léta byl účetní a rovněž příležitostný konferenciér František Budín. Později vystupoval s Lubomírem Lipským, Miroslavem Šimkem, ale také Karlem Gottem či Ivou Janžurovou.

Po komikově smrti se objevila dosud nedostatečně doložená tvrzení, že za druhé světové války sloužil v německé armádě a poté údajně strávil rok v sovětském zajetí.

Včera, dnes a zítra - scénka Felixe Holzmanna s Ivou Janžurovou.
Včera, dnes a zítra - scénka Felixe Holzmanna s Ivou Janžurovou. | Video: Supraphon

Holzmannův humor proslavily na přelomu 70. a 80. let zábavné pořady Československé televize, především známé Televarieté.

"Vtip může znamenat vhled, má vzbudit porozumění," připomíná autor knihy, v níž humor Felixe Holzmanna slouží jako úvod do filozofického myšlení. Nebo jej spíš dokresluje. "Může se to podařit, ale také nemusí, samozřejmě. Je otázka, jestli se to povedlo mé knize."

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je tentokrát filozof Vojtěch Kolman. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle PodcastsSpotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Sagan po sezoně opustí silnici a vrátí se na horská kola, láká ho start na OH

Trojnásobný mistr světa Peter Sagan skončí po sezoně s cyklistickými závody na silnici. Slovenský jezdec se pak zaměří na horská kola, jeho cílem je start v cross country na olympijských hrách v Paříži v příštím roce. Sagan to uvedl v den svých 33. narozenin během závodu Vuelta San Juan v Argentině, kde zahájil letošní sezonu.

"Ta chvíle přišla. Rozhodl jsem se, že tohle bude můj poslední rok v závodech WorldTour. Pak bych se chtěl připravit na závod horských kol na olympijských hrách," řekl Sagan na tiskové konference během dne volna den poté, co mu těsně uniklo 122. vítězství v profesionální kariéře. Ve čtvrté etapě Vuelty San Juan dojel v hromadném spurtu druhý za Kolumbijcem Fernandem Gaviriou.

před 1 hodinou

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy