Recenze: V Nesbøho nové detektivce s Harrym Holem ani bídáci nejsou přímočaře zlí

Markéta Pilátová Markéta Pilátová
7. 10. 2019 11:45
Harry Hole zase pije. Dalo se to čekat. Kriminální romány devětapadesátiletého Nora Joa Nesbøho, podle ústřední postavy přezdívané „holeovky“, jsou čím dál temnější a zajímavější. Ani ne kvůli zápletce, spíš dilematům, které hrdinové řeší. Dnes v českém překladu Kateřiny Krištůfkové pod názvem Nůž vychází nejnovější díl ságy, který v tradici pokračuje.
Nůž je dvanáctou detektivkou s Harrym Holem od Joa Nesbøho (na snímku).
Nůž je dvanáctou detektivkou s Harrym Holem od Joa Nesbøho (na snímku). | Foto: Libor Fojtík

Harry Hole, úspěšný vyšetřovatel vražd a - jak už to ve správné severské detektivce chodí - rozháraný i problematický alkoholik přepíjející "bolest, kterou mu způsobuje žití", už nedělá vyšetřovatele. Na začátku Nože se pokouší o rodinný život s ženou svého srdce Ráchel, byť na záznamníku má stále nahrané své "mluvte, pokud musíte".

Jo Nesbø.
Jo Nesbø. | Foto: Libor Fojtík

Vypadá to dobře, ale o rodinné idyle by Jo Nesbø další "holeovku" asi nepsal. Zatímco se Harry pokouší zklidnit, o něj samotného se vytrvale pokouší jeho démoni. Čekají na příležitost, protože "část jeho duše touží po naprosté a ničivé svobodě, touží přetnout kotevní řetěz a roztříštit se v příboji nebo prostě jen zmizet v obrovském temném oceánu".

Když se jednou Harry zpije do němoty a nic si nepamatuje, v jeho životě nastane nečekaný obrat, který by mu nepřál ani největší nepřítel. Stane se tragédie, s níž protagonista nedokáže žít. A nad vodou ho drží jediná věc: musí vypátrat vraha. Teprve pak se může konečně upít k smrti, protože nic jiného mu nezbude.

S Harryho příběhem se v románu Nůž tentokrát proplétá ještě druhý, vyprávění o muži, který si říká Rozsévač. Harry ho kdysi zatkl a provrtal mu dlaň kulkou. A aby toho nebylo málo, zabil mu také syna, sadistického zabijáka Valentina Gjertsena.

Rozsévač nebo Snoubenec, jak si sám říká, teď znásilňuje ženy a nutí je, aby si nechaly jeho potomky, které do nich "zasel". Po letech vychází z vězení a vyhrožuje Harrymu. Stává se tedy jasným podezřelým v případu, který hrdinu tolik trápí.

Nesbøho detektivky, které v Česku vycházejí od roku 2008 a Nůž je už dvanáctou v řadě, ale nikdy nejsou napsané tak, aby se vrah dal uhodnout po několika kapitolách. Vrahem se zdá být kdekdo a tomu, kdo už knihu dočetl, nepřísluší ani naznačovat.

Nesbøho nejnovější vyprávění tentokrát jednou zajímavě míří až do Afghánistánu, jindy zabíhá do futuristických vizí, kdy automobilovou dopravu ve městech nahradí lanovky a kabinkové přepravy. Jako obvykle je v tom spousta hardrockové i jiné muziky a topografie hlavního norského města Osla.

Jo Nesbø.
Jo Nesbø. | Foto: Libor Fojtík

Harry Hole je čím dál unavenější ze sebe sama, ze své věčné sebedestruktivní touhy i hříchů, které z ní plynou. Přesto dokázal vychovat nevlastního syna a získat si několik opravdu dobrých přátel. I v nejhorších chvílích dokáže uvažovat jasně a logicky.

V určitých momentech - třeba na dně ledové řeky, kam s automobilem spadne z vodopádu - připomíná supermana. Není to jediný okamžik, kdy se čtenář Nože o hrdinu bojí víc, než je zdrávo.

Obvyklé rychlé tempo autor prokládá příjemnými pauzami, při nichž prozrazuje leccos z oblasti léčby posttraumatické stresové poruchy, LSD, fungování paměti nebo takzvané teorie o osmi kategoriích vrahů.

Nová kniha je postavená na až geniálně jednoduchém motivu pro vraždu, který však čtenář pochopí teprve na posledních stranách. Zároveň se Jo Nesbø tentokrát na detektivku neobvykle hluboce zabývá otázkou osudu a možnosti člověka ho změnit nebo popostrčit. Ani bídáci a kriminálníci nejsou v nové "holeovce" přímočaře zlí a prohnilí.

Například takzvaný Rozsévač jako by byl napsaný na tělo dnešním debatám o hnutí #MeToo. Vrah sám sebe považuje za ztělesnění ženské touhy po mužském pleniteli, chce rozsévat své geny a své oběti nikdy neublíží, pokud ona neublíží jeho plodu. "Biologie je mu vším, znamená pro něj věčný život," píše Nesbø.

Obal českého vydání Nože.
Obal českého vydání Nože. | Foto: Kniha Zlín

Rozsévač ženy doživotně psychicky mrzačí, avšak jeho postava starce s vymodelovanou figurou, havraními vlasy a vzezřením indiána žijícího ve stanu v divočině je jaksi neodolatelná, svým způsobem fascinující. Jako by ho Jo Nesbø napsal tak, aby vynikly posměšné popisy změkčilých novodobých hipsterů, kteří mívají problémy s kariérou, namísto v lese žijí v bublinách sociálních sítí a přírodní jsou na nich jen biodžusy a dřevorubecké košile.

V nové knize se Harry Hole také blíží například Agathě Christie známé tím, že byla zastánkyní trestu smrti. Měla za to, že kdo lidský život vezme, musí za to zaplatit nejvyšší oběť. Proto její soukromý detektiv Hercule Poirot dopadených vrahů nikdy nelituje. Jeho šedé buňky mozkové, jak s oblibou nazývá svou inteligenci, nejsou v tomto ohledu nijak sentimentální.

Harry Hole, přestože v nové knize čelí nejexistenciálnější krizi svého života, se také přiklání k nepříliš ortodoxním řešením. Koneckonců už dávno není ve službě. Nakonec si ještě hodí kostkou, jak se bude dál odvíjet jeho osud. Kostka se kutálí po pultě - a Jo Nesbø si báječně připravuje půdu pro další "holeovku".

Jo Nesbø: Nůž

(Přeložila Kateřina Krištůfková)
Nakladatelství Kniha Zlín 2019, 584 stran, 449 korun

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy