Velký knižní přehled: Vzestup a vláda Putina, vzpomínky na Motörhead i bestseller pro geeky

Boris Hokr Boris Hokr
21. 8. 2016 11:16
Nejzajímavější tipy z beletrie, fantastiky, literatury faktu i audioknih vybral na závěr prázdnin Boris Hokr. Nechte se inspirovat.

Liou Čen-jűn: Manžela jsem nezabila (mainstream)

Foto: archiv nakladatele

Vesničanka jménem Lotos se rozhodne obejít systém zakazující v Číně manželům více jak jedno dítě. Se svým mužem se rozvede, aby mohla porodit coby samoživitelka – a tím pádem z hlediska zákona poprvé – a následně se opět vezmou. Jenže co čert nechtěl, manžílek si stihne najít jinou.

A tak začíná spektakulární pouť jedné odhodlané ženy po úřadech a soudech. Z prkotiny a v podstatě anekdoty se stává smrtelně vážná věc a z prosté vesničanky někdo, koho je třeba sledovat a obávat se.

Manžela jsem nezabila je vyloženě sarkastické čtení – především díky náhledu do fungování byrokracie a kouzelně přímému uvažování hlavní hrdinky (hned na úvod její shrnutí toho, jak se stalo, že manžela prostě nezabila, je vyloženě kouzelné) tváří tvář jedné takzvaně stabilizované společnosti. Budete se smát, a bude vás mrazit.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Státní kasa už pociťuje dopady koronaviru. Schodek ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Letošní březnový výsledek je nejhorší od roku 2010, tehdy skončil ke konci března rozpočet ve schodku 45,9 miliardy korun. Sněmovna minulý týden kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

Příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o 13 miliard na 377,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 14,2 miliardy na 320,2 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 48,5 miliardy na 422 miliard korun. Některá dosud přijatá opatření na omezení dopadů šíření koronaviru podle ministerstva financí již ovlivnila březnové příjmy rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy