Velký knižní přehled: Vzestup a vláda Putina, vzpomínky na Motörhead i bestseller pro geeky

Boris Hokr Boris Hokr
21. 8. 2016 11:16
Nejzajímavější tipy z beletrie, fantastiky, literatury faktu i audioknih vybral na závěr prázdnin Boris Hokr. Nechte se inspirovat.
Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina
Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina | Foto: Argo

Liou Čen-jűn: Manžela jsem nezabila (mainstream)

Foto: archiv nakladatele

Vesničanka jménem Lotos se rozhodne obejít systém zakazující v Číně manželům více jak jedno dítě. Se svým mužem se rozvede, aby mohla porodit coby samoživitelka – a tím pádem z hlediska zákona poprvé – a následně se opět vezmou. Jenže co čert nechtěl, manžílek si stihne najít jinou.

A tak začíná spektakulární pouť jedné odhodlané ženy po úřadech a soudech. Z prkotiny a v podstatě anekdoty se stává smrtelně vážná věc a z prosté vesničanky někdo, koho je třeba sledovat a obávat se.

Manžela jsem nezabila je vyloženě sarkastické čtení – především díky náhledu do fungování byrokracie a kouzelně přímému uvažování hlavní hrdinky (hned na úvod její shrnutí toho, jak se stalo, že manžela prostě nezabila, je vyloženě kouzelné) tváří tvář jedné takzvaně stabilizované společnosti. Budete se smát, a bude vás mrazit.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 7 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy